İleri Saat Uygulaması Resmen İlan Edildi

Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.Saatler, 25 Mart 2012 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren 1 sa...

BÜYÜT

Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Saatler, 25 Mart 2012 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınacak.

Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatlerin, 25 Mart 2012 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri, 28 Ekim 2012 Pazar günü saat 04.00'ten itibaren de bir saat geri alınması kararlaştırıldı.

SAATLER NEDEN İLERİ GERİ ALINIR?

Birinci Dünya Savaşı süresince birçok ülke, saatlerini, yılın belli aylarında yeniden ayarlamaya başladı. Bunun amacı; günün aydınlık saatlerini, insanların uyanık oldukları zamana uydurmak, dolayısıyla evlerde ve sokaklarda yanan lambalar için gerekli enerjiden tasarruf sağlamaktı.

Bugün de aynı uygulamaya devam edilip Nisan ayının ilk pazar gününde saatler bir saat ileri, Ekim ayının son pazar gününde ise bir saat geri alınıyor. Diğer bir deyişle ilkbaharda kaybettirilen bir saat, sonbaharda geri veriliyor.

Amerika'da kış aylarında standart zaman, yazları ise gün ışığından tasarruf zamanı uygulaması kongre kararı olarak kabul edilmiş olmasına rağmen bazı eyaletler bu uygulamayı reddediyor. Bu eyaletlerde halen yaz-kış standart zaman uygulaması devam ediyor.

İLERİ ALMASAK NE OLURDU?

Gün ışığından tasarrufa gerek duymayarak saatlerimizi ileri almasaydık bakın
ne olurdu?

Dünyada güneşin 21 Haziranda 04:43'te doğduğu bir yer seçelim. Siz burada yaşıyorsunuz ve saat 08:00'de işte olmak için saat 06:15'te yataktan kalkmak zorundasınız. Bu seçtiğimiz yerde güneş, ufukla 6 derece açı yaptığında standart saat ile saat 05:11 civarında etraf tamamen aydınlanır.

Bu durumda ileri alınmış saatler 06:15'i gösterir yani gerçekte siz, işe bir saat erken gitmiş olursunuz ama ışığı yakmadan saate bakar, tıraş olup kahvaltı yapabilirsiniz.

Akşamları ise 24:00'te yatmaya vücudunu alıştırmış bir insan, bir saat önce yatmak zorunda kalmış olur ama hava kararınca, gece, evde ve sokakta lambaların yanma süresi bir saat kısalmış olur.

Gün ışığından tasarrufun, sanayinin kullandığı elektrikle ise bir alakası yoktur. Onlar gece de gündüz de olsa zaten aynı elektrik enerjisini harcar.

14 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR