Cengiz Topel’de son uçuş 29 Eylül’de

Kocaeli, yeniden Cengiz Topel Havalimanı’nı tartışmaya hazırlanıyor. 2 Kasım 2011 tarihinde yapılan ilk uçuşlar ile sivil havacılığın başladığı haval...

Kocaeli, yeniden Cengiz Topel Havalimanı’nı tartışmaya hazırlanıyor. 2 Kasım 2011 tarihinde yapılan ilk uçuşlar ile sivil havacılığın başladığı havalimanı, daha sonra çeşitli gerekçelerle iki kez kapatıldıktan sonra üçüncü kez hizmete açılmıştı. Buna göre Cengiz Topel Havalimanı’nda son uçuşlar 29 Eylül tarihinde yapılacak. Ekim ayında ise liman bir kez daha uçuşlara kapatılacak. Bu duruma henüz herhangi bir gerekçe sunulmadı.

 

DEPREMDE HASAR GÖRDÜ

1994 yılında ihalesi yapılan ve 1995’te de inşaatına başlanan Cengiz Topel Havalimanı, Mayıs 1999’da tamamlanmış, ancak 17 Ağustos depreminde hasar görünce açılışı yapılamamıştı. Daha sonraki dönemlerde de askeri amaçlı olarak uçuşlara ev sahipliği yapmıştı. Buradan ilk sivil uçuşlar ise 2 Kasım 2011 tarihinde Trabzon’a yapılan seferle başlamıştı.

 

ANADOLUJET ÇEKİLDİ BU KEZ BORA JET GELDİ

Cengiz Topel Havalimanı’nda yolcu taşıyan tek kuruluş Türk Hava Yolları’nın yan firması Anadolu Jet oldu. Trabzon’a yapılan uçuşlar, önceleri büyük ilgi görse de kısa zamanda gerileme yaşanmaya başladı. Bu dönemde kapasitenin giderek düşmesinin ardından Anadolu Jet çekildi, bu kez Trabzon ve Erzurum uçuşlarını yapmak üzere 3 Nisan 2012 tarihinden itibaren Bora Jet alanda yolcu taşımacılığına başladı.

 

2013’TE DURDURULDU

Ancak Bora Jet de kısa sürede uçuşları durdurdu. Erzurum’a başlatılan karşılıklı uçuşlar ise talep azlığı nedeniyle devam etmedi. Bunun sonucunda limandaki uçuş faaliyetleri 10 Nisan 2013 tarihinden itibaren durduruldu. Bu tarihten sonra sık sık kent ve ülke gündemine gelen havalimanının yeniden hizmet verip vermeyeceği uzun süre tartışılmıştı. Yapılan çalışmalar ve bakanlık düzeyinde iktidar temsilcilerinin devreye girmesi sonucunda uçuşların yeniden başlaması gündeme geldi.

 

ERDOĞAN DEVREYE GİRDİ

Özellikle dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da konu ile yakından ilgilendi. İkinci kez açılan Cengiz Topel Havalimanı’nda, 2 Eylül 2013 tarihinden itibaren yeniden yolcu taşımacılığı başladı. Ancak daha önceki seyahatlerin aksine farklı bir şekilde Cengiz Topel’den Türkiye’nin her yerine, Ankara üzerinden aktarmalı olarak seyahatlerin yapılabileceği açıklandı. Uçuşları bir kez daha Anadolu Jet firması üstlendi.

 

İKİNCİ KEZ DURDURULDU

Buna göre Cengiz Topel’den uçaklar Ankara’ya gidecek, buradan aktarmalı olarak Türkiye’nin her vilayetine yolcu taşıyacaktı. Fakat Cengiz Topel’in ikinci macerası da yine kısa sürdü. Siyasi otorite, sivil toplum kuruluşları ve özellikle de iş dünyasının verdiği desteğe rağmen uçuşlar belli bir süre ancak verimli gidebildi. Haftanın dört günü yapılan seferlerde yolcu kapasitesi giderek düşerken Anadolu Jet firması 10 Eylül 2014 tarihinde bir kez daha uçuşları durdurma kararı aldı.

 

ILS SİSTEMİ KONULDU

Uçuşların ikinci kez durdurulmasının ardından havalimanında tespit edilen teknik düzenlemelerin de yapımına başlandı. İkinci kez uçuşların durduğu Cengiz Topel’de buna gerekçe olarak alandaki Aletli İniş Sistemi’nin (Instrument Landing System-ILS) olmayışı gösterildi. Bu teknik eksiklik de 2015 yılının ilk çeyreğinde tamamlandı. Daha önce aynı yılın mart ayında yapılacağı açıklanan üçüncü açılış ise mayıs ayında gerçekleşti.

 

KUTSAL TOPRAKLARA YOLCULUK

5 Mayıs 2015 yılından itibaren hafta içinde yapılan Trabzon seferlerinin yanı sıra Cengiz Topel’den kutsal topraklara da yolculuklar başladı. Daha önce ilk kez Kocaeli Ticaret Odası’nın gündeme getirdiği bu organizasyonlar kısa sürede karşılık buldu. Hac farizası ve umre ziyaretleri için Suudi Arabistan'a gidecek Kocaeli ve çevre illerden gelen kafileler yolculuklarına buradan çıkmaya başladılar.

 

UMRE ZİYARETLERİ

İlk olarak 21 Ağustos 2015 tarihinde yapılması planlanan Türk Hava Yolları uçağı ile Medine uçuşları gecikmeli olarak yapılabildi. Cengiz Topel’den ilk umre uçuşu ise 10 Mart 2016 tarihinde gerçekleşti. Hafta içi Trabzon seferleri ve belirli zamanlarda yapılan umre turlarının dışında hareketliliğin olmaması havalimanının bir kez daha kapanmasını gündeme getirdi.

 

29 EYLÜL SON TARİH

Buna göre Cengiz Topel Havalimanı’nda Trabzon yönüne doğru uçuşlara yeniden ara verileceği öğrenildi. Limanın internet sitesi üzerinden 29 Eylül tarihinden itibaren alandan Trabzon’a da uçuşların yapılmayacağı, ekim ayı uçuşlarının tamamen iptal edildiği ve bu kapsamda bilet satışının da durdurulduğu bildirildi. Alınan bu karar alanı kullanan vatandaşları şok ederken, herhangi bir kurumdan ise resmi açıklama henüz yapılmadı. Mehmet ÖZMEN

04 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

10

selin - ERZURUM

VAN

ANTALYA

TRABZON

ANKARA

Seferleri başlıyacak.

ben demedim, ak parti il başkanı dedi. eski başkan civelek te bunun gibi çok söylemlerde bulunmuşltu. geldiğimiz nokta ortada.

Yanıtla . 0Beğen 04 Eylül 17:55
09

ARİF - o rezil sabiha gökçenden uçmak istemiyoruz, bu eziyeti çekmekten bıktık, yıldık. yeter artık. şurayı bir adam gibi işletin.

Yanıtla . 0Beğen 04 Eylül 17:55
08

izmitli - türkiyenin en beceriksiz yönetiminin olduğu bir ilde sonuç bu olurdu zaten. problem yok. alıştık. zaten bunlardan daha iyisiniz beklemek doğru olmazdı.

Yanıtla . 0Beğen 04 Eylül 17:55
07

d_501 - gerçekten kapatacaksanız adam gibi kapatın. derdi de bitsin. yeter artık 7 senedir millete masal okumaktan başka birşey yapılmıyor.

Yanıtla . 0Beğen 04 Eylül 17:55
06

şahap_f - bu habere cevap verecek bir yetklili yok mu bu şehirde ? hepinize yazıklar olsun. bir kıytırıktan anadolu şehri kadar değerimiz kalmadı bu şehirde. yazıklar olsun.

Yanıtla . 0Beğen 04 Eylül 17:55
05

osman_ taneli - vatandaş daha ne yapsın kardeşim. tarbzon uçakları full dolu. başka biryere sefer koymuyorsunuz. aklım almıyor yaa. bu şehir bu kadar mı sahipsiz. lanet olsun sizin yapacağınız işe be. istanbul havalimanlarından uçacağıma, kendi arabamla yolculuk yaparım daha iyi. o rezillik çekilmez kardeşim.

Yanıtla . 0Beğen 04 Eylül 17:55
04

41İzmitli - yahu nasıl bir havaalanı küçücük.TESİS YETERSİZ,YOLCU BEKLEME YERİ İLE DIŞ KAPI YANYANA, SAbiha gökçen uzak ama yer hizmetleri iyi

Yanıtla . 0Beğen 04 Eylül 17:55
03

adem tane - geçen perşembe günü adana uçağı tam 1 saat 20 dakika roterla kalktı sabiha gökçenden. 1 saat s. gökçene gimek + 1 saat önceden havaalanında olman gerekiyor + 1 buçuk saat yolculuk + 1 buçuk saat rotar toplamda 5 buçuk saatte adana gidiyorsunuz. arabamla 7 saatte çok raha t gidebiliyorum. ne diye bu eziyeti çekeyimki ?

Yanıtla . 0Beğen 04 Eylül 17:55
02

lütlü01 - erzurum, antalya, adana seferleri başlayacak diye beklerken bu nedir kardeşim.

Yanıtla . 0Beğen 04 Eylül 17:55
01

tufan - biz uçakta yer bulamıyoruz. bu ne şimdi şakamı ?

Yanıtla . 0Beğen 04 Eylül 17:55
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR