Sapanca belediye başkanına 3 yıl hapis istemi

Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu, CHP ve MHP’li belediye meclis üyelerinin şikayeti üzerine 3 yıl hapis istemiyle yargılanmaya başlandı.Sapanca B...

BÜYÜT

Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu, CHP ve MHP’li belediye meclis üyelerinin şikayeti üzerine 3 yıl hapis istemiyle yargılanmaya başlandı.

Sapanca Belediye meclis üyeleri MHP'li Hüseyin Mercan, Aslıhan Tutucu Topaloğlu, CHP'li Levent Reşat Erdoğan Erfiliz Belat, Mustafa Cebeci'nin Marmaray kazısından çıkartılan 4 bin kamyon dolusu hafriyatın Kırkpınar Mahallesi Kuruçay Mevkii'nde Sapanca Gölü'ne boşaltılıp dolgu yapıldığı iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na yaptıkları suç duyurusu üzerine Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu’nun yargılanmasına geçtiğimiz gün başlandı. Sapanca Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Uslu hakkında 'Görevini kötüye kullanmak' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İçişleri Bakanlığı, önce Belediye Başkanı Uslu hakkında soruşturmaya izin vermedi. Meclis üyeleri Danıştay'a itirazda bulundu. Danıştay da belediye başkanının yargılanması yönünde karar verince dava açıldı.

İRADEMİZ DIŞINDA
Geçtiğimiz gün başlayan davaya belediye başkanı Uslu, şikayetçi olan belediye meclis üyeleri MHP'li Hüseyin Mercan, Aslıhan Tutucu Topaloğlu, CHP'li Levent Reşat Erdoğan Erfiliz Belat, Mustafa Cebeci ile diğer meclis üyeleri katıldı. Duruşmada ifade veren başkan İbrahim Uslu, iddiaları kabul etmedi. Uslu, iddia edildiği gibi göle dolgu yapmadıklarını savunurken şu ifadeleri kullandı: Adasu'yun talebi üzerine kollektöre ulaşan servis yolunu yaptık. Ancak, servis yolunun uzunluğunu net olarak hatırlamıyorum. Kollektör hattı üzerinde bakım ve onarım çalışması yapılması için servis yolu gerektiğini, bu hat Sapanca Gölü kıyı şeridinden geçtiği için de tesviye yapmak suretiyle istenen servis yolu Adasu ile birlikte yaptık. Aynı yere bizim irademiz ve bilgimiz dışında inşaat malzemeleri dökmüşler.

İSPAT ETSİNLER
Meclis üyeleri ise hafriyat dökülürken çekilmiş görüntülerin mahkemeye kanıt olarak sunulduğunu hatırlattı. Duruşmada ifade veren MHP'li Belediye Meclis üyesi Hüseyin Mercan'ın, halktan para karşılığında gölün doldurulmasıyla ilgili onay alındığını duyduğunu anlatırken, Dökülen harfiyatın İstanbul'dan getirilerek gece vakti göl kenarına boşaltıldığını gördük' sözlerine belediye başkanı Uslu tepki gösterdi. Uslu Oraya para karşılığında göz yumduğumuzu ispat etmelerini ve bunu kimlerden duyduklarını söylemelerini bekliyorum. Ayrıca benim para aldığımı da iddia ediyorlarsa bunu da ispat etsinler. Hafriyatın Marmaray inşaatından getirildiğini iddia ettiler. Bunu da ispat etsinler dedi.

ONLARI ÇEKİN BENİ DEĞİL
Mahkeme heyeti, Marmaray'dan getirilen hafriyatın döküldüğü öne sürülen bölgede inşaat, çevre, jeoloji mühendisleri ve fen görevlilerinin de hazır bulunduğu bir bilirkişi incelemesi yapılmasına karar vererek davayı 28 Nisan'a ertelendi. Duruşma sonrasında adliyeden ayrılan belediye başkanı İbrahim Uslu adliye önünde gazetecilere açıklama yaparken hakkında suç duyurusunda bulunan ve rüşvet aldığını öne süren belediye meclis üyeleri için Onları çekin. Rüşvet almayı onlar iyi becerirler. Gümrükte kaç lira rüşvet almışlar onları yazın beni değil. Biz onları daha beceremedik. Alnımızın teriyle geçinmeye çalışıyoruz diye bağırdı.

08 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR