Ve POSCO’nun temeli atıldı

Tören öncesinde olası eylemler için bölgede adeta olağanüstü hal ilan edildiDünya ünlü Güney Koreli çelik devi POSCO’nun ilimiz ve ülkemize yaptığı en...

BÜYÜT

Tören öncesinde olası eylemler için bölgede adeta olağanüstü hal ilan edildi

Dünya ünlü Güney Koreli çelik devi POSCO’nun ilimiz ve ülkemize yaptığı en büyük yatırım olan Alikahya Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi (OSB) içerisinde yer olacak yassı çelik haddeleme tesisinin temel atma töreni dün gerçekleştirildi. Yaklaşık 350 milyon dolar maliyetle yapılacak olan tesisin temel atma töreni için OSB alanın içinde büyük bir çelik yapı inşa edildi. Yaklaşık 500 davetlinin katıldığı temel atma töreni için bölgeye giriş güzergahlarında arama noktaları kuruldu. 540 resmi üniformalı polisin görev yaptığı bölgede çok sayıda özel harekat timi ve sivil polisler de görev aldı.

ALİKAHYA’DA OHAL
Olağanüstü güvenlik önlemleri arasında gerçekleştirilen açılış törenine başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan olmak üzere Cumhurbaşkanı baş danışmanı ve aynı zamanda Merkez Bankası eski başkanı olan Durmuş Ali Yılmaz, Vali Ercan Topaca, Kibar Holding Başkanı Asım Kibar, Kibar Holding CEO'su Ali Kibar, Kibar Holding Yönetim kurulu üyesi Ahmet Kibar, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı M. İlker Aycı, Güney Kore ekonomi bakanı, Güney Kore İstanbul Başkonsolosu Jong Kyoung Hong, POSCO CEO'su Chung Joon-Yang ile çok sayıda davetli katıldı.

EYLEMLER OLMUŞTU
Tören nedeniyle Alikahya bölgesinde yaklaşık 3 saat boyunca adeta hayat durdu. Sokaklarda kuş uçurmayan güvenlik güçleri iki bakanın alana girişinde olay yaşanmaması için elinden geleni yaptı. Hatırlanacağı gibi POSCO Fabrikası’nın Alikahya bölgesine kurulmaması için bölgede bulunan sivil toplum örgütleri bir araya gelerek Kocaeli Çevre Platformu’nu kurmuş ve çeşitli eylemlerde bulunmuştu. Güvenlik güçleri de olası bir eylem için gerekli hazırlıkları yaptı. Ancak beklenen olmadı 30, 40 kişilik bir grup eski Alikahya Belediyesi önüne gelerek bir basın açıklaması yaptı. Grup daha sonra olaysız dağıldı.

YARIM SAAT GECİKMELİ
Temel atma töreni duyurulduğu üzere 12.00’da değil yarım saat gecikme ile 12.30’da başladı. Konuklar salona alınmadan önce son bir kez üst aramasından geçirildi. Siyasiler ve üst düzey bürokratlar için alanda inşa edilen yapıda VIP salon ayrıldı. Belediye başkanları, bürokratlar, milletvekilleri, vali ve vali yardımcıları ile bakanlar temel atma töreninin yapıldığı salona VIP bölümünden girdi. Giriş kapılarında akreditasyonları kontrol edilen konuklar isimlerine ayrılmış masalara oturdu. Bütün konukların yerlerini alması ile tören başladı.

TOPLAM TALEP 8 YÜZ BİN TON
Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen törene Türk ve Güney Kore milli marşları okunarak başlandı. Daha sonra protokol üyelerinin konuşmalarına geçildi. İlk olarak POSCO CEO’su Chung Joon-Yang konuştu. Yang, tesisin Türkiye’deki en büyük Kore yatırımı olduğuna dikkat çekerek, üretim kapasitesinin Doğu Avrupa, Orta Doğu, Bağımsız Devletler Topluluğu, ve benzeri komşu ülkelerin taleplerine de yanıt verecek kapasiteye sahip olacağını vurguladı. Chung Joon-Yang 2014 yılı itibarı ile Türkiye ve komşu ülkelerinin paslanmaz çelik talebinin toplam 800 bin tonu aşmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

“TEŞEKKÜR’Ü BORÇ BİLİRİM”
2010 yılı Kasım ayında Güney Kore’de gerçekleşen G-20 toplantıları sırasında Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı tarafından düzenlenen bir toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeleri sonucu yatırım kararı aldıklarını hatırlatan Chung Joon-Yang “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve geçtiğimiz Ağustos ayındaki görüşmelerimiz için Sayın Çağlayan’a ayrıca ilk günden bu yana, tüm süreçte bizlerle olan Başbakanlık Yatırım Destek Destek ve Tanıtım Ajansına teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

“DOSLUK İLİŞKİLERİNDE KATKIDA BULUNSUN”
Türkiye’de endüstrinin ışık hızı ile yol aldığını belirten POSCO CEO’su Chung Joon-Yang, var olan otomotiv üretimi ile İtalya ve Almanya’nın ardından üçüncü büyük olmaya aday bir Türkiye’de POSCO şirketler grubu olarak sadece demir çelik ve kaynak geliştirme konularında değil, inşaat, enerji, bilişim teknolojileri, elektrik üretimi gibi çeşitli alanlarda da faal olmayı umut ettiklerini sözlerine ekledi. Chung Joon-Yang, “Bu törenin yalnızca POSCO’nun büyümesi ve gelişmesi için değil, iki ülkenin dostluk ilişkilerini artırmasına da katkıda bulunmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. POSCO CEO’su Chung Yang’dan sonra Kibar Holding CEO’su Ali Kibar konuştu.

İKİ ÜLKENİN GÜÇ BİRLİĞİ
Ali Kibar yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi “Yaklaşık 40 yıldır elini taşın altına koymuş bir sanayici grup olarak, ülkemiz ekonomisinin büyümesine ve gelişmesine destek olma gayretleri içerisindeyiz. Dünya çelik devlerinden Koreli POSCO ile Kore’nin önde gelen kuruluşlarından Daewoo International ve Kibar Holding işbirliği ile kurduğumuz Posco-Assan Yassı Paslanmaz Çelik Haddeleme Tesisleri’nin, İzmit Alikahya’da kurulması, ekonomimize yerli katma değer yaratmasının yanı sıra, ithal ikamesi olması bakımından da son derece önemli olup, her iki ülkenin sinerjisi ve güç birliği bu yatırımı realize edecektir.

“YAPILMASI GEREKENLER VAR”
Mayıs 2013 tarihi itibari ile de burada üretilen ürünler yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda tüketicisi ile buluşacaktır. Çelik tüketimi gelişmiş ülkelerde kişi başı ortalama 600-800 kg iken, bu oran Güney Kore’de kişi başı ortalama 1266 kg civarında, ülkemizde ise geçen yıl kişi başı ortalama 325 kg olarak gerçekleşmiştir. Buradan çıkan sonuç yolun önemli bir kısmını kat ettiğimiz ama hala yapılması gerekenlerin olduğudur. Bir diğer önemli husus ise ülkemizde son yıllarda yassı lehine düzelen yassı-uzun çelik üretim oranı dengesinin sağlanması için, yeni teknoloji ihtiva eden yerli kaynaklara dayalı yatırımların hayata geçirilmesidir.

“ÜLKEMİZ 10. SIRADA”
Ülkemizin dünya çelik üretiminde 10. sırada olmasına rağmen yurtiçinde entegre bir paslanmaz çelik üretim tesisi bulunmaması bu yatırımın yapılması kararında önemli bir unsur olmuştur. Türkiye’de kişi başı paslanmaz çelik tüketimi 4,2 kg seviyelerindedir. Gelişmiş ülkelerde bu oran 18 kg civarındadır. Bu oranı yakalayabilmek için yassı paslanmaz çelik üretiminin gerçekleştirilmesi büyük önem arz etmektedir.İlk aşamada 350 milyon $ yatırımla, 200.000 ton/yıl olarak planladığımız kapasite, pazar durumu, fizibilite ve ekonomik değerlendirmelerin ardından 600.000 ton’a kadar çıkarılabilecektir.”

KARDEŞLİK DUYGULARI
Kibar’ın ardından Vali Ercan Topaca kürsüye geldi. Topaca yaptığı konuşmada “Temelini atacağımız fabrikanın Güney Koreli ile Türk halkı arasında kardeşlik duygularını daha da ileriye götüreceğine inanıyorum. Kocaeli Türkiye'deki sanayi üretiminin yüzde 10'nun, ithalatın ise yüzde 18'ini karşılamaktadır. Yatırım açısından çok cazip bir kenttir. Kocaeli sanayileşmenin yanında dezavantajlarının da yaşandığı bir kenttir. Özellikle hava ve suyun kirlenmesiyle ortaya çıkan çevre sorunları ülke ve kenti meşgul etmektedir. Çevre sorunu için tedbirler alınmıştır. Ciddi yatırımlar yapılmıştır. Alınan tedbirlerle önemli mesafeleri kat ettik. Buradaki halkımız çevre konusunda çok duyarlı ve takipçi bir özelliği sahiptir. Bende çok duyarlı davranmaya çalışıyorum. Halkımızın hassasiyetini anlamaya çalışıyorum.

“HALKIMIZ GÜVENSİN TEDBİRLERİ ALACAĞIZ”
Ben bu duyarlılığımı bütün yatırımcılardan da bekliyorum. İleri teknolojiye dayanan ve çevre sorunlarına duyarlı yatırımcılara her zaman destekliyoruz. Burası kentin yaşam alanlarına çok yakın bir konumdadır. Teknik ve ekonomik gücü yetersiz irili ufaklı bir yatırımcı buraya gelseydi daha çok çevre sorununa sebep olacağını da biliyorum. Bu nedenle buradaki yapılan yatırım doğru bir karardır. Köklü bir firmanın yapacağı çevre konusunda da önemli kolaylıklar sağlayacağını düşünüyorum. POSCO'nun her türlü tedbiri alacağını, çevre konusunda da yükümüzü ağırlaştırmamasını istiyorum. Halkımızın bize güvenmesini istiyoruz. Gerekli her türlü tedbiri alacağız. Burada herhangi bir sorun olmayacağını taahhüt ediyorum” ifadelerine yer verdi.

PRESTİJLİ ŞİRKET KİBAR HOLDİNG
Vali Ercan Topaca’nın ardından Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan kürsüye geldi ve yaklaşık yarım saat süren bir konuşma yaptı. Çağlayan konuşmasında “Ortak bir başarı hikayesinin bizi buluşturduğu bu tarihi günde hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Evet, bugün, Kore’nin Türkiye’deki en büyük yatırımına sizlerle birlikte şahit olmanın büyük memnuniyeti ve haklı gururunu yaşıyorum. Benim için yatırım ve tesis temel atma törenleri birer festival ve şölen alanlarıdır. Bizlere bu bayramı yaşatan dünyanın üçüncü büyük çelik üreticisi POSCO ile ülkemizin prestijli şirketlerinden Kibar Holding’e teşekkür ediyorum.

60 YILLIK DOSTLUK
Bugün temelini atacağımız bu tesis Güney Kore ile Türkiye’nin dostluğunun pekişmesi ve daha da gelişmesinde “çimento” görevini üstlenecektir.
Zira Güney Kore ile dostluğumuzun temeli Güney Kore’nin özgürlük mücadelesinde verdiğimiz destekle atılmıştır. 60 yılı aşkın bir geçmişe oturan bu dostluğun her alanda gelişmesi hem Türkiye’nin hem de Güney Kore’nin yararınadır. İçinizden gelen biri olarak şunu tüm samimiyetimle belirtmek isterim ki, başta Sayın Başbakanımızın önderliğinde, Hükümetimiz, yatırımların önünü açacak ve yatırım yapmayı kolaylaştıracak her türlü düzenlemeye sonsuz destek vermektedir.

“İLERİDE KAPASİTE ARTACAK”
Çünkü biz biliyoruz ki, yatırım demek ekonomik canlılık demek, istihdam demek, üretim demek, ihracat demek, Türkiye’nin zenginleşmesi demek. İlk etapta yıllık 200 bin ton üretim kapasitesi ve doğrudan 480 personel ile 2013 yılının ilk çeyreğinde üretime başlayacak olan bu yatırımın daha sonra kapasitesi artırılarak nihai aşamada 1 milyon tona çıkacak ve doğrudan 1000 kişiye istihdam sağlanacaktır. Yan sanayi ve diğer hizmetlerdeki yaratılacak iş imkanı ile ülkemizin istihdamına katkı sağlanacaktır.
Yine yapılacak olan bu tesis Türkiye’de bu alandaki gerçekleştirilen ithalatı 100 milyon dolar kadar azaltacaktır.

“TÜRKİYE İMALATTA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR”
Aslında, POSCO ile Kibar Holding tarafından geliştirilen Yassı Paslanmaz Çelik Soğuk Haddeleme Tesisi Projesi, Türkiye’nin, Avrupa Birliği, Ortadoğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika Bölgelerinin hepsine birden hitap edebilen bir lojistik merkezi olduğunun en açık göstergesidir. Dünya ticaretindeki tüm aktörler tarafından kolaylıkla izlenebilecek şeffaf ve önceden görülebilir dış ticaret politikası izleyen Türkiye, dinamik bir imalat sanayine ev sahipliği yapmaktadır.

“İSABETLİ KARAR”
Bugün, POSCO Firmasının yatırım yaptığı ülkemiz Organize Sanayi Bölgeleri, 1,2 milyar tüketicinin yaşadığı Afrika ve Avrasya pazarlarına ulaşmada önemli bir üretim merkezleridir. Bu nedenle, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapılarından biri olan, “Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi”nde Yassı Paslanmaz Çelik Soğuk Haddeleme Tesisleri yatırımını yapmak üzere POSCO ve Kibar Holding tarafından kurulan POSCO Assan TST Çelik Sanayi A.Ş.’yi aldığı isabetli yatırım kararından dolayı bir kez daha kutluyorum.

TÜRKİYE’NİN ÖNEMİ
Dünyanın çelik devi ve Güney Kore’nin 5. büyük şirketi olan Posco’nun Bursa’da çelik servis merkezi yatırımını gerçekleştirmesinin ardından ülkemizde üretimi bulunmayan ve tamamını ithal ettiğimiz paslanmaz çelik üretim tesisi kurma kararını alması Türkiye’nin önemini göstermesi bakımından örnek bir yatırım kararıdır” ifadelerini kullandı. Bakan Çağlayan’ın konuşmasının ardından temel atma törenine geçildi.

27,9 MİLYAR DOLAR
Dünyanın üçüncü büyük ve lider çelik üreticisi olan, 36 üretim tesisinde 17 bin kişi istihdam eden, yıllık üretim kapasitesi 2010’da 32.3 milyon metreye ulaşan, varlıklarının satış geliri ise 27,9 milyar ABD doları olan POSCO’nun temel atma töreni oldukça görkemli bir şekilde gerçekleştirildi. Yerli ve yabancı bakanlar, milletvekilleri ve işadamları eşliğinde gerçekleştirilen temel atma töreni sonrasında davetlilere ünlü yemek firması Sodexho tarafından yemek ikram edildi.

28 Eylül 2011 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR