SPOT'un yedinci sayısı çıktı

Çoğunlukla Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin birleşerek oluşturduğu SPOT dergisinin bu sayısının dosya konusu, 'Yeni medyada eski...

BÜYÜT

Çoğunlukla Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin birleşerek oluşturduğu SPOT dergisinin bu sayısının dosya konusu, 'Yeni medyada eski oyunlar.' Dergi, sosyal medya üzerindeki sansürlerin Gezi Direnişi'nin akabinde yoğunlaşmasının bir tesadüf olmadığını söylüyor.

Çoğunlukla Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin birleşerek oluşturduğu haber dergisi SPOT dergisi geçen ay ki sayısında da Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Onur Hamzaoğlu ile röportaj yapmıştı. Bu ay ki sayıda ise Sosyal medyaya yönelik baskı ve sansürlere, yine internetin 'olanaklarına ve olanaksızlıklarına' ilişkin makalelerin yer aldığı yedinci sayıda, internet aktivisti ve Özgür Gündem gazetesi yazarı Özgür Amed'in Facebook'un Kürt sayfalarına yönelik sansürüne ilişkin verdiği söyleşi de var.

KAZOVA İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ
Dergide, Gezi direnişi ve demokratik özerklik meselesine ilişkin fikirleri sorulan sosyolog Erdem Yörük'ün değerlendirmesi ve Deri-İş Sendikası'ndan Binali Tay'ın Gezi sürecinde sendikaların tutumunu ve sendikal bürokrasinin işçi hareketine verdiği zararı anlattığı röportajı da var. Kazova direnişini, direnişin yürütücüsü olan işçiler derginin bu sayısında anlatıyor. IBDA-C hareketinin lideri olduğu iddia edilen Salih Mirzabeyoğlu'nun hikayesini ise avukatı Güven Yılmaz anlatıyor ve 'Mirzabeyoğlu için 28 Şubat'ın hala sürdüğünü' belirtiyor. Derginin bu sayısında Ranya Sefa Aydın'ın kaleminden Rojava üzerine yazılmış bir de Kürtçe yazı var. Dünya Sineması üzerine Rıza Oylum'un değerlendirmesi, Hitchcock'un Vertigo'su ve Zenne filmi üzerine makaleler de Spot dergisinde yer alıyor.

SPOT DERGİSİ HAKKINDA
Spot dergi, çoğunluğu Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi ve mezunu olan bir ekip tarafından çıkartılıyor. Gerek fakülte derslerinden, gerekse medyanın içinden edinilen deneyimler bu ekibe, spotun haber için en önemli öğe olduğunu öğretti. İyi bir spot, yüzlerce ayrıntıya sahip bir haberin, birkaç satırda tamamen anlaşılmasını sağlamalıdır. Bu nedenle spot haberin en önemli ve en zor yazılan kısmıdır. İnternet haberciliği ile birlikte binlerce enformasyona maruz kaldığımız bir dönemde, bir haber dergisinin en önemli işlevi de bir spot olabilmek, hızla akan gündemden, en kıymetli özeti çıkarabilmek bu ekibe göre. Bu nedenle derginin adı Spot.

SPOT DERGİSİNİN KOCAELİ SATIŞ NOKTASI
Gonca Kırtasiye: Ömer Ağa Mah. Akça Cami Cd 11/A, İzmit Merkez/Kocaeli (İzmit)

19 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR