"Gülen’i seviyor diye kimseyi görevden alamam"

Büyük yolsuzluk operasyonu ile ilgili olarak yazılan ’17 Aralık Sıfır Noktası’ adlı kitapta, eski Bakan Nihat Ergün’ün, dönemin başbakanı Erdoğan’ın...

Büyük yolsuzluk operasyonu ile ilgili olarak yazılan ’17 Aralık Sıfır Noktası’ adlı kitapta, eski Bakan Nihat Ergün’ün, dönemin başbakanı Erdoğan’ın Gülen’e yakın olan bürokratların görevden alınması talebine, “Ben bir Müslümana bunu yapmam” diyerek rest çektiği belirtildi.

 

Tüm Türkiye’yi büyük şoka sokan, 4 bakanın değişmesini sağlayan 17 Aralık operasyonu ile ilgili olana ilimizi de ilgilendiren ilginç detaylar yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. O dönemde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan AKP Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün’ün adı, soruşturma öncesinde bakanların adının yolsuzluklara bulaşmasından rahatsızlık duyduğu ve, ‘Ya onlar gidecek ya ben’ diyerek tepkisini ortaya koyduğu ortaya çıktı.

 

NİHAT ERGÜN RAHATSIZDI

Ahmet Dönmez ve Ufuk Köroğlu’nun kaleme aldığı ve 17-25 Aralık süreçlerinin ele alındığı “17 Aralık Sıfır Noktası” adlı kitapta geçen Nihat Ergün ile ilgili bölümler, ilginç detaylar gün yüzüne çıkmaya başladı. Bugüne kadar olumsuz hiçbir konu ile gündeme gelmeyen ve kendi ifadesi ile ‘para pul ile işi olmayan’ bir siyaseti benimseyen Nihat Ergün’ün operasyon öncesinde, yaşanan yolsuzluk olaylarından büyük rahatsızlık duyduğu belirtildi.

 

“O BAKANLAR GİDECEK”

Bülent Arınç ile birlikte 4 bakanın da istifa etmelerini isteyen Ergün’ün, tepkisini açıkça belirtmekten çekinmeden en yakınındaki kişilere “Ben bu adamlarla aynı kabinede bulunmam. Ya onlar gidecek, ya ben…” diyerek eleştiriler yönelttiği bildirildi. Bu açıklamalarının ardından ilk operasyonun bir hafta sonrasında, 25 Aralık’ta açıklanan yeni kabinede yer bulamayan Ergün’ün yerine ilimizin bir başka milletvekili Fikri Işık atanmıştı.

 

“BİR MÜSLÜMANA YAPAMAM”

Öte yandan kitapta belirtildiği üzere Fethullah Gülen’e yakın olduğu belirtilen bazı bürokratların görevden alınması talebi karşısında ise Ergün ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha karşı karşıya geldi. Yapılan tasfiye planını eleştiren Ergün’ün yapılan toplantı sırasında, “Ben bu işte yokum. Suçlu olup olmadığına bakmaksızın, hakkında yargı kararı olmayan birini, sırf gönül bağı nedeniyle toptancı bir yaklaşımla görevden alamam. Ben bir Müslümana bunu yapmam” diyerek itiraz etti.

 

BARDAĞI TAŞIRAN DAMLA

Belirtilen kaynaklara göre ise Nihat Ergün’ün bakanlıktan alınarak pasif bir duruma getirilmesinin arkasındaki en büyük sebebi ise bu tepkisinin olduğu belirtiliyor. Bilindiği gibi Bakan Bülent Arınç da toplantının ardından gazetecilere yaptığı ilk değerlendirmesinde ise “Olanları cemaate hamletmek yanılgı olur, incinirim” diyerek tepkisini dile getirdi.

13 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

osman çelik - helal olsun sayın ergüne

Yanıtla . 0Beğen 13 Mart 17:35
03

izmit - Anlaşılan şu ki Fikri bey rte nin tetikçisi olarak görev başına getirildi. Şimdi biz halk olarak bu kişilerden nasıl bir hizmet bekleyebiliriz ki.

Yanıtla . 0Beğen 13 Mart 17:35
02

Necmi Gür - O zaman onlar seni görevden alır.

Yanıtla . 0Beğen 13 Mart 17:35
01

izmitli - kafirlerin uşağından müslüman mı olur. takiyyeci münafıklara sen nasıl müslüman dersin. sana yazıklar olsun

Yanıtla . 0Beğen 13 Mart 17:35
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR