OECD büyüme tahminini düşürdü

        Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2014 için büyüme tahminini yüzde 1 oranında indirdi, yüzde 3,8’den yüzde 2,8’e düşürdü. Örgüt, 20...

BÜYÜT

 

 

 

 

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2014 için büyüme tahminini yüzde 1 oranında indirdi, yüzde 3,8’den yüzde 2,8’e düşürdü. Örgüt, 2015 büyüme tahminini de yüzde 4,1'den yüzde 4'e indirdi. Türkiye'de mevcut siyasi gerilimin güven ortamını olumsuz etkileyerek ülkeden sermaye çıkışına sebep olduğu belirtilen raporda cari açık rakamlarının yüksek seyretmeye devam ettiğinin altı çizildi.

 

BÜYÜME YAVAŞLADI

Raporda, Türkiye'de ekonomik büyümenin 2013 yılında sermaye piyasalarındaki gerilimlerin faiz oranlarını artırmasıyla hız kaybettiği belirtildi. Türkiye'de özellikle altın satışlarındaki azalmayla ihracattaki büyümenin yavaşladığı ifade edildi.

 

‘ŞEFFAFLIK’ VURGUSU

OECD raporunda, Türkiye'nin parasal, mali ve finansal politikalarda ihtiyatlı kalmaya devam etmesi gerektiği vurgulanırken hükümete ait kurumlarda mali şeffaflığın geliştirilerek yarı mali kuruluşlarda kapsamlı raporlama yapılması tavsiyesinde bulunuldu. Raporda ayrıca ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2015 yılında yapılacak genel seçimlere kadar Türkiye'de güven ortamının korunması için makroekonomik politikaların şeffaf ve öngörülebilir bir şekilde sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.

07 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR