CHP bu kez de MİA’yı sordu

Birkaç haftadır kent gündemiyle yakından ilgilenen CHP’liler Yıldız Konutları, Kartepe Belediyesi ve Derince Belediyesi’nin ardından MİA’ya el attı. K...

BÜYÜT

Birkaç haftadır kent gündemiyle yakından ilgilenen CHP’liler Yıldız Konutları, Kartepe Belediyesi ve Derince Belediyesi’nin ardından MİA’ya el attı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınlayan il başkanı Yalçın Kuşkan MİA’nın eksikliklerini dile getirdi

Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve Perşembe Pazarı alanından İzmit Sanayi Sitesini, Emexotel’den Gölcük Yolu’na kadar geniş bir alanı içine alan Merkezi İş Alanı (MİA) ile ilgili olarak CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Kuşkan açıklamasında CHP’nin MİA projesine bakışını ve projede gördükleri eksiklikleri dile getirdi. Kuşkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
GELECEĞİN ŞEKİLLENDİĞİ BÖLGELER
“MİA, “bünye-vücut-beden” benzetimleri kullandığımızda yerleşimlerin “kalbinin ve aklının” yer aldığı, ticaret ve hizmet sektörlerinin sürekli dönüştüğü ve kentin hâkim ve gelişmekte olan sektörlerinin geleceğinin şekillendiği bölgelerdir. Türkiye kentleşme deneyiminde merkezi iş alanları, tarihsel olarak merkez cadde ve caddeler etrafında yer seçmiş, bu da üretim-hammadde ve ilişkili ticaret faaliyetlerinin Tarihi Merkezi İş Alanları’nda (MİA) gerçekleşmesi sonucunu doğurmuştur.
GELİŞİM ALANLARI TESPİT EDİLMELİ
Kocaeli ve İzmit şehri bu günlerde Yeni MİA adı altında bir gündemi tartışmaktadır. Bu tartışmanın ekseni Yeni MİA’nın mutlaka yapılacağı ve yerinin de Körfezin Doğusunda olacağıdır. Bu kabulün kaynağı 1 bölü 50 bin ölçekli plan çiziminde belirtilen birinci derece MİA ve 1 bölü 25 bin ölçekli Merkez Planlama Bölgesi Nazım İmar Planı’nda leke olarak gösterilen alanlardır. Yeni MİA planlarının hazırlanma sürecinde Körfez Doğusu dışında alternatif MİA gelişim alanları tespit edilmiş olmalıdır.
ANALİZLER HAKKIYLA YAPILMADI
Bu eksende ele aldığımız yeni MİA, yer seçim teorisi, alternatif yeni MİA konumları, alternatiflerin toplumsal ve doğal koşullar ekseninde artı eksilerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Güç-Zayıflık-Fırsat-Tehdit eksenli SWOT Analizi, Politik-Ekonomik-Sosyolojik-Teknolojik faktörlerin ele aldığı PEST Analizi, Alternatif Yeni MİA konumlarının fayda maliyet analizleri ve ilgili konularda Çok Boyutlu Sosyal ve Sektör Etki Analizleri hakkıyla yapılmış değildir.
FAY HATTININ ÜZERİNDE
Yeni MİA karar verilmiş konumu itibariyle Kocaeli’nin deprem gerçekliği ile ters düşmektedir. 1999 depremleri sonrası süreçte İzmit için düşünülen temel gelişme ekseni, güneydeki KAF (Kuzey Anadolu Fay Hattı) hattından uzaklaşarak, Kandıra Yolu üzerinde KOU Umuttepe Yerleşkesi ve diğer büyük ölçekli yatırımlar ile desteklenen Kuzey-Doğu Koridoru idi. Bu bağlamda, Kocaeli için uzun erimli gelişme koridoru olarak Kuzey-Doğu koridorundan niçin vazgeçildiği İzmit kenti paydaşlarına ve halkına net ve dolaysız olarak, hakkıyla açıklanmalıdır. Yeni MİA konumu ve gerektireceği ulaşım altyapısı ile Kuzey Anadolu Fay hattının faal çizgisi üzerindeki yerleşme ve kullanım baskısını arttıracaktır.
ÖLÜMLERDEN HİÇBİRŞEY ÖĞRENMEDİLER
Yeni MİA alanı, kentin gelişimini kendine doğru çekecek ve Kuzey Anadolu fay hattına ve üzerindeki yerleşimlerde baskıyı artıracaktır. Yeni MİA 1999 depremlerinden ders almamış, şehrin hafızasına kazınmış can kayıpları ve ölümlerden hiçbir şey öğrenememiş bir idarenin ürünüdür. Bu hali ile uygulanırsa İstanbul veya orta vadede diğer Kocaeli depremlerinde yaşayacağımız kayıplarda temel sorumlu ve etkenlerden birisi olacaktır.
NEFES ALMA ALANINI TEHDİT EDİYOR
Yeni MİA konumu Körfezin Doğusu’ndan Sapanca Gölü’ne kadar alan yaşamın ve biyolojik çeşitliliğin kaynağı kabul edilen bir Sulak Alan ve ilgili Habitatı durumundadır. Bu eksende Yeni MİA yer seçimi planlamanın kamu yararı ilkesinin temellerinden olan “Doğal Alanların Korunarak Hassas Kullanımı” ilkesine ters düşmektedir. Yeni MİA alanı doğal alanları üzerindeki baskıyı artırmakta ve Sapanca - İzmit arasında bölgenin nefes alma alanını tehdit etmektedir. Bu haliyle uygulanması alüvyon zemin olan ve doğal yaşam alanlarını barındıran bölgede ciddi sorunlara yol açacaktır.
TOPLUMSAL DİRENÇ YARATACAK
Konumu nerede olursa olsun Yeni MİA, Tarihi MİA ile sağlıklı ilişkilendirilmez ise, tarihi kent merkezinin ölüm fermanı olmaktan kaçamayacaktır. Burada kasıt, kentin ticaret ve hizmet sektörlerinin yeni MİA konumlanması ile nasıl faaliyette bulunulacağının ilgili tüm tarafların katılımı ile planlanmasıdır. Aksi durum tarihi kent merkezi esnafında haklı olarak kamu eli ile MİA emlak sektörüne müdahale algısı yaratacak ve haklı bir toplumsal direnç yaratacaktır.
NEDEN GÜNDEME
GELDİĞİ BELLİ DEĞİL
Bu tür projelere imza atan yönetimler, geniş halk kesimleri faydasına olmayan bir sürece destek verdikleri tespiti ile tasfiye edilme kaderi ile karşı karşıya gelecekler. Yeni MİA sadece mevcut bir sorunu çözecek ise ele alınmalıdır. Bugün yeni MİA’NIN hangi nedenle gündeme getirildiği belli değildir. İçi boş, kenti nereye götüreceği belli olmayan, etkileri ölçülmemiş bir taslak halindedir.
MÜTEAHHİTLER KENTİN
TEK HAKİMİ OLACAKLAR
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilgili idarelerin görevi kentlinin gerçek ve acil sorunlarına çözüm bulmaktır. Yeni MİA, bugün gündemde olan haliyle binlerce yıllık tarihi olan İzmit şehrinin tarihsel ticaret değerinin yeni ev sahibi olma hedefinde olan yatırım kesimlerinin hedefidir. Kocaeli ve İzmit şehri, İzmit halkına aittir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yoğun dirsek temasında olan yapsatçı ve müteahhit kesim, bu büyük proje ile kentin ticaretinin tek hakimi olmayı hedeflemektedir.”

20 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR