Kaplan: Vatandaş istemeden kentsel dönüşüm olmaz

Çayırova İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği toplantıda, AKP’li Çayırova Belediyesi’nin vatandaşları bilgile...

Çayırova İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği toplantıda, AKP’li Çayırova Belediyesi’nin vatandaşları bilgilendirmeden ve danışmadan kentsel dönüşüm kararı almasını eleştiren Kaplan, “Çayırova ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara ‘halk istemezse yapmayız’ sözünü vermesine rağmen vatandaşı hiç bilgilendirmeden kentsel dönüşüm kararı çıkarmıştır. Kentsel dönüşüm uzun vadede elbette olmalı ancak vatandaşı bilgilendirmeden ve görüşünü almadan, onları ikna etmeden kentsel dönüşüm yapılamaz. Biz kentsel dönüşüme değil rantsal dönüşüme karşıyız” diye konuştu.

Belediyenin kentsel dönüşümü onaylaması üzerine, 700’ün üzerindeki hak sahibinin dava açtığı konuyla ilgili, mahkemenin vatandaşı haklı bulduğunu ifade eden Kaplan, “Mahkeme vatandaşı haklı bulunca belediye ne yazık ki vatandaşa baskı uygulamaya başladı. İnsanlara bu şekilde baskı uygulamak ve vatandaşı yok saymak kabul edilemez. Biz sonuna kadar vatandaşın yanında olacağız ve haklı girişimlerinde yanlarında olacağız” şeklinde konuştu.

Dernek başkanı Murat Koca da, Korkakdere mevkiinde uygulanması düşünülen kentsel dönüşümü eleştirerek, “Biz isterdik ki belediye bu kararı almadan önce bizi dinlesin, bilgilendirsin. Ancak ne yazık ki bizi yok saydılar. 2013 yılında mahkemeye gittik, Kocaeli 1. İdari Mahkeme bizi haklı buldu. Daha sonra bilirkişi görevlendirildi, bilirkişi de bizi haklı buldu. Son olarak Sakarya İdari Mahkemesi de bizi haklı buldu, belediyenin yaptığı itirazı da reddetti. Şimdi belediye bizi parçalamaya ve bu durumu değiştirmeye çalışıyor. Biz artık belediyenin iyi niyetine güvenmiyoruz” şeklinde konuştu.

24 Kasım 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR