Ceza verilen arkadaşlarına destek olan 96 işçi işinden oldu

Çayırova İlçesi'nde kurulu metal kapak üretimi yapan bir fabrikada 23 Aralık 2010 tarihinde, ‘İşi bırakarak kuruluşu zarara uğrattıkları’ gerekçesiyle...

BÜYÜT

Çayırova İlçesi'nde kurulu metal kapak üretimi yapan bir fabrikada 23 Aralık 2010 tarihinde, ‘İşi bırakarak kuruluşu zarara uğrattıkları’ gerekçesiyle işlerine son verilen 96 işçi, yaklaşık 1.5 aydır fabrika önünde bekliyor. Aralarında evli çiftlerin de bulunduğu işten çıkarılan 96 kişinin fabrikayı işgal edebileceğini ileri süren işverenin talebi üzerine çevik kuvvet ekibi de aynı yerde 24 saat nöbet bekliyor.

BİR GÜNLÜK YEVMİYE KESME CEZASI
Alman yatırımı olan Bericap fabrikasında geçen yıl disiplin suçu işlediği iddia edilen bir işçiye, yönetim tarafından ‘1 günlük yevmiye kesme’ cezası verildi. Bu işçiye ceza verilmesine tepki gösteren ve işverenle tartışan 4 işçi de daha sonra işten çıkarıldı. Bu gelişmeler üzerine Petrol İş Sendikası'na üye işçilerinin büyük bölümü, işine son verilen arkadaşlarının işe iadesi için direnişe geçti. Yapılan çağrılara rağmen işbaşı yapmayınca, 23 Aralık 2010 tarihinde 96 işçinin işine son verildi.

ÇEVİK KUVVET DE NÖBET TUTUYOR
İşçiler, işten çıkarılmalarının hukuk dışı olduğunu ileri sürerek içeriye girmek isteyince, işveren polise başvurdu. İşten çıkarılanlar 23 Aralık'tan bu yana fabrika önünde nöbet tutmaya başladı. Günün 24 saati gruplar halinde fabrika önünden ayrılmayan işçilerin fabrikaya zorla girip işgal edebilecekleri iddiası nedeniyle de, çevik kuvvet ekipleri tesis önünde 24 saat nöbet bekliyor. Aralarında evli çiftlerin de bulunduğu işten çıkarılanlar, işe iade edilene kadar beklemeye devam edeceklerini söylüyor.

11 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR