Petrol-İş Gebze’de Süleyman Akyüz güven tazeledi

Büyük ilgi gösterilen kongrede başkanlığa yeniden Süleyman Akyüz seçildi. Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar, konuşmasında kiralık işçiliğin kölelik olduğun...

Büyük ilgi gösterilen kongrede başkanlığa yeniden Süleyman Akyüz seçildi. Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar, konuşmasında kiralık işçiliğin kölelik olduğunu söyledi

 

Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin 10. olağan genel kurulunda mevcut şube başkanı Süleyman Akyüz yeniden şube başkanlığına seçildi. Gebze Holiday Inn Asia Otel’de gerçekleşen kongreye ilgi de büyük oldu.

 

BÜYÜK İLGİ VARDI

Kongreyi izleyenler Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, Genel Sekreter Ahmet Kabaca, Genel Mali Sekreter Turgut Düşova, Genel Örgütlenme Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, Genel Yönetim Sekreteri Ünal Akbulut, Petrol-İş Sendikası Ankara Şube Başkanı Şuayip Gül, Düzce Şube Başkan Yardımcısı Oktay Bozdemir, Batman Şube Başkanı Şehmuz Kaygusuz, Trakya Şube Başkanı Ercan Yavuz, Bursa Şube Başkanı Erhan Yakışan, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Baranlı, İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Niyazi Recep Kethüda, Adıyaman Şube Başkanı Ali Tırpan, Adana Şube Başkanı Abdulmecit Dönmez, İzmir Şube Başkanı A. Gani Gündoğdu, Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, Mersin Şube Başkanı Murat Marangoz, Bandırma Şube Başkanı İsmail Kayan, Kırıkkale Şube Başkanı Recep Sefer, Kristal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, Eğitim-Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem, Tek Gıda-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu, işyeri temsilcileri, delegeler ve çok sayıda davetli yer aldı.

 

50 YILDIR KANIYOR

200 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede açılış konuşmasında Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, “İşyerlerine gittiğimde de heyecanım her zaman vardı. Yeni yerimizin açılışını yaptık. Dün bölgemizde bir şehit cenazesi vardı. Ümit İnan emekçi bir kardeşimizdi. Çalışma koşullarının iyi olmaması nedeniyle ailesine daha iyi bakmak için uzman çavuşluğu seçmiş ve şehit olmuştur. Dünyadaki kapitalist sermayenin çıkarlarından dolayı bunların yaşmaya devam edeceğiz. 50 yıldır bu bölge kaynıyor. Bizim coğrafyamızda bu tür acılar sürekli yaşanılıyor. Dünya ekonomisinin bizi çok fazla etkilemediğini söylememek mümkün değil” dedi.

 

“SENDİKALAR BİRBİRİNİ OYUYOR”

Özelleştirmelere karşı en büyük mücadeleyi kendilerinin verdiğini dile getiren Akyüz, şöyle konuştu: “İşçi sınıfının bütün bunları görmesi, ortak tavır içerisinde olmalıdır. İşçi sınıfını önünde çok sıkıntılar var. Asgari ücretin artırılması gündemde. Bu artışın neler getirip neler götürdüğüne bakmak gerekir. Vergi dilimlerinde artış var. Ardından kıdem tazminatı sürekli gündeme getiriliyor. İşçi için önemli olan kıdem tazminatı konusu kaldı. Bu konuda bile bir araya gelemiyoruz. Sendikalar birbirlerini gözlerini oymalardan vazgeçip ortak tavır geliştirmeliler” açıklamasında bulundu.

 

“450 BİN ÖRGÜTSÜZ VAR”

“23 işyeri ile 3 bin 300 işçiyi bir arada tutuyoruz” diyen Sendika Başkanı Akyüz, “Temsilci arkadaşlarımız ve yöneticilerimiz bağımsızdırlar. Delege ve temsilcilik seçimlerine asla karışmadık. Üye eğitimlerine devam edeceğiz. Yeni bir bina aldık. Bu bina örgütümüzün malı. Hangi iş kolu ve hangi sendika olursa olsun biz işverenle verilen tüm mücadelelerde oluruz. Ancak sendikaların birbiri ile mücadelelerinde olmayız. Kendi işkolumuzda 450 bin örgütsüz var. Onun mücadelesini vereceğiz” ifadelerini kullandı.

 

İŞ HAYATINA YANSIYOR

Kongrede divan başkanı Ahmet Kabacak, divan üyeleri Ahmet Kabaca, Salih Akduman, Ahmet Oktay, Recep Sefer ve Abdülmecit Dönmez seçildi. Divan seçiminin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar ise konuşmasında, “Süleyman Bey, çalışma hayatının sorunlarını dile getirdi. Dünya ve komşularımızda yaşananların iş hayatına yansımaları oluyor” dedi.

 

“SORUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ”

Kendisinin Kocaeli’de şube başkanlığı görevini yürüttüğünü dile getiren Yaşar, şöyle konuştu: “13 sene şube başkanlığı yaptım. Şehitler üzerinde birçok şey konuşuluyor. Bu ülke bizim. Dış güçlerin oyunlarına gelmeden yaşananların bitmesinden yanayız. Bu savaş artık bitmeli. Her gün şehit cenazesi geliyor. İş hayatında da ciddi sorunlar var. Bunların çözümü için adım atacakken gündem terör olunca sorunlar arka tarafta kalıyor. Bölge halkı bu teröristlere sahip çıkmıyor” diye konuştu.

 

“HEDEFİMİZ 50 BİN ÜYE”

“Siyasi olarak insanlar görüşlerini rahatça ifade edebilmelidir” diyen Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar, “Genel merkez ve şubeler olarak bir bütünüz. Bu bütünlüğü bozmak isteyenler kendini gözden geçirmelidir. Çalışma hayatının sorunlarının başında asgari ücret var. Asgari ücrete yapılan zam elbette kabul edilemez. Kıdem tazminatının fona devredilmesi bizim kırmızı çizgimizdir. Genel kurulun üzerinden 4 ay geçti. Biriler hesap peşinde. Petrol-İş sendikası her şeyin üstündedir. 50 bin üye olma hedefimiz devam ediyor. İşkolumuzda 450 bin sendikasız işçi var. Kiralık işçilik resmen bir kölelik sistemidir” diye konuştu. Konuşmaların ardından çalışma raporları ve mali rapor okunarak oylandı ve ardından oylama ile yeni yönetim kurulu belirlendi.

 

YÖNETİM KURULU

Süleyman Akyüz (Başkan)

Eyüp Akdemir

Orhanettin Yıldız

İbrahim Karataş

Şivan Kırmızıçiçek

İlhan Berber

Dönmez Aytekin

Mustafa Tokul

 

DENETİM KURULU

Erdoğan Orak

Kenan Yıldırım

Erdem Çağlın

 

DİSİPLİN KURULU

Cihan Türker

Metin Aksu

Fikret Topçu

 

ÜST KURUL DELEGELERİ

Süleyman Akyüz

Eyüp Akdemir

Orhanettin Yıldız

Barış Balkay

Selim Demir

Ulus Türker

Murat Çetinkaya

Erdoğan Orak

Hüseyin Uslu

Caner Altun

Şivan Kırmızıçiçek

Erdem Çağlın

Haluk İliş

Muhammed Altunterim

İbrahim Karataş

Cahit Yazıcı

Ali Osman Yıldırım

Ramiz Yaman

Murat Köse

Emre Aras

A. Kadir Kanca

Olcay Çeber

Rufat Guli

Yusuf Ziya Sever

Fikret Ağbaba

Mehmet Arslan

Tuncay Karacan

Engin Kurt

Ayhan Dilekçi

Doğu Dede

Özgür Deniz Çağlayan

Ali Ertürk

Ramazan Ongur

Zeynel Çetinkaya

Umut Mutlu Altunkaya

Fatma Güldere

Mustafa Tokul

Dönmez Aytekin

Hayri Günaydın

Savaş Mitingoğulları

Balkan Işık

Ramazan Yüksel

Adem Özkan

10 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR