Fırıncılar için jilet üretildi

Darıca’da yediği ekmeğin içindeki jiletin kalbine saplanması sonucu bir vatandaşın ölümden dönmesi Tarım Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Konu hakkında...

Darıca’da yediği ekmeğin içindeki jiletin kalbine saplanması sonucu bir vatandaşın ölümden dönmesi Tarım Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Konu hakkında Bakanlık eski usullerdeki jilet kullanımını tüm fırınlara yasakladı. Bu kararın ardından çalışma başlatan Kocaeli Fırıncılar Odası ise özel tasarımda yeni bir jilet hazırlattı.

 

DENETİMLER ARTMALI

Darıca’daki olayla ilgili konuşan Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, “Vatandaşın yediği ekmeğin içerisinden jilet çıktı. Bu jilet kalbine saplandı. Kötü bir sonuç ortaya çıkmadı ama istenmeyen bir ölüm yaşanabilirdi. Bu tür olayların olmaması yönünde yetkililer tarafından gereken denetimlerin yapılması gerektiğini hatırlatıyoruz” şeklinde konuştu.

 

ÖZEL JİLET YAPILDI

Hamur halindeyken ekmeğin kesimi noktasında çalışma yaptıklarını söyleyen Oda Başkanı Sarı, “Son bir aydır jilet konusunda çalışma yapıyoruz. Ekmek kesimi için bir firma ile anlaştık. Özel tasarım jilet yapıldı. Bütün fırınlara dağıtılıyor. Bu çalışmamızı diğer illerin oda başkanları da bekliyor. Onlar da kendi illerinde bu uygulamaya geçecekler” diye konuştu.

 

PLASTİKTE SABİT JİLET

Sarı, sözlerini şöyle tamamladı: “Bakanlık tarafından genelge yayınlandı. 10. aydan sonra eski jilet kültürü kalkıyor. Zamanın dolması sonrasında eski jilet uygulamasına devam eden fırınlara büyük cezalar verilecek. Plastik özel tasarım jilet hazırlandı. Jilet plastiğin ucunda sabit tutuluyor. Bu tasarım ile jilet sapından düşmüyor. Yeni tasarım jiletler en çok 3 gün kullanılabilecek. Jilet konusunda ciddi araştırmalar yapıldı. Avrupa’daki emsalleri incelendi. Darıca’da yaşanan olay milyonda bir yaşanacak bir kaza. Yeniden yaşanmaması için düzenleme getirildi.”

 

KÜSPE İLE YAPILAN EKMEK

Manisa’da yapılan baskın sonrasında küspeli ekmek bulunması sonrasında bütün gözler fırıncılara çevrilmişti. Küspeli ekmeğin yakalaması hakkında değerlendirme yapan Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, “Bu yapılan sağlık konusunda bir vahşettir. Ekmek yıkanmayacağı için bu durumun tespit edilmesi çok zordur. Ekmek üretiminden tüketimine kadar giden süreç çok önemlidir. Vatandaşımız ucuz olan her şeyi almamalıdır” dedi.

 

“KÜSPE HAYVAN YEMİDİR”

Ucuz olan malın sorunlu çıkabileceğini kaydeden Sarı, “Unun çuval fiyatı 62 ile 75 TL arasındadır. Küspe ise hayvanlar için kullanılan yemdir. Ekmek fiyatını ucuza mal etmek için böyle bir yola başvurmuşlar. Vatandaşımız esmer ekmek istiyor. Ancak esmer ekmek siyah olmaz. Ekmeğin raf ömrünü uzatmak için kimyasal madde kullanıyorlar. Halkımız bildiği fırından ekmeğini alsın. Cami, kahve önlerinde satılan ekmekler kullanılmamalı. Kayıt belgesi sorulmalı. Bu kayıt nedeniyle fırınlar yılda en az 10 defa denetleniyor. Kaydı olmayan fırınlar denetlenmiyor” ifadelerini kullandı.

 

İNŞALLAH KOCAELİ’DE ÇIKMAZ

Manisa’da yaşanan olay denetim yapılmayan birin fırında yaşandığını da sözlerine ekleşen Ali Sarı, şöyle konuştu: “Kentimizde de benzer olaylar az da olsa yaşanabilir. Nerede üretildiğini bilinmeyen ekmekler cuma günü cami önlerinde satılıyor. Bu yönde denetim istiyoruz. İnşallah Kocaeli’de çıkmaz. Bu konuda İzmit Belediyesi ihbarımızı hemen yerine getiriyor.”

 

BİRÇOK HASTALIK ÇIKAR

İzmit’teki denetimlerin, az sayıda zabıta olduğu için yeterli olmadığını kaydeden Sarı, “İzmit çok büyük bir yer. Gıda sektörü de aynı oranda büyük. Zabıta sayısı az olduğundan yeterli denetim yapılamıyor. Denetim öncelikle vatandaş tarafından yapılmalı. Ucuz etin yahnisi olmaz. Ekmek gıda için önemlidir. Ucuz ekmek hastalığa sebep olabilir. Ekmeğin nereden geldiğini halkımız denetlemeli” dedi.

 

“EKMEKSİZ DİYET OLMAZ”

Diyet konusunda sık sık yapılan ‘ekmek yemeyin’ çağrılarına tepki gösteren Oda Başkanı Sarı, “Ekmeksiz diyet yapılamaz. Çünkü sağlıklı olmayacaktır” dedi.

 

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı’nın gündeminde, diyet konusu da vardı. Son dönemlerde basında sıkça ekmeğin yenmemesi gerektiğinin belirtildiği yayınlar yapıldığını söyleyen Sarı, bu yöndeki açıklamalara ise oldukça sert tepki gösterdi.

 

“YEMEMEK SAĞLIKSIZDIR”

Oda Başkanı Sarı, “Bazıları kesinlikle ekmek yemeyin diyor. Ekmek yemeden kilo verme söz konusu olduğunda ne yazık ki işin sağlık boyutundan hiç bahsedilmiyor. Bu kadar pervasızca yapılan bir öneri bireylerde kalp damar rahatsızlıklarında, böbrek hastalıklarında, yeme ve davranış bozukluklarında, diyabet hastalığında, karaciğer hastalığında ve daha birçok sağlık probleminde artışa neden olabiliyor” dedi.

 

“EKMEK YENİLMELİDİR”

Bu konuda bir de örnek veren Sarı, “Prof. Dr. Elvan Odabaş’ın ‘Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız ekmeksiz diyet olmaz’ şeklindeki açıklaması önemlidir. Dr. Ender Saraç da ‘Ekmeği hayatınızdan çıkarmayın’ diyor. Canan Karatay ise ekmeğin yenmemesinden yana. Bana göre her şey dozajında yenilmelidir. Fazlası elbette zarardır. Fakat ekmeğin faydaları da büyüktür. Üstelik çeşit çeşit ekmek üretimi yapılıyor” diye konuştu.

 

EKMEĞİN BÜYÜK FAYDALARI

Oda Başkanı Ali Sarı, ekmeğin faydalarının büyük olduğunu dile getirdi. Elvan Odabaşı tarafından yapılan açıklamada bu gıdanın faydalı bir yiyecek olduğunun belirtildiğini dile getiren Sarı, “Stresi önler, depresyona karşı yatkınlığı azaltır. Maya ve lif içeriği sayesinde sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına katkıda bulunur” dedi.

 

FAYDALARINI SIRALADI

Ekmeğin faydalarını sıralayan Sarı, şöyle konuştu: “Mide sağlığınız için koruyucu bir besindir. Bitkisel kaynaklı olduğu için kolesterol içermez. Kandaki kolesterol düzeyinin kontrolüne yardımcı olur. Tam tahıllı ekmekler B12 hariç tüm B grubu vitaminlerinin temel kaynağı olduğu için tiroit rahatsızlığı olanlar için en ideal besindir. Tam tahıl ekmeğinde yer alan B grubu vitaminler metabolizmada anahtar rol oynarlar. Kan dolaşım bozukluğu ve yüksek tansiyon hastalıklarına karşı etkilidir. Kolon kanseri ve hemoroid hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Ekmek; kandaki ürik asit miktarını kontrol altına almaya yardımcıdır. Antioksidan içeriği yüksektir. Ekmek yemek vücudumuzun ekonomik yoldan enerji gereksinimini karşılar” dedi.

 

“EKMEK ÜZERİNDE OYUN OYNANIYOR”

Ekmeğin hedef olarak gösterilmesinin yanlış olduğunun altını çizen Sarı, “Ekmek yemeyin derken hangi sektöre yönlenme sağlanıyor, benim aklıma sağlık geliyor. Dr. Saraç ekmeğin yenmediği zaman nelerin ortaya çıkacağını saymıştır. Bu sefer insanlarımızın sağlığı bozulacaktır. Bu hastalıkları ilaçla tedavi edebilirsimiz. Ben de düşünüyorum birileri ekmek üzerinde oyun mu oynuyor diye Bununla ilgili Ekmek Üreticileri Federasyonu tarafından Canan Karatay’a dava açıldı. Sağlık Bakanlığı yeni düzenlemeye gidiyor. Ekrana çıkacak insanlar izne bağlanacak. Bu düzenleme ile önüne gelen sağlık konusunda açıklama yapamayacak. Ekmek konusu çok önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

 

6 MİLYON EKMEK

Ekmek tüketimi konusunda açıklama yapan Oda Başkanı Sarı, “Ülke genelinde bir günde 6 milyon ekmek çöpe gidiyor. Çanakkale Savaşı sırasında 100 bin askerin bir ayda tükettiği ekmeği biz bir günde çöpe atıyoruz. Yıllık maliyeti ise 500 hastane, 600 km duble yol gibi bir çok hizmet yapılabiliyor. Vatandaşımız tüketeceği kadar ekmek almalı. Eskiden fırınlar 17.00-18.00 sularında fırınlar kapanıyordu. Şimdi ise istenilen saatte ekmek alınabiliyor. Bayat ekmek 45 kuruşa satılıyor” diye konuştu.

 

RUHSATSIZ FIRIN VAR

Ruhsatsız fırınlar konusuna değinen Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, “Bütün fırınlarımızın ruhsatlı olduğunu söylemek doğru olmaz. Fakat bu konu ile ciddi olarak ilgileniyoruz. Ruhsatsız fırınlar vergi ödeyen fırınlara karşı bir sorun oluşturuyor. İzmit’te ruhsatsız fırın vardır. Bazıları kapanma sürecine girdi. 12 ilçede çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Kandıra’da köy fırınlarında sorunlar yaşandı. Vatandaş köy fırınlarında ekmeği yapıp pazarda, market restoranlarda satıyor. Bu yönde yazışmalar yapıldı. Üretimin azaldığını gördük. Manisa’daki gibi bir durum ile karşılaşmak istemiyoruz” dedi. Serkan BORLAK

29 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR