İtfaiyeden sanayi kuruluşlarına yangın eğitimi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi (KOBİTEM), KORDSA Global A.Ş. fabrikasında çalışan Acil Durum Ekiplerine yangının söndürülmesi ve...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi (KOBİTEM), KORDSA Global A.Ş. fabrikasında çalışan Acil Durum Ekiplerine yangının söndürülmesi ve yaralıların çıkartılmasını kapsayan tatbikat eğitimi verdi. Gerçeği aratmayan tatbikatta Büyükşehir Belediyesi’nin İtfaiye ekipleri ile Kordsa acil durum ekipleri koordineli olarak başarı ile görev aldı. Gerçekleştirilen tatbikata 3 işçi yangın bölgesinden tahliye edildi.
 
GERÇEK GİBİ TATBİKAT
KORDSA Global A.Ş. fabrikasında çalışan Acil Durum Ekiplerinin KOBİTEM’deki Yangınla Mücadele Teknikleri eğitimini tamamlamasının ardından, tesiste çıkması muhtemel bir yangın ve acil durumda yapılması gerekenlerle ilgili bir tatbikat düzenlendi. KORDSA Global A.Ş’de acil durum seviyesinin 2. Dereceye çıkartıldığı tatbikata Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı da personel ve araç yönünden destek verdi.
 
TATBİKATTE KOORDİNELİ ÇALIŞMA
Olay yerine ilk önce KORDSA Acil Durum Ekipleri geldi. Çalışanları güvenli bir yere tahliye eden ekipler sonra yangın çıkan bölgede, kurtarma ve ilkyardım çalışması yaptı. Olaya anında müdahale eden ekipler dumandan etkilenen işçileri tahliye ederek ilk yardım ekiplerine ulaştırdı. Yangından etkilenenlere gerekli müdahale yapılırken Büyükşehir İtfaiyesi ve KORDSA Acil Durum Ekipleri oluşan yangını söndürmeye başladı. Büyükşehir Ambülans Birimi de yaralıları anında hastaneye sevkini sağladı.
 
İŞBİRLİĞİ YAPILDI
Yapılan tatbikatta, fabrikanın Terbiye Kulesi olarak adlandırılan binasında doğalgaz sızıntısı nedeni ile başlayan yangın, fabrika Acil Durum Ekipleri tarafından yapılan ilk müdahale ile kontrol altına alınmaya çalışılmış, ancak çok sayıda personelin içeride ve bina çatısında mahsur kalması nedeniyle itfaiye birimlerine ihtiyaç duyuldu ve 110 İtfaiye telefonu aranarak ihbar verildi.
 
5 DAKİKADA OLAY YERİNDE
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 110 İtfaiye’ye gelen ihbarla yola çıkan ekipler 5 dakikada KORDSA kapısından giriş yaptı. Saat 10.04’te verilen ihbar sonrası itfaiye ekipleri saat 10.09’da tesise giriş yaptı. Olay yerine ulaşan ekipler, Tesis Acil Durum Personeli ve yöneticileri ile işbirliği yaparak söz konusu olaya müdahale ettiler. Yaklaşık 30 dakika süren tatbikatta, İtfaiye Dairesi Başkanlığı personeli ve KORDSA Global A.Ş. Acil Durum personeli ortaklaşa çalışma ve koordineli organizasyon konularında birbirlerini tanıma fırsatı buldu.
 
GENEL MÜDÜRDEN TEŞEKKÜR
Tatbikat sırasında olaya müdahale eden itfaiye ekiplerinin çalışmasını izleyen Fabrika Müdürü Nuri Düzgören, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerine ve KORDSA Acil Durum Ekiplerine teşekkür etti. Düzgören, “Koordineli bir şekilde bu tatbikatı gerçekleştiren ekiplere çok teşekkür ederim. Bu şekildeki uygulamaları daha da gerçekleştirerek bizim ekipmanlarımızı ve fabrikanın varlıklarını koruma yönündeki aldığımız tedbirleri daha da geliştireceğiz. Bu bakımdan sizlerin verdiği gayretler bizim için çok önemli” şeklinde konuştu.
 
İKİ YILDIR ÇALIŞILIYOR
Tatbikat sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi (KOBİTEM) Amiri Bülent Buldu, yapılan yangın tatbikatının KORDSA Global fabrikası ile iki yıldır yürütülen eğitim çalışmalarının yerinde tatbik edilmesi ve oluşabilecek sorunların giderilmesi için son derece önemli olduğunu söyledi. Buldu, “Amacımız yangın çıkmaması için önlem aldırmak, ancak tüm önlemlere rağmen çıkan yangınlara da hızlı ve doğru müdahale yöntemleri ile söndürmektir. Dolayısıyla kuruluşların bu konuda personel yetiştirmelerinin ilk müdahale için son derece önem arz ediyor” dedi. Buldu, tatbikatın amacına ve hedefine uygun bir biçimde ilerleyerek başarılı olduğunu söyledi.

03 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR