İzmitliler çok dalgın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından muhafaza edilen kayıp eşyalar arasında yok yok. Zabıta yetkilileri, eşyalarını kayb...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından muhafaza edilen kayıp eşyalar arasında yok yok. Zabıta yetkilileri, eşyalarını kaybedenlerin kendilerine de başvurmalarını istedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, kayıp eşyalar konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Kayıp eşyalar zabıtalar tarafından depolarda muhafaza ediliyor, isim ve telefon numarası gibi unsurlar eşyada bulunuyorsa sahiplerine ulaştırılıyor. İzmitliler bu ay içerisinde 268 eşya kaybetti. Bu eşyaların 60 tanesi sahipleri teslim edildi. Geçtiğimiz ay 104 adet nüfus cüzdanı, Nüfus Müdürlüğü’ne verildi. Nüfus Müdürlüğü ise bu kimliklerin tümünü imha etti. Kayıp eşyaların çoğu cüzdan ve cep telefonundan oluşuyor. Zabıta ekipleri bu eşyaları genelde Marina, Seka Park ve kent merkezinde teslim alıyor. Eşyaları bulan kişiler zabıta ekiplerine kayıp eşyayı teslim ederken zabıtalar tarafından tutanak tutuluyor, eşyanın cinsi, miktarı gibi unsurlar kayıtlara geçiriliyor. Ardından eşyaların sahipleri muhtarlardan, isimleri varsa telefon numaralarından bulunup eşyalar teslim ediliyor.

EVLİLİK YÜZÜĞÜ
Zabıta Daire Başkanlığı Kayıp Eşya Bürosu’nda en çok cüzdan bulunuyor. Cüzdanların çoğunda para ve kimlikler yer alıyor. Cüzdanların bazılarında kimlik bulunmazken, yüksek miktarlarda paralar da bulunuyor. Cüzdanları ise cep telefonları takip ediyor. Zabıta ekipleri cep telefonlarının sim kartlarını kontrol ediyor, eğer kullanıcı şifresi varsa sahiplerine yakınlarının aracılığıyla ulaşıyor. Eğer sim şifresi var ise telefona başka sim kart takılıyor, telefona kayıtlı numaraların olup olmadığı öğrenilip sahiplerine ulaşılıyor. Cep telefonunu ise saatler takip ediyor. Ürünlerin en ilgin çekenleri ise altın saat, bileklik ve alyans yüzükler. Şu ana kadar sahiplerine ulaşılan yüzüklerin genel olarak evlilik yüzüğü olduğu öğrenildi. Tek başına bulunan yüzük, alyans gibi eşyaların sahiplerini bulmak oldukça zor oluyor.

ZABITAYI DA ARAYIN!
Zabıta Komiseri Faruk Tarı yaptığı açıklamada, ürünlerin sahiplerine ulaşma konusunda büyük çabalar sarf ettiklerini söyledi. Tarı, “Genelde eşya sahiplerine muhtarlar, numaralar ve isimler üzerinden ulaşıyoruz. Eşya sahipleri unutulan eşyalar konusunda emniyete başvuruyor fakat bize müracaatlar çok az. Büyük hacimli unutulması zor eşyalar bile buluyoruz. Otobüs terminalinde bilgisayarlar buluyoruz. Eğer sahibine dair bilgiler bulamıyorsak, eşyaların sahiplerini bulmak konusunda da zorluklar yaşıyoruz. Bulunan eşyaları depolarımızda 1 yıl gibi bir süreyle muhafaza edebiliyoruz. Bizim halkımızdan ricamız, muhakkak eşyalarını kaybettiklerinde 153’ü ya da 331 65 89’u arayıp bize de kayıp ilanı bıraksınlar. Hemen olmasa bile 1 ay sonra gelen eşyalar dahi olabiliyor. Böyle bir durumda sahiplerine ulaşabiliriz” dedi.

25 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR