Polislerin yargılandığı dinleme davası ertelendi

Kocaeli’de 2010- 2013 yılları arasında Kocaeli İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde çalışan 13 polis memurunun, Kocaeli Eski Valisi şimdiki Hatay Valisi Erc...

Kocaeli’de 2010- 2013 yılları arasında Kocaeli İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde çalışan 13 polis memurunun, Kocaeli Eski Valisi şimdiki Hatay Valisi Ercan Topaca, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, MHP Kocaeli eski Milletvekili Lütfü Türkkan ile birlikte birçok emniyet müdürü ve basın mensuplarının telefon kayıtlarının da aralarında bulunduğu telefon numaralarını yasa dışı olarak dinlediği iddiasıyla açılan davanın ilk celsesi dün Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşmanın Mahkeme Başkanlığı’nı Adalet Komisyon Başkanı ve Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Muhittin Paça yaptı. Duruşmaya tutuklu bulunan eski şube müdürlerinden Özgür Nikbay katılmazken  tutuksuz 11 sanık ile avukatları ve müştekilerin büyük bir bölümü hazır bulundu.

 

VALİ TOPACA’YI DA DİNLEMİŞLER

Alınan bilgi ve iddialara göre; 2010- 2013 yılları arasında Kocaeli’de İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde çalışan 13 polis tarafından İstanbul Ağır Ceza Mahkemelerinden alınan belgede sahtecilik yapıldığı iddia edilen karar ile aralarında Kocaeli Eski Valisi şimdiki Hatay Valisi Ercan Topaca, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, MHP Kocaeli eski Milletvekili Lütfi Türkkan, emniyet müdürleri, polis memurları, ceza infaz kurumu memurları, doktorlar ve gazetecilerden oluşan 66 kişiyi usulsüz dinledikleri gerekçesi ile haklarında soruşturma başlatıldı. Hazırlanan iddianamenin ardından 13 polis memuru hakkında Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde haklarında görevi kötüye kullanmak, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak suçlarından dava açıldı.

 

EN UZUN SAVUNMA ESKİ ŞUBE MÜDÜRÜNÜN

Saatlerce süren duruşmada en uzun savunma eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Öztürk’ün oldu. Suçlamaları kabul etmeyen Öztürk “İstihbarat şubede iki tür dinleme yapılır.  Bunlardan ilki alınan duyum ve yapılan çalışmalar sonucunda suçun önlenmesine yönelik olan istihbarı dinlemedir. Eğer dinleme sırasında herhangi bir delile ya da suç unsuruna rastlanmaz ise dinlemeye son verilir ve kayıtlar imha edilir. Diğer dinleme ise adli dinlemedir. Dinleme sırasında ulaşılan deliller ile suç unsuruna rastlanır ise adli birimlere bilgi verilir ve operasyon düzenlenir. Bu yüzden alınan bazı dinleme kararları sonrasında, suç unsuruna rastlanmayan dinlemeler adli mercilere bildirilmemiştir. Hakkımda yer alan iddialarda dinleme yapılacak kişilerin kimlik bilgilerine yer verilmediği yer almaktadır.

 

EVLERİMİZDEN EŞKİYA GİBİ TOPLANDIK

Oysa bütün evraklarda kişilerin ad ve soyadı yazmakta kimlik numaraları bulunmaktadır. Oysa MİT tarafından yapılan dinlemelerde gazeteciler kod isimler ile dinlenmiş ve açılan davalarda da herhangi bir işlem yapılmamıştır. MİT’e ayrı davranılmakta bize ayrı davranılmaktadır. Biz evlerimizden eşkıya gibi toplandık. Bu nedenle kanuna olan itimadımız sarsılmıştır. Dinlemeler sırasında unvan yazılmaz çünkü hukuk karşısında herkes eşittir. Emniyet görevlisi de suç işliyor. Örnek verecek olursak Eski Kocaeli İl Emniyet Müdürü Erdinç Sarıalp zamanında gözaltına alınıp tutuklanmıştır. Biz yazanın emrettiğini yaptık. Ancak kanunları uyguladığımız için yargılanıyoruz. Burada herhangi bir suçl itham edilmem doğru değildir. Sanal bir iddia ile açılan soruşturmada örgüt lideri olduğum söyleniyor. Ben örgüt lider isem hangi üyeme işi konusu dâhilinde olmayan bir emir verdim. Yâda hangi olmayan bir göreve gönderdim. Burada yargılanan ben ve diğer kişiler herhangi bir örgüte üye değildir. Hepimiz emniyet teşkilatının birer neferiyiz. Bu davaya konu olan soruşturma ve iddialar 17 ve 25 Aralıkta yapılan operasyonlar sonrasında suç ve suçlu üretebilir miyiz düşüncesi ile yapılmıştır. Suçsuzum beraatımı istiyorum” dedi.

 

“TELEFONUN VALİNİN OLDUĞUNU BİLMİYORDUK”

Ali Öztürk Sonrasında savunmalarını yapan diğer komiser ve komiser yardımcıları ile polis memurları iddiaları reddetti. Kocaeli eski Valisi Ercan Topaca’nın dinleme kararının altında adı bulunan polis memurları, Kocaeli Valisi’nin 28 gün boyunca dinlenmesi ile ilgili soruya ise “Biz dinleme yaptığımız sırada, dinlediğimiz suç örgütü ile bağlantısı olan Kıvanç A. isimli şahsı dinlemeye almıştık. Ancak bu kişi adına kayıtlı telefonu Kocaeli Valimizin kullandığını bilmiyorduk.  Dinlemeyi talep edenler bizleriz. Ancak dinleme yapanlar biz olmadığımızdan telefonun sahibinin vali olduğunu sonradan öğrendik ve dinlemeyi hemen durdurduk” şeklinde yanıt verdi.

 

DURUŞMA 8 SAAT SÜRDÜ

Sabah saat 09.30’da başlayan duruşmada katılımcı sayısının çok fazla olması nedeniyle akşam 17.30’a kadar 8 saat boyunca devam etti. Görülen duruşmada sanıklar ve müştekilerden bazılarının ifadeleri yaklaşık 2 saat sürdü. Hilal GÜDÜCÜ

30 Eylül 2015 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR