Işık: İş bulamayanların çoğu vasıfsız işçilerdir

Katsayı sisteminin meslek liselerini öldürdüğünü ve genç işsiz sayısını arttırdığını ifade eden AKP Milletvekili Fikri Işık, buna bağlı olarak fabrika...

BÜYÜT

Katsayı sisteminin meslek liselerini öldürdüğünü ve genç işsiz sayısını arttırdığını ifade eden AKP Milletvekili Fikri Işık, buna bağlı olarak fabrikaların nitelikli eleman sıkıntısı yaşadığını söyledi.

AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar ile birlikte Yenikent Mahallesi’ndeki Huzur Sitesi sakinleriyle bir araya geldi. Site sakinlerinin işsizlikle ilgili sorularını yanıtlayan Işık, bugünkü genç işsiz nüfusun meslek liselerine katsayı kararı neticesinde oluştuğunu söyledi. Gençlerin düz liselere akın ettiğini, o alandaki yığılmalar sonucunda işsizlikle karşılaştığını ifade eden Işık, bugün meslek liselilerin fabrika ve imalathanelerdeki nitelikli eleman ihtiyacını karşılamadığını dile getirdi. İşsiz gencin çok olduğunu aktaran Işık, fabrika yetkililerinin de kendilerine nitelikli eleman istekleriyle geldiklerini hatırlatarak bu durumun tezat olduğunu dile getirdi.

İŞKUR VE KO-MEK
Gelişmiş ülkelerde meslek lisesi oranının yüzde 65 seviyelerinde olduğunu belirten Işık, bu ilkelerin ihtiyacına göre eğitim sistemini yaptıklarını, biz de ise nitelikli eleman yetiştiren meslek liselerinin katsayı yüzünden revaç görmediğini söyledi. Katsayı problemini büyük oranda kaldırdıklarını hatırlatan Işık, İŞKUR ve KOMEK’in de geçmişten biriken nitelikli eleman sıkıntısı için kurslar açtığını, işsiz gençlerin bu meslek kurslarını bitirerek belge almalarını tavsiye etti. Derince’ye 3 tane meslek lisesi daha kazandıracaklarının müjdesini de veren Işık, Gebze’ye yapılacak Bilişim Vadisi Projesi’nin de 10 binin üzerinde gence iş imkanı sağlayacağını duyurdu.

31 Mayıs 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR