“Aile hekimleri için adı belli olmayan uzaktan eğitim başlatıldı”

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkan Ömer Çeker, aile hekimlerine uzaktan eğitim başlatılması ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yaptı. Çeke...

BÜYÜT

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkan Ömer Çeker, aile hekimlerine uzaktan eğitim başlatılması ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yaptı. Çeker, “Aşırı iş yoğunluğu ve uzaktan eğitim nedeniyle aile hekimlerimizin anayasal hakları olan dinlenme ve sosyal ihtiyaçlarını karşılanması engellenmektedir” dedi

Sağlık Bakanlığı’nın, aile hekimlerinin internet üzerinden eğitimlerinin sağlanması için özel bir üniversite ile yapmış olduğu sözleşme ve eğitim sürelerinin mesai saatlerinden düşürülmesi için Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker; Şube Başkan Yardımcısı Zekai Dumlupınar, İzmit Seka Devlet Hastanesi İş Yeri Baş Temsilcisi Zeynep Fatma Erduran’ın katılımı ile basın açıklaması yaptı.

“ADI BELLİ OLMAYAN UZAKTAN EĞİTİM”
Şube Başkanı Ömer Çeker yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Aile hekimliği uygulama yönetmeliğinin 17’nci maddesine istinaden aile hekimlerimizin ikinci aşama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı özel bir üniversite ile yapmış olduğu anlaşma çerçevesinde Aralık 2012 tarihinde aile hekimleri için adı belli olmayan uzaktan eğitim başlattı. Hekimlerimize internet üzerinden yaklaşık olarak haftada 4 ders veriliyor. Dersler ortalama 20 ile 30 dakika sürmektedir. Bu eğitim bir yıl sürecektir.

“DİNLENME VE SOSYAL İHTİYAÇLARINI KARŞILANMASI ENGELLENMEKTEDİR”
Aile sağlığı merkezlerinde de yaklaşık 2 yüze yakın iş ve işlem gerçekleştirildiğinden aşırı derecedeki iş yoğunluğu bulunmaktadır. Bu iş yoğunluğu nedeniyle aile hekimleri mesai saatleri içerisinde uzaktan eğitimlerini alamamaktadırlar. Ya mesai saatleri dışında akşam ya da cumartesi, pazar günleri internet üzerinden derslerini almaya çalışmalarından dolayı aşırı yüklenmeden sistem çökmektedir. Aşırı iş yoğunluğu ve uzaktan eğitim nedeniyle aile hekimlerimizin anayasal hakları olan dinlenme ve sosyal ihtiyaçlarını karşılanması engellenmektedir.

“MAĞDURİYETE SON VERİLMELİ”
Bu durum aile hekimlerimizin eşine, çocuğuna, kendine zaman ayıramamasına sebep olmaktadır. Aile hekimlerimizin mağduriyetinin ortadan kaldırılması için haftalık çalışma saatlerinden 2 saatinin uzaktan eğitimi için ayrılmalı, günlük çalışma çizelgeleri buna göre düzenlenmesi için Sağlık Bakanlığı veya Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı konu hakkında taşraya bilgilendirme yazısı yazmak suretiyle aile hekimlerimizin mağduriyetine son vermelidir.

“KAMU KAYNAKLARI İSRAF EDİLMİŞTİR”
Ülkemizdeki birçok kamu üniversitesi vermiş oldukları kaliteli eğitimleri ile markalaşmış, kendi alanında “yetkin” iken bu konuda sayılamayacak kadar devlet üniversiteleri varken aile hekimlerinin uzaktan eğitimleri için Sağlık Bakanlığı’nın özel bir üniversite ile anlaşma yapmasını da anlamak mümkün değildir. Hekimlerimizin uzaktan eğitimleri için kamu üniversitesi ile anlaşma yapılsaydı eğitim için ödenecek ekonomik değer ile kamuya ait üniversiteler güçlendirilmiş olacaktı. Oysaki burada tam tersi yapılmış özel bir üniversite ile anlaşma yapılmak suretiyle ile kamu kaynakları israf edilmiştir.”

27 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR