Bakan Ergün’e ithal et tepkisi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği istişare toplantısında ithal et tepkisiyle karşılaştı.Kocaeli...

BÜYÜT

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği istişare toplantısında ithal et tepkisiyle karşılaştı.

Kocaeli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği istişare toplantısı Antikkapı Restoran’da yapıldı. Toplantıda Birlik Başkanı Cemil Gülfen, hayvan yetiştiricilerinin sanayici karşısında ezildiğini, yem, gübre ve mazota gelen zamlarla belinin büküldüğünü söyledi. Gülfen’in açıklamalarına cevaben hükümetin çalışmalarından bahseden Bakan Ergün, bazı fiyatlara isteseler de müdahale edemediklerini, hayvan yetiştiriciliğini desteklemek için süt tozu teşvikleri getirdiklerini söyledi. Konuşmasında enerji ihtiyacından sulama yöntemlerine kadar çok sayıda konuya değinen Bakan Ergün, “İthal et konusu ne olacak?” diyerek tepkisini dile getiren üreticiyi “O konuyu konuştuk” diye geçiştirdi.

SANAYİCİ BÜYÜK SIKINTI
Toplantının açılış konuşmasında Cemil Gülfen, “Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, 2005 yılında kurulmuş olup şuanda 2 bin 500 üyesiyle faaliyet göstermektedir. Kentimizde büyükbaş hayvan sayısı 66 bin 725. Bu sayının 30 bin 440 birliğimize kayıtlı. Bizim en büyük sıkıntımız sanayici. Sanayici bizlerden eti ve sütü ucuza alarak yüksek fiyata satmaktadır. Şuanda sür 55 kuruş alınmakta ve rafta 1.80 ile 2 TL arasında satmaktadır. Yem fiyatları son dönemlerde zam görmüştür. 50 kuruştan 80 kuruşa çıkmıştır. Üreticimiz 1 kilo süt ile 1.5 kilo yem alabilmektedir” açıklamasında bulundu.

ENERJİ İHTİYACI
21. yüzyılın 3 önemli konusu olduğunu ifade eden Bakan Ergün, bu konuların başında da enerji, su ve gıda geldiğini vurguladı. Bu konularda ülkelerin kendilerine yeterli olmak istediğini belirten Ergün, Bugün itibariyle enerjide ihtiyacımızı kendimiz karşılayacak durumda değiliz. Petrol ve doğalgaz olarak ithalat yapan ülkeyiz. Elektriğimizin yarısına yakınını doğalgazdan üretiyoruz. Doğalgazın da hemen hemen tamamını başka ülkelerden temin ediyoruz. Petrolümüzün yüzde 92'sini ithal ediyoruz. Enerjide özellikle elektrik üretiminde su kaynaklarımızın tamamını hidroelektrik santrali yaparak bunu enerjiye dönüştürme çalışmasını yapıyoruz. Rüzgar santrallerinden, sıcak su kaynaklarından, kömür rezervlerinden ve güneş enerjisinden elektrik elde etmeye çalışıyoruz” dedi.

HARRAN OVASINI SUYLA BOĞDUK
Harran Ovası’na, Atatürk Barajı'ndan su götürüldüğünü anlatan Bakan Ergün, Harran Ovası’na sulu tarım yapılması için su getirdik, fakat bilgisizlikten ve nasıl sulama yapacağımızı bilmediğimizden suyla boğduk orayı. Biz orada yağmurlama ve damlama sulama yöntemi yapsaydık, Harran Ovası’ndan 50 kat, 100 kat verim alırdık. Aşırı sulamadan perişan olmuş, yeni sistemlerle bozulan bölümü kurtarmaya çalışıyoruz yeni yatırımlar yaparak. Bilinçsizlik demek ki bize çok zarar veriyor. İmkan ortaya koysak bile onu bilinçli kullanmazsak, teknolojisine uygun yapmazsak bu sefer zarar ediyoruz şeklinde konuştu.

GÜBRE FİYATLARINI AŞAĞI ÇEKEMEYİZ
Bakan Ergün, gübre ve yem fiyatlarının dünyadaki fiyatlara paralel olarak arttığını ifade etti. Gübrenin ham petrolden oluştuğuna dikkati çeken Nihat Ergün, Ham petrolü ayrıştırıyorsun gübre oluyordu. Bir kısmı benzin, mazot, fuel oil ve lastik ham maddesi olarak kullanılıyor. Bir kısmı da gübre fabrikalarına geliyor suni gübre oluyor. O da tarımda kullanılıyor. Şimdi neden oluyor gübre? Doğalgazdan yapılıyor. Doğalgazı evde ve sanayide kullanıyoruz. Gübre fabrikalarına hat verip doğalgaz ayrıştırılarak içerisinden gübre çıkıyor. Doğalgaz ve ham petrol fiyatlarıyla, gübre fiyatları arasında çok yakın bir ilişki meydana çekiyor. O fiyatların yükselmesiyle gübre fiyatlarının yükselmesi arasında doğal bir ilişki var. Bazı fiyatları istesek de aşağı çekme imkanımız olmuyor.

YERLİ SÜT TOZU ÜRETİMİ
Nihat Ergün, gübre, mazot ve süt desteğinin yanı sıra prim teşvikleri yapılarak hayvancılığın geliştirilmesini sağladıklarını söyledi. Süte 4 lira olan desteğin 8 liraya çıktığını belirten Ergün şunları kaydetti Türkiye'de eskiden süt tozu üretimine destek yoktu. Bugün hayvancılıkta süt merkezi bir konuma sahip olduğu için süt üzerinden hayvancılığı geliştirmek ve korumak mümkün. Çünkü hayvancılığın merkezinde dişi hayvan var. Dişi hayvan yavrulayınca, süt verecek. Dişi yavrularsa onu besiye alarak süt besiciliğinde kullanacaksın. Sağdığın sütü bir şekilde değerlendirmen lazım.

TEPKİYİ GEÇİŞTİRDİ
Peynir, yoğurt, ayran olacak veya süt olarak kullanacaksın. Süt tozu yapılarak daha uzun vadeli sanayide kullanılması sağlanacak. Süt tozu teşvikleri yeniden getirildi. Şimdi süt tozu üretimine teşvik var. Bir de dışarıdan getirilen süt tozu vergileri yükseltildi. Şimdi içeride ki süt tozu dışarıdan gelen süt tozundan daha avantajlı hale gelmiş oldu. Böylelikle bizim süt üreticimizin sütü, süt tozu üretimine yönelmiş oldu. Bu da süt üreticisinin içerideki korunmasını sağlayacak tedbirlerden bir tanesi oldu. Konuşmanın ardından hayvan üreticisi Hayri Gürsel’in “İthal et konusu ne olacak sorusu üzerine Bakan Ergün, O konuyu konuştuk siz geç geldiniz sanırım dedi. Bunun üzerine Gürsel, tepki göstererek salonu terk etti.

MOBESKO’YA ZİYARET
Ergün, daha sonra MOBESKO’nun konuğu oldu. Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, MOBESKO Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Baştürk ve esnaflar tarafından karşılanan Bakan Ergün, MOBESKO içerisinde bulunan esnafları ziyaret ederek ticaret hayatları hakkında bilgi aldı. Bakan Ergün’e bilgi veren MOBESKO Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Baştürk, “Hafta sonunda 3 bin araca ulaşmış durumdayız. MOBESKO’nun sonunda bulunan yere AVM kurulması sonrasında burası daha fazla hareketlenecektir” dedi.

02 Haziran 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR