Hayat Kimya AR-GE merkezi açıldı

Hayat Kimya Kocaeli Yerleşkesinde bulunan AR-GE Merkezi’nin açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanı sıra Vali Hasan Basr...

Hayat Kimya Kocaeli Yerleşkesinde bulunan AR-GE Merkezi’nin açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanı sıra Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Hayat Kimya Yönetim Kurulu Başkanı  Yahya Kiğılı, Hayat Kimya İcra Kurulu Başkanı Avni Kiğılı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Başiskele Kaymakamı Ali Partal, KOTO Başkanı Murat Özdağ ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu katılım gösterdi.

 

GURUR DUYUYORUZ

Programın açılış konuşmasını yapan Hayat Kimya AR- GE Direktörü Fikret Koç,” Türkiye’de ilk ve en büyük olmasının ötesinde en iyi AR-GE Merkezine sahibimiz. Üretim tesisimiz dinamik bir yapıdadır. Binamız sosyal çevreye bütünleşmiş bir şekilde tasarlandı. Enerji ve çevreci tasarımında tüm kriterleri karşılayacak bir yeterliliğe sahiptir. Biyoteknoloji alanında çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Faaliyetlerimizle bilim ve teknolojiyi ileri taşımak açısından elimizden gelen çalışmayı yapmaktayız. Amacımız pazarda öncü olmaktır. Gerçekleştirdiğimizi nitelikli çıktılarımızla 25 bin patenli ürünümüzle görülmemiş bir başarı elde ettik. Hızlı tüketim ürünlerinde de alışagelmişin dışından bir hizmet vermekteyiz. AR- GE Merkezimizde 70’i aşkın nitelikli çalışanımız vardır. Türkiye’ye değer katan çalışmalar yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 

MARKARLARIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ

Koç Ardından kürsüye çıkan Hayat Kimya İcra Kurulu Başkanı Avni Kiğılı,” 1987’de hızlı tüketim sektörüne giriş yaptık. 30 yılı aşkın süredir 12 marka ile faaliyet göstermektedir. Birçok farklı coğrafyada üretim yapmaktayız. Globallesşme adımlarımızı kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. 2015’TE DE yüzde 20 oranında büyümeyi başardık. Dünyanın en büyük beşinci bebek bezi üreticisi konumundayız. Pazar lideri olma unvanımızı gururla taşıyoruz. Ürünlerimiz milyonlarca eve hijyen sunuyor. Markalarımızı güçlendirip farklı coğrafyalara taşıyacağız. ARGE Merkezimiz global bir bilgi üssü. İnovatif fikirler bu merkezde oluşturulacak. Hammaddeden ambalaja kadar geniş bir üretim hacmine sahibiz. Lider şirketlerin büyümeleri inovasyon çalışmalarıyla doğru orantılıdır” ifadelerini kullandı.

 

ARAŞTIRACAĞIZ

Kiğılı’nın ardından söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “ARGE Merkezimizin tüm insanlığa faydalı olmasını diliyorum. Araştırmadan, çalışmadan hiçbir şey yapmak mümkün değil. Meraklı olacağız. Araştıracağız. Eskiden bu kelimelere yabancıydık. Ne zaman bu kelimeleri Türkiye kullanmaya başladı o zaman onurlu, gelişen bir ülke haline geldi. Eskiden Türk Malı dendi mi biz bile almıyorduk. Bizim çocukluğumuzda böyle bezler falan yok, Amerikan bezi vardı. Annem bizim bezlerimizin pisliklerini döker zor şartlar altında temizler yıkar, onu kaynatırdı. Sabun bulmak bile zordu. Bu tür hijyenik ürünler yoktu. Olsa da üretim gücümüz alım gücümüz yoktu” dedi.

 

“BU FABRİKA ÜLKEMİZİN MALIDIR”

Karaosmanoğlu sözlerini,”AR-GE çalışmalarımıza büyük önem veriliyor. Türkiye son 15-20 yılda önemli gelişmelere imza attı. Bu hamleler özellikle AK Parti döneminde daha da arttı. Biz Türk halkı olarak sefil bir hayat yaşayamayız. Biz son 150 yılda çalışmadık ve geri kaldık. Artık bu halk uyandı. Bu çalışmaları artık önemsiyoruz ve destekliyoruz. Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.Bu fabrika bu ülkenin malıdır. Farklı farklı ülkelerde üretim yapmak her babayiğidin harcı değil. Zor bir iştir” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

HÜKÜMETİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu,” Çağımız bilgi çağı. Bilginin ticarileşmesi, gerek şirket bazında gerekse kurumlarımız bazında olmaz olmazdır. Bilgi temelli bir AR- faaliyetini önemsek uluslar arasılaşmaktır. Yatırım geleceği içerir.Bilgiye bağlı gelişmeyi bünyesinde bulundurur. Bu takım anlayışı ile olacak bir iştir. Biz Türkiye’deki şirketlerimizin Arge temelli gelişimini çok önemsiyoruz. Geleceğin büyük Türkiyesi’nde şirketlerinde sorumlulukları vardır. Bizler ulaştığınız her pazarı, her insanı Türkiye başarısı olarak görüyoruz. ARGE bakışının yerleşmesine katkı verdiği için hükümetimize içtenlikle teşekkür ediyorum” dedi.

 

TÜRKİYE NE ÜRETİYORSA KENDİ ÜRETMELİDİR

Vali’nin ardından konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,”Artık dünya öyle bir noktaya geldi ki AR-GE yapmayan firmalar ve dolayısıyla ülkeler bu yarışta geriye kalıyorlar. Dünya öyle bir yarış içerisindeki sizin mesafe almanız çok önemli değil. Bizde bir şeyler yapıyoruz anlayışı Türkiye’de artık geçerli değil. Biz batı AR-GE zaman ayırırken biz kendi içimizdeki çekişmelere takılı kaldık. Geçmiş dönemde Güney Kore bir kalkınma hareketine girişti. 2002 yılında 17 bin dolarlık milli gelire ulaştı. Daha eskiden 80 dolardı Güney Kore’de milli gelir. Eğer 1960’lardaki sanayi hamlesine destek verilmiş olsaydı bugün Türkiye Almanya ile bilek güreşi yapacak konuma gelirdi. O yüzden bugün biz çok daha hızlı hareket etmek zorundayız. Bunun kolay olmadığının bilincindeyim. Ama imkânsız olmadığını da biliyoruz. Türkiye ölçek bazında ne üretiyorsa kendi üretebilmelidir. Bizim gibi bir ülkenin ithalatı bağımlı kalması kabul edilemez” dedi.

 

“KİMYA SEKTÖRÜNDE AR-GE ÇOK ÖNEMLİDİR”

Bu topraklar bize gelecek nesillere bırakacağımız bir emanettir. Yerli yenilikçi ve yeşil üretimde mecburi istikamet AR- GE’dir diyen Bakan Fikri Işık,”  Bazen paranızla dahi satın alamazsanız. Bu da rekabet şansınızı sıfırlar. Sizde ARGEye gereken önemi vermezseniz adım adım ölüme giden bir insan gibi olursunuz. Ama ARGE’ ye önem verirseniz diğer ülkelerle mesafeyi hızlı bir şekilde kapatırız. Bunu yapmayanlar geleceğin dünyasında var olmayacaktır. Sadece nicelik değil nitelik de olmak zorunda. Hayat Kimya’ya teşekkür ediyorum. 2015 yılında bu merkez ödüllendirildi. Bu hayat Kimya’nın ciddi bir alt yapıya sahip olmasının göstergesidir. Kimya sektöründe AR- GE çok önemlidir. Her yıl 20 Milyar TL açık verdiğimiz bir sektördür kimya sektörü. Vakit varken firmalarımızın en az bütçemizin yüzde 3’ünü AR-GE’ye ayırması lazım” şeklinde konuştu.

 

“AMBALAJ TASARIMI BİLE ÇOK ÖNEMLİ”

Bu topraklar yatırımı boşa çıkarmaz. Yeni ARGE reform paketimizi hazırladık diyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Fikri Işık,”Düzenlemeler yaparak öncelikle tasarım faaliyetlerini de destekleme kararı aldık. Artık ürünün ambalaj tasarımı bile çok önemli. Çok vasat bir ürünü çok iyi ambalajla satan firmaları biliyoruz. Artık ARGE’nin dışında sayılan tüm faaliyetleri ARGE kapsamına aldık. Türkiye’nin artık zaman kaybetmesini istemiyoruz. Yabancı uzman çalıştırmanın da önünü açtık. Almanya’nın gücü üniversitelerinden gelir. Pozitivist anlayış yakın zamana kadar bizim üniversitelerimizde hâkimdi. Türkiye bu yüzden yerinde sayıyordu. Bu anlayış artık kırıldı. Bilginin değere dönüşmesi anlamı gelişti. Üniversite hocası sanayi ile anlaşırsa hocanın kazancının yüzde 85’i hocaya kalacak. Artık daha ne yapalım. Buradaki işbirliğini arttırmamız lazım.” İfadeleriyle sözlerini noktaladı.

 

IŞIK’A TEŞEKKÜR PLAKETİ TAKDİM EDİLDİ

Bakan Fikri Işık’a konuşmasın ardından Hayat Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kiğılı ve Hayat Kimya İcra Kurulu Başkanı Avni Kiğılı tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Plaket takdimi sonrası protokol tarafından AR- GE Merkezi’nin açılış kurdelesi kesildi.

 

HAYAT KİMYA AR-GE MERKEZİ

Türkiye’de hızlı tüketim sektöründeki ilk ve en büyük AR- GE  yatırımı olan tesis, enerji ve çevre dostu tasarımda liderlik (Gold LEED) kriterlerine uygun tasarlanmış yeşil binası,  Ar-Ge içerisinde tüketiciyi anlamaya yönelik ilk tüketici odak (focus) grup alanları ile Türkiye’de ilk koku testi odaları, farklı coğrafyalardaki tüketicilerin ihtiyaçlarına odaklanıp, yenilikçi ürünler sunarak markalarını globalleştirmeye devam ediyor. Serkan BORLAK

23 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR