AYM’den sendikal eylem kararı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, TCDD 6. Bölge Müdürlüğüne bağlı Urfa Akçakale İstasyon Şefliğinde tren teşkil memuru olarak çalışan Yücel Yaş...

BÜYÜT

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, TCDD 6. Bölge Müdürlüğüne bağlı Urfa Akçakale İstasyon Şefliğinde tren teşkil memuru olarak çalışan Yücel Yaşar, işten çıkarılan arkadaşları için sendikanın çağrısıyla iş bırakma eylemine katıldı.

 

DÜZELTMEYE RET

TCDD Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu, mazeretsiz işe gelmediği gerekçesiyle Yaşar'a kınama cezası verdi. Yaşar'ın, söz konusu disiplin cezasının iptali istemiyle Şanlıurfa İdare Mahkemesi’ne açtığı iptal davası reddedildi. Karar, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’nce de onandı. Karar düzeltme talebi de kabul edilmedi.

 

AYM’DEN ŞOK KARAR

Bunun üzerine Yaşar, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuruyu kabul edilebilir bulan Yüksek Mahkeme, Yaşar’ın Anayasal haklarının ihlal edilmediğine karar verdi. Kararda, sendika hakkının sınırlama rejimine tabi olduğu belirtilerek, bu sınırlamaların da belli bir çerçeve içinde gerçekleşmesi gerektiği anlatıldı.

30 Haziran 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR