Vodafone’dan yeni hizmet

Müşterileri üşteriler için rekabetçilik, kârlılık, verimlilik ve tasarruf avantajları sağlayarak güvenilir iş ortağı olan Vodafone; Aviva ve Mobiliz...

BÜYÜT

Müşterileri üşteriler için rekabetçilik, kârlılık, verimlilik ve tasarruf avantajları sağlayarak güvenilir iş ortağı olan Vodafone; Aviva ve Mobiliz ile Türkiye’de sigortacılık sektöründe ilk kez hayata geçirilen “Kullanıma Dayalı Araç Sigortası” teknolojisini tanıttı. Araçların M2M teknolojisiyle uzaktan takibi sayesinde sigorta poliçelerini kişiye özel oluşturmayı kolaylaştıran çözüm, Türkiye’de ilk kez Vodafone M2M teknolojisiyle Aviva Sigorta ve Mobiliz işbirliğiyle hayata geçirildi.

 

14 MİLYON ARACIN KASKOSU YOK

TÜİK istatistiklerine göre 2013 yılı içinde toplam 1 milyon 207 bin 354 adet trafik kazası yaşandı. Bu kazaların 1 milyon 46 bin 48 adedi maddi hasarlı oldu. Sigorta sektörünün amiral gemisi olan kasko branşında ise 2014 yılının ilk 6 ayında; 2,3 milyon sigorta poliçesi kesildi ve gerçekleşen 830 binin üzerinde hasar 1,5 milyar TL’lik bir maliyet yarattı. Türkiye’de trafiğe kayıtlı 18 milyon aracın 14 milyonunun kasko poliçesi bulunmuyor.

 

EKONOMİYE DESTEK

“Kullanıma Özel Kasko” ürünüyle düşük risk profil grubundaki sürücüler için yüzde 25 oranında prim avantajı sağlanabiliyor. Türkiye’de ortalama primin 1.050 TL olduğu göz önüne alındığında, poliçe sahipleri 262 TL daha az prim ödeme avantajına sahip olabiliyor. Eğer Türkiye’de trafiğe kayıtlı 18 milyon araca bu sistem entegre edilirse ülke ekonomisine yıllık 4,7 milyar TL’lik bir katkı sağlanabileceği hesaplanıyor.

 

ANLIK RİSK TAKİBİ

Aviva’nın araç sigortası sektöründeki büyümesine katkı sağlamayı ve sigorta verimliliğini artırmayı hedefleyen Vodafone çözümüyle, geleneksel kasko sigortasından farklı olarak birçok parametre dijital ve anlık olarak Aviva tarafından ölçülüyor. Sigorta primini kişiye özel belirleyebilen teknolojide, sigorta yapılan taşıtlara Vodafone’un SIM kartı bulunan sürüş risk tespiti sağlayan telematik cihazı takılıyor. Vodafone’un M2M teknolojisi ile dijital bağlantılı çalışan cihaza telematik altyapı desteğini Mobiliz sağlıyor. Cihazla, aracın anlık olarak hızı, lokasyonu, kat ettiği mesafe, kaza anı ve yeri ile ilgili detaylar sürekli olarak sigorta şirketine aktarılabiliyor.

 

RİSK TESPİT EDİLİYOR

Türkiye’de FiloTürk markası ile araç takip hizmeti veren Mobiliz, Vodafone Araç Takip Sistemi’nin uygulayıcısı olarak kullanıma dayalı araç sigortası sistemine destek veriyor. Araç takip sistemlerindeki deneyimiyle Mobiliz, araç takip sistemi alanında, Aviva ve Vodafone’un çözümüne teknoloji ve yazılım desteği sağlıyor. Vodafone’un makineler arası iletişim teknolojisindeki liderliğini, Mobiliz’in sürüş analizi ve risk eşleştirmesi çözümüyle buluşturuyor. Araçlardan toplanan veriler analiz edilerek sigorta poliçe primi kişiye özel hesaplanıyor. Kullanıma dayalı sigorta sayesinde sigorta poliçesi yaptıracak müşterilerin riski daha gerçekçi tespit edilebiliyor.

 

M2M TEKNOLOJİSİ

Aviva’nın operasyonel verimliliğini artırarak işletim maliyetlerinin optimize etmesine olanak tanıyacak kullanıma dayalı sigorta inovasyonu, ortalama kaza başvuru talebini bir yıl içinde yüzde 30 azaltılabiliyor. Şu anda Avrupa’da M2M teknolojisiyle dijital bağlantılı olarak trafikte seyreden araçların yüzde 40’ı kullanıma dayalı sigorta avantajından faydalanıyor. 2020’de Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa sigorta pazarında makineler arası iletişime dayalı sigortacılığın yüzde 14 penetrasyon oranına erişeceği öngörülüyor.

 

KULLANIMA DAYALI SİGORTACILIK

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, şunları söyledi:

“Vodafone olarak, her sektöre dokunan teknoloji çözümleri geliştiriyoruz. Vodafone İş Ortağım çatısı altında hayata geçirdiğimiz yeni iş birliğimizle, araç sigortacılığının global liderlerinden Aviva ile kullanıma dayalı sigortacılık inovasyonunu Türkiye’de ilk kez hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Aviva’yla makineler arası iletişim teknolojilerinde iş ortağı oluyoruz.”

 

TELEMATİK ALTYAPI

Aviva Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Selmin Çağatay ise açıklamasında, “Aviva Sigorta olarak, iş ortaklarımız Vodafone ve Mobiliz ile birlikte, Türkiye sigorta sektöründe bir ilk olan kullanıma dayalı araç sigorta ürününü sigortalılarımıza sunmanın heyecanı ve gururu içindeyiz. Sürekli gelişime ve yeniliğe olan yatırımımızla ilklerin ve yeniliklerin öncüsü olma stratejimizi buluşturuyoruz. Dünyadaki örneklere paralel olarak geliştirdiğimiz ‘Kullanıma Özel Kasko’ ürünüyle sigortalılarımıza kişiye özel kasko primleri sunabiliyoruz. Vodafone ve Mobiliz’in sağladığı telematik altyapısıyla trafik kurallarına uyduğu, güvenli ve emniyetli araç kullandığı tespit edilen düşük risk grubundaki sürücüler, mevcut primlerinde yüzde 25 indirim avantajından faydalanabilecek.”

 

ANLIK BİLGİ PAYLAŞIMI

Konu hakkında açıklama yapan Mobiliz Satış ve Pazarlama Direktörü Bülent Kayıkçı ise açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Kullanıma dayalı araç sigortası uygulamasında telematik teknolojisini sağlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu yeni uygulama sayesinde sürücünün hızı, lokasyonu, araç kullandığı saatler gibi risk analizi açısından değerli bilgiler elde ediyoruz. Gerçek risk değerlendirmelerinin tespit edilmesiyle, araç kullanımına göre doğru sigorta primi üretilebiliyor. İşletmelerin operasyonel verimliliklerine ve araç sahiplerine katkı sağlayacak bir uygulamayı hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Akıllı telefonlara yüklenebilen uygulamalar sayesinde sürücüler sürüş risk bilgilerine anlık ulaşarak sürüş karakterini düzeltme ve prim avantajlarından faydalanma şansına da sahip olacak.”

15 Kasım 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR