Çocuk eğitiminde aile ve öğretmen uyumu önemli

Helin Kaya ve İsa Güner’in sunduğu programa Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitim Anabilim Dalı Başkanı ve Uygu...

Helin Kaya ve İsa Güner’in sunduğu programa Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitim Anabilim Dalı Başkanı ve Uygulama Anaokulu Koordinatörü Doç. Dr. Elif Çelebi Öncü konuk oldu. Doç. Dr. Çelebi Öncü, konuşmasına okul öncesi eğitimin Türkiye’de uygulanışı hakkında bilgiler vererek başladı.

 

EĞİTİME BAŞLAMASI

Öncü, “Ülkemizde okul öncesi eğitim uzun yıllardır verilen ve kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilen bir uygulama. Ama tabi ki adı kavramsal olarak okuldan önce eğitim olduğu için bazen farklı anlaşımlara da neden olabiliyor. Aslında kurumsal bir eğitim yaklaşımı. Çoğunlukla kurumsal olarak ele alıyoruz. Ülkemizde zorunlu olmayan ve ilkokula başlamadan önce eğitim almaya başladıkları bir eğitim yaklaşımı, eğitim süreci diyebiliriz ”dedi.  

 

ÇOCUĞUN ALTYAPISI

Elif Çelebi Öncü, ailenin çocuğunun eğitimindeki rolüne değinerek okul öncesi eğitimin çocuğu altyapı olarak hazırladığını, ailenin de çocuğun okul öncesi eğitimden normal okula geçiş sürecinde destek olması gerektiğini kaydetti. Öncü, “Eğer aile çocuğu hazırlıyorsa çocuğun bizlere tepkisi daha hafif oluyor. Gelişmiş ülkelerde ki uygulamalara baktığımız zaman çocukların okula çok daha rahat geldiğini ve kolay uyum sağladığını görebiliyoruz. Ancak ülkemizde bu süreç uzayabiliyor. Çünkü anne baba çocuğu okula yolluyor ama bazı faktörler bunu engelleyebiliyor veya çocuğun okulu adaptasyon sürecini baltalayabiliyor. Böyle durumlarda anne ve baba muhakkak çocuğu rahatlatıcı pozisyon almalı” ifadelerini kullandı.

 

KOÜ’DEKİ EĞİTİM

Kocaeli Üniversitesi’nde Okul Öncesi Öğretmenliği bölümündeki öğrencilere verilen eğitime de değinen Elif Çelebi Öncü, “Zaten bizim normal bir programımız var. Biz bu 4 yıllık lisans programını uygularken seçmeli derslerle öğrencilerimizin farklı şekilde gelişmelerini destekliyoruz. Biz burada en yeni ve gelişmiş bilgilerle donanımlı öğretmen adayları yetiştirmeye çabalıyoruz. Mümkün olduğunca sahaya çıkıp öğrendiğimiz bilgileri uygulayarak pekiştirmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizde bundan memnun ve çok seviyorlar. Çocuklarla çalışmayı ve onlara bir şeyler öğretmeyi gerçekten istiyorlar” şeklinde konuştu.

05 Ekim 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR