Burak Pehlivan cinayetinde müebbet hapis

İzmit Gültepe Mahallesi’nde 21 Mart tarihinde meydana gelen olayda Uğur Özelçi, Erkan Avcı ve Burak Pehlivan arasında çıkan tartışmada, Pehlivan ilk...

İzmit Gültepe Mahallesi’nde 21 Mart tarihinde meydana gelen olayda Uğur Özelçi, Erkan Avcı ve Burak Pehlivan arasında çıkan tartışmada, Pehlivan ilk önce kolundan bıçaklanmış, ardından Uğur Özelçi tarafından boğazı kesilerek öldürülmüştü. Olayla ilgili Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davada karar çıktı. Uğur Özelçi; kasten adam öldürmek suçundan müebbet, Erkan Avcı yardım etmek suçundan 12 yıl hapis cezası aldı.

 

“SALLAYARAK BU YARA AÇILMAZ”

Davanın karar duruşmasına tutuklu sanık Uğur Özelçi, vekili Av. Hüseyin Acurman, tutuklu sanık Erkan Avcı, vekili Av. Funda Eken, davacı maktul Burak Pehlivan’ın babası Abüdder Pehlivan, annesi Nuray Pehlivan ve vekilleri Av. Çetin Tezer ile sanıkların yakınları katıldı. Davacı ailenin avukatı Çetin Tezer, “Öldürülen çocuk, KOÜ öğrencisi. Cinayetten önce iki sanığın Göksu Büfe önünde görüntüleri var. Uğur’u öldüren hamle, 2 cm eninde, 5 cm derinliğinde bir bıçak yarasıdır. Bu yaralama kasten yapılmıştır. Öylesine bıçak sallayarak yapılabilecek bir yaralama değildir. Sanıklar alkollü. Uğur’un daha önce uyuşturucu suçundan sabıkası var. Bu davada indirim uygulanmamalı” dedi.

 

“OĞLUMU KATLETTİLER”

Vekilinin ardından, maktul Burak Pehlivan’ın annesi Nuray Pehlivan söz aldı. Pehlivan, “Kamera görüntülerinde sadece olay anını izlemek doğru değil. İki sanık olaydan önce Göksu Büfe’ye giderek Burak’a bakıyorlar. Olmayınca çiğköfteciye gidiyorlar. Oğlumu takip ettiler ve katlettiler. Bu caniler oğlum Göksu Büfe’ye gitmese de onu öldüreceklerdi. Çiğköftecide öldürdüklerini sanıyorlar, ama ölmeyince çocuğum kaçarken Göksu Büfe’nin önünde öldürüyorlar. Burada kavga falan yok. 50 saniye içerisinde benim oğlumu öldürdüler. Neymiş, selam vermemiş. Böyle basit bir nedenden 20 yaşında başarılı bir çocuk katledildi” dedi.

 

“ÖZGECAN GİBİ EMSAL OLSUN”

Cinayetin neden işlendiğini sadece sanıkların bildiğini dile getiren acılı anne, “Önceki duruşmada yıkıldık. Boğazı kesilerek öldürülen oğlumdan sanki bir tavuk kesilmiş gibi bahsettiler. Avukatının insan evladı dediği kişi insanları zehirleyen bir uyuşturucu satıcısı. Daha önce de kendi arkadaşını bıçaklamış biri. Bu davanın emsal olmasını istiyorum. Aynı Özgecan cinayeti gibi benim oğlum da vahşice katledildi” şeklinde konuştu.

 

“SANIK DA OLSA HAKLARI VAR”

Duruşmada konuşan sanık Uğur Özelçi’nin vekili Av. Hüseyin Acurman, daha önce yaptığı savunmasını tekrar ederek birkaç ifade ekledi. Acurman, “Anne babanın acısını anlamaya çalışıyorum, ancak burası mahkeme ve duygusallığa yer yok. Sanık da olsa herkes hak ettiği cezası almalıdır. Onun da hakları var. Bu da bir insan evladı evet. Uyuşturucu satıcısı demek doğru değil” dedi. Sanık Erkan Avcı’nın vekili Av. Funda Eken, müvekkilinin suçu işlemediğini belirterek Erkan Avcı’nın beraatını istedi.

 

“OĞLUM DEYİNCE SİNİRLENDİM”

Duruşmada son sözlerini söyleyen sanık Erkan Avcı, “Ben maktule karşı eylemde bulunmadım. İlk eylemde maktul ile Uğur’u ayırmaya çalıştım. Sonrasında da maktulü kovalayan Uğur’u tutmaya çalıştım” ifadelerini kullandı. Cinayet sanığı Uğur Özelçi de “Ben kendimi korudum. Sadece selam vermiştim ‘Oğlum’ deyince sinirlendim. Burak neden gidip bıçak aldı anlamadım. Ben böyle bir şey olsun istemedim. Pişmanım” dedi.

 

“ANNE BAYGINLIK GEÇİRDİ”

Tarafları ve sanıkların son ifadelerini alan mahkeme heyeti, karar vermek için ara verdiğinde maktulün annesi Nuray Pehlivan tansiyonunun yükselmesi nedeniyle baygınlık geçirdi. Mahkeme heyeti, sanıkların cinayeti işlediklerinin sabit olduğunu belirterek, kasten öldürme suçundan Uğur Özelçi’ye müebbet hapis cezası ve bıçak taşıma suçundan 6 ay 25 gün hapis cezası ve 500 TL para cezası, sanık Erkan Avcı’ya kasten öldürmeye yardım etmek suçundan 12 yıl hapis cezası verilerek tutukluk hallerinin devamına karar verdi. Hilal GÜDÜCÜ

18 Aralık 2015 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR