Otomotivde Kocaeli yine 3.

        2014 yılının ilk 5 aylık dönemindeki ihracat rakamları Kocaeli’nin ihracat gücünü bir kez daha ortaya koydu. Sektör bazında en çok dikkat çeke...

 

 

 

 

2014 yılının ilk 5 aylık dönemindeki ihracat rakamları Kocaeli’nin ihracat gücünü bir kez daha ortaya koydu. Sektör bazında en çok dikkat çeken yerlerden biri olan Kocaeli, özellikle kimyevi madde ile otomotiv sektöründe ne çıktı. Kocaeli, geride kalan 5 aylık dönemde 5 milyar dolardan fazla tutan ihracatı ile ülkenin belkemiği durumunda.

 

MAYIS RAKAMLARI

Kocaeli’nin iddialı olduğu otomotiv sektöründe geride kalan mayıs ayındaki toplam ihracat rakamı 486 milyon 228 bin dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 40 milyon dolarlık artış anlamına geliyor. Ancak ilk 5 aylık toplam verilerde ise, geçen yıla oranla gerileme dikkat çekiyor.

 

TOPLAMDA GERİLEME VAR

İlimiz, ilk aylık sürede sektörde toplam 1 milyar 822 milyon 506 bin dolar ihracat gerçekleştirmiş. Kocaeli bu veri ile Türkiye üçüncüsü durumunda. Bu rakam geçen yıl ise 1 milyar 982 milyon 74 bin dolar şeklindeydi. Toplam rakama göre ise yaklaşık 160 milyon dolarlık bir gerileme söz konusu. İlk 5 aylık verilere göre sektörde ilk sırayı ise 3,3 milyar dolarlık ihracatı ile Bursa alırken, ikinci sırada ise 2,1 milyar dolarlık ihracat yapan İstanbul ise ikinci sırada yer aldı.

20 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR