Taş ocakları için yeniden eylem yaptılar

Bir süre önce Körfez ilçesinde yaşanan sıkıntılara çare bulunamaması sebebiyle vatandaş yine ayaklandı. Taş ocağını bastı. Gergin anlar yaşandı. Vatan...

BÜYÜT

Bir süre önce Körfez ilçesinde yaşanan sıkıntılara çare bulunamaması sebebiyle vatandaş yine ayaklandı. Taş ocağını bastı. Gergin anlar yaşandı. Vatandaşı ilçe emniyet müdürü Coşkun Opak sakinleştirdi.

Körfez Belediyesi’nin kontrolünde işletilen taş ocaklarından rahatsız olan vatandaşlar, bir hafta aradan sonra yine taş ocaklarının bulunduğu şantiyeyi bastı. Gergin anlar yaşandı. Çalışan araçlardan şoförler indirildi. Araçların çalışması durduruldu. Olay yerine Körfez Emniyet Müdürü Coşkun Opak geldi. Çok sayıda emniyet gücü sevk edildi. Yoğun güvenlik önemleri alındı. Kaymakama telefonla bilgi verildi. Vatandaşlar belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ı telefonla aradı.
‘BEKLEYİN GELİYORUM’ DEDİ AMA..
Pehlivan, ‘Bekleyin geliyorum.’dedi. Vatandaş beklemeye koyuldu. Bir süre sonra vatandaşları arayan Pehlivan ‘gelemeyeceği’ dedi. Vatandaş gerildi. ‘Bizi yok sayanı, bizde yok sayarız’ diye slogan atan vatandaşlar, “Pehlivan gitsin top oynasın. Burada rant var. Onun için burayı işetiyor. Hani buraları yok ettirmeyecekti. Verdiği söz nerede? Biz, aşımıza tuz değil, buranın tozunu katar olduk.”dedi. Körfez Kaymakamı, emniyet müdüründen telefonla bilgi aldı.Yaklaşık 100 kişilik grup, yetkililerin olay yerine gelmesini istedi.
PEHLİVAN’A TELEFON AÇTILAR
Vatandaşlar bir süre beklemeye başladı. Bir süre sonra kendisini arayan vatandaşa geri dönen Yunus Pehlivan gelemeyeceğini söyledi. “Taş ocağı ile ilgili isteğiniz yerine gelecektir. Taş ocağını çalıştırtmayacağım.”dedi. Pehlivan’ın geleceğim diyerek sonradan gelmekten vaz geçmesi, vatandaşları çileden çıkardı. Vatandaşlar, “Bu güne kadar hangi sözünde durdu? Bu konuda kendisi sabıkalıdır. Ütülü gömleği, boyalı ayakkabısı toz olur. Onun için gelmiyor” dediler. Gruptan bazıları ise ‘bizi yok sayanı biz de yok sayarız’ diyerek slogan attılar.
ZABITA VE EMNİYET SEVK EDİLDİ
Körfez Belediye Başkanı veya belediyeden bir yetkiliyi bekleyen vatandaşlar, Emniyet güçleri ve zabıta ile karşı karşıya geldi. Olay yerine çok sayıda emniyet gücü sevkedildi. Emniyet Müdürü Coşkun Opak’ta olay yerine geldi. Öfkeli vatandaşlarla görüştü. Vatandaşı Emniyet Müdürü Opak ikna etti. Körfez Emniyet Müdürü Coşkun Opak, öfkeli vatandaşları ikna etmek için çok uğraştı. Buranın takipçisi olacağını söyledi.
ÇALIŞMALAR DURDURULACAK
Pazartesi günü akşama kadar müsaade edilmesini isteyen emniyet müdürü Opak, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu ile de telefonda görüştü. Durum değerlendirmesinde bulundu. Kaymakam Şirinoğlu’nun da emniyet müdürü Opak’a, “Taş ocağında ki çalışmalar durdurulacak. Vatandaşlar dağılsın” dediği bildirildi. Kaymakam’ın bu sözü Opak tarafından vatandaşlara iletildi.
GERGİN ANLAR YAŞANDI
Öfkeli vatandaşlar ile şantiyede çalışan araç sahipleri arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı. Yaşanan gerginlik, emniyet güçlerinin araya girmesi ile önlendi. Bazı vatandaşların ellerinde taş ve sopaların bulunması dikkat çekti. Şantiye alanına giren araçları çeviren vatandaşlar, araçların şantiyeye gerişini engellediler.
MUHTARI KONUŞTURMADILAR
Olay yerine elinde ki dosyalarla gelen Yavuz Sultan Selim Mahalle Muhtarı Bayram Parlak vatandaşları ikna edemedi. Vatandaşlar, “Sen izin vermeseydin, burası çalışabilir miydi? Elindeki dosyalar, siyasi gösterişten başka bir şey değil. Biz senin dosyalarına değil, burada ki çalışmaları görüyoruz. Dosyalarına bakmakta istemiyoruz. Burası engellenecek. Başka çıkar yolu yok” dedi.
TUZ YERİNE TOZ
Taş ocağından çıkan tozlar nedeniyle yaşayamaz hale geldiklerini belirten mahalle sakinleri, “Tuz yerine yemeklerimize toz koyuyoruz. Yeter artık. Biz de insanız. Bizi yok sayıyorlar. Bizi yok sayanı, biz de yok sayarız. Seçim zamanı bize çeşitli desteler verdiler. Bizi kandırdılar. Artık ne makarnaya, ne kömüre, ne de altına ihtiyacımız var. Bizim sağlığa, huzura ihtiyacımız var. Bu nedenle taş ocaklarının kapatılmasını, adam gibi yaşama hakkımızı vermelerini istiyoruz.”dedi.

01 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR