Prof. Dr. Füsun Yıldız: Bağımlı olma, özgür ol

Kocaeli Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Füsun Yıldız, sigara konusunda önemli açıklamalarda bulundu.  Yıldız, “Çok şey öğrenece...

Kocaeli Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Füsun Yıldız, sigara konusunda önemli açıklamalarda bulundu.  Yıldız, “Çok şey öğreneceksiniz, çok şaşıracaksınız, çok eğleneceksiniz. Daha da önemlisi bilmek kurtuluşunuz olacak!” Bu sloganı, 30 Nisan 2009'da Sakarya Üniversitesi Tütün Kontrolü Koordinasyon Kurulu'nun “Bağımlı Olma Özgür Ol” Projesi kapsamında, Sağlıklı Yaşam Kulübü işbirliği ile gerçekleştirdiği Nikotin-El Malumatfuruş Kulüplerarası Ödüllü Bilgi Yarışması'nda duydum” dedi.

 

“HER DOZU ZARARLI”

Yıldız, “Sigara nedir? Sigara benzeri olmayan bir sağlık sorunudur. Her dozu zararlıdır. Bütün vücuda zarar veren binlerce madde içerir. Yüksek bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir. Sadece kullanana değil, maruz kalana da zarar verir. Firmalarının tat için kattığı soslar, nikotin bağımlılığını arttırıcı kimyasalların bir karışımıdır. Dünyada 1.3 milyar, Türkiye'de ise 20 milyon insan maalesef sigara içiyor. Türkiye' de sigara kullanımı  erkeklerde  %60, kadınlarda %30,  13- 15 yaş grubunda %10-30,  emniyet mensuplarında %55,  öğretmenler arasında %48, sağlık çalışanları arasında %54 seviyesinde.


SİGARA İÇİMİ ARTIYOR

Son 20 yılda sigara tüketimi, Türkiye'de %80 artmış, Amerika'da %30 azalmıştır. Sigara, tüketicilerinin yaklaşık yarısının ölümüne neden olan bir zehir. Bu zararlı maddenin kullanımına dünya genelinde 15 yaş öncesinde başlanmaktadır. Dünyada 10-24 yaş arası gençlerin sayısı 1.8 milyar olup bu genç nüfusun %85'inden fazlası gelişmekte olan ülkelerde yaşamaktadır. Sigarayı deneyen 4 çocuktan 3'ü bağımlı olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2008 raporuna göre gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkelerde tüketim neden farklıdır? Çünkü gelişmiş ülkelerde toplum daha bilinçlidir.  Gelişmiş ülkelerde ödedikleri ağır tazminatlar nedeniyle tütün endüstrisi pazarı gelişmekte olan ülkelere kaydırmıştır” dedi.

08 Ocak 2016 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR