Ünlü Onkolog Prof. Dr. Vinay Prasad: "Kanser taramaları hayat kurtarmıyor!" diyor

Mamogram, prostat kanseri için PSA testi ve akciğer kanseri için bilgisayarlı göğüs tomografileri gibi testlerin zararları  ve yanlış pozitif sonuçla...

Mamogram, prostat kanseri için PSA testi ve akciğer kanseri için bilgisayarlı göğüs tomografileri gibi testlerin zararları  ve yanlış pozitif sonuçları, kurtarabilecekleri hayatlar kadar, ölümlere de sebep oluyor.

Ayrıca tarama yapıldıktan hemen sonra kanser hastaları içinde daha düşük ölüm oranları varmış gibi görünse de yıllar içinde, tarama yapılmış ve tarama yapılmamış kanser hastaları arasında, neredeyse hiçbir fark kalmayıncaya kadar, bu oran eşitleniyor.

 

Pozitif bir sonuç, ölümcül olabilecek daha ileri testlere ve tedavilere neden olabiliyor ve kanser hastası intihara daha eğilimli hale gelebiliyor veya teşhis sonrası kalp hastalığından yaşamını yitirebiliyor.

 

46.000 kişi üzerinde yapılan kolon kanseri taraması çalışmasında, tarama yapılmamış 10.000 kişide 192 ölüm görülürken, tarama yapılanların içinde 128 ölüm görülmüştür – ancak bu avantaj yıllar içinde, arada sadece 2 ölüm farkı olana kadar, yok olmuştur.

 

Oregon Health and Science Üniversitesi’nde ders veren onkolog Vinay Prasad, araştırmanın, iki grup arasındaki tüm hayatta kalma oranlarını seçmediğini çünkü araştırmaların bunu yapabilmek için, yeterince büyük ve güçlü olmadığını söyledi.

 

Taramaların –eğer varsa– asıl faydalarını gerçekten öğrenmek için, araştırmacıların, çalışmalarını 4 milyondan fazla insan üzerinde kurmaları gerekmektedir ve bunun maliyeti 1 milyar doların üzerindedir.

 

Prof. Prasad, avantajları ısrarla vurgulayan kanser taramaları savunucularının, korku tüccarlığı ile suçlanabileceğini, hastalarınsa kanser taramalarının faydaları ile ilgili fazla iyimser fikirleri olduğunu söylemektedir. Doktorların, taramaların sınırları konusunda daha dürüst olmaları gerektiğini belirtmektedir.

 

Çeviren: Beste Ünsal Pınar

 

Sağlıklı Yaşıyoruz

Çevirilen Kaynak: https://www.wddty.com/news/2016/01/cancer-screening-not-saving-lives-says-leading-oncologist.html

Çalışma Kaynağı: http://www.bmj.com/content/352/bmj.h6080Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR