Kocaeli’de manda sayısı 6 binden 671'e düştü

Büyükşehir Belediyesi ve Kandıra Kaymakamlığı, ilimizde 6000 olan manda sayısı 671'e düşünce alarm düğmesine bastıKocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kö...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi ve Kandıra Kaymakamlığı, ilimizde 6000 olan manda sayısı 671'e düşünce alarm düğmesine bastı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin köylerde tarım ve hayvancılığı geliştirmek için tahsis ettiği veteriner ve ziraat mühendisleri kentin ihtiyaç duyulan noktalarında seminerler düzenliyor. Büyükşehir yetkilileri Kocaeli’de 6000 olan manda sayısının 671'e düştüğünü ve bu sayının 637'sinin Kandıra ilçesine ait olduğunu belirterek bu sayıyı artırmak amacıyla çalışmalara başladıklarını ifade etti. Toplantıda, Anadolu manda türüne dikkat çeken konuşmacılar, yurtdışındaki yüksek verime sahip mandalarla ülkemizdeki mandaların benzer özelliklere sahip olduğu ve iyi bir ıslah programıyla ülkemizdeki mandaların da verim özelliklerinin artırılabileceğine değindi.

SEMİNER DÜZENLENDİ
Kandıra’ya özgü olan manda yoğurdunun ve mandadan elde edilen mozeralla peyniri, kaymak, sucuk gibi diğer ürünlerin geliştirilmesi vurgulandı. Seminerde, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr. İhsan Soysal, Yrd. Dr. Eser Kemal Gürcan ve İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sezai Ural, manda yetiştiriciliği ile ilgili sunum yaptı. Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefi Temel Fidan ve Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal'ın manda yetiştiricilerinin sorunlarını dile getiren konuşmalarından sonra seminere geçildi.

ÖNLEMLER KONUŞULDU
Seminerde, Kandıra’da azalmakta olan manda sayısını çoğaltabilmek ve verim özelliklerini istenilen seviyeye getirebilmek için alınması gereken önlemler konuşuldu. Temel Fidan, Kocaeli’de 6000 olan manda sayısının 671'e düştüğünü ve bu sayının 637 'inin kandıra ilçesine ait olduğunu belirterek bu sayıyı artırmak amacıyla çalışmalarına devam ettiklerini bildirdi. Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal da konuyla yakından ilgilendiklerin, önümüzdeki yıl için İl Özel İdaresi’ne kaynak konusunda talepte bulunduklarına değindi. Manda yetiştiriciliği konusunda Bulgaristan’da yapmış oldukları inceleme gezilerinden bahsetti.

05 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR