Işık: "Süper Lig'e çıkan takımın ismi ‘Kocaelispor’ olmayacak"

        Işık, amatöre düşen Kocaelispor'un kurtulması için herhangi bir çaba içerisine girmeyeceklerini, ön planda düşündükleri takım olan Körfez Futb...

BÜYÜT

 

 

 

 

Işık, amatöre düşen Kocaelispor'un kurtulması için herhangi bir çaba içerisine girmeyeceklerini, ön planda düşündükleri takım olan Körfez Futbol Kulübü'nü 2 yıl sonra Süper Lig'e çıkarmak istediklerini belirtti ve bu takımın ismiyle ilgili de herhangi bir değişikliğin yapılmasının talimatlarca mümkün olmadığını ifade etti. Kısacası, Körfez FK ya da başka bir takım Süper Lig'e çıkarsa, bu kulübün isminde herhangi bir değişiklik olmayacak. İşte Fikri Işık'ın açıklamasının detayları...

“Değerli arkadaşlar bildiğiniz gibi Kocaelispor uzun zamandan beri borç batağı içinde yüzüyor. 2004 yılında Büyükşehir Belediyesi'ni devir aldığımız dönemde Kocaelispor'un yaklaşık 40 trilyon (milyon) civarında borcu vardı. Bu 10 yıllık süreç içerisinde Bakan arkadaşımız Osman Pepe'nin ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın yoğun gayretleriyle, dönemdeki Valilerimizin verdiği destekle, kulübe 40 milyon liranın üzerinde bir harcama yapıldı. Kocaelispor'un hem kurtarılması hem de Süper Lig'de oynaması için çalışıldı.

 

Bu şehrin bir Süper Lig takımına ihtiyacı var

Süper Lig'e çıkış da sağlandı ama, bugün geldiğimiz noktada Kocaelispor'un 100 milyonu aşan bir borcu var. Bu hafta itibari ile de matematiksel olarak amatör kümeye düşmesi kesinleşti. Bunu arzu etmezdik ama bu borç ve bu yük, taşınabilecek bir yük değil. Ülkemizde üretimin kalbi olan bu şehir, bir Süper Lig takımını hak ediyor ve bu şehrin bir Süper Lig takımına ihtiyacı var.

 

Şehrin bütün olarak hareket etmesi gerekiyor

Biliyorsunuz ki Sayın Başbakanımız, Kocaeli mitinginde, Kocaeli'nden bir Süper Lig takımını arzuladığını ifade etmişti. Bunu yapmak için şehrin bir bütün olarak hareket etmesi, şehrin tamamının taşın altına elini sokması gerekiyor. Bunun da mevcut Kocaelispor'un mali yapısı ile gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. Yani -Kocaelispor'u tekrar Süper Lig'e çıkaralım- demek çok da mümkün olan bir şey değil. Fakat bu şehrin de bir Süper Lig takımı olmalı.

 

Bu borç yükü ile olmaz

33 bin kişilik muhteşem bir stat yapılıyor. Bir aksilik olmazsa 2 yıl sonra bu stat inşallah hizmete girecek. Biz de Sayın Başbakanımızın Kocaeli mitingi vesilesi ile bu konuyu görüşmüştük. Kendisinin talimatları ile ön hazırlık yapmıştık, bugün de bir yol haritası belirlenmesi açısından bir toplantı yaptık. Toplantıda genel olarak şu görüşler ağırlık kazandı. Kocaelispor başkanımız mevcut durumu ortaya koydu ve gördüğümüz şu: Kocaelispor'un şuanki borç yükü ile devralınmasının ve yürümesinin çok mümkün olmadığı kanaatindeyiz. Ancak bir anonim şirketle Kocaeli'nin futbolda ve diğer branşlarda iddialı bir hale gelmesi mümkün. Bunun da Kocaelispor ile bağı olmayan bir başka şirket ile yapılabileceğini düşünüyoruz.

 

En kısa yol bu

Bugün aldığımız kararla konunun hukuki alt yapısına bakacağız. Yani, yeni bir şirketin kurulması ve bu şirkete öncelikli olarak Körfez FK'yı bünyesine katmamız gerçekleşebilir. Ancak bu kulüpte mali anlamda bir sorun çıkarsa başka bir takımı şirketin bünyesine katarak yola devam edilmesi görüşü ağırlık kazandı. Bu konu, futbol federasyonunun bazı kuralları gereğince de daha kolay bir formül olarak görünüyor.

 

Dernekler Kanunu mevzuatına iyi bakacağız

Üzerinde çalışmamız gereken bir kaç alan var. Bunlardan birisi Dernekler Kanunu. Biliyorsunuz ki kulüpler bu kanuna göre yürüyor. İkincisi şirket kurulması ile ilgili olarak Futbol Federasyonu'nun tescil talimatı. Bunlara çok detaylı bir şekilde bakmak durumundayız. Önümüzdeki süreçte tekrar bir araya gelip bu çalışmalarımızı değerlendireceğiz. Hukuki ve mevzuat çerçevesince yeni bir şirketin kuruluşunun startını vereceğiz. Daha sonra Körfez FK'lı yetkililerle bir görüşme yapacağız. Az önce de dediğim gibi eğer Körfez FK'nın bilançoları, borç - alacak durumu ve diğer tüm değerleri, kurulacak şirket bünyesine katılmasına uygun olursa, o zaman önceliğimiz Körfez FK olacak. Ama burada bir problem çıkarsa, işte o zaman başka alternatifler üzerinde yoğunlaşacağız.

 

Sözümüzün arkasındayız

Şunu söyleyeyim, seçimden önce verdiğimiz sözün arkasındayız. Yani Kocaeli, bir Süper Lig takımını hak ediyor. Stadyum bitene kadar bir Süper Lig takımı oluşturmanın gayreti içerisindeyiz. Bunu yaparken de mevzuata uygun hareket edeceğiz. Hepimizi bağlayan bir hukuk sistemi var. Bu sistemde Kocaelispor'un isminin kullanılması bir hukuka tabii. Biz bu hukuku çiğneyerek bir emrivaki yapamayız. Böyle bir hakkımız da yok, yetkimiz de yok. Dolayısı ile hukukun bize tanıdığı alan içerisinde Kocaeli'nden bir Süper Lig takımı oluşturmak istiyoruz.

 

İrademiz sağlam

FIFA'nın da belli kuralları var. Bu kurallarda Hülle Yolu'na gidilmesine müsaade edilmiyor. Yani, başka bir takımı Kocaelispor olarak oynatmak FIFA'nın da kurallarına uygun değil. Hatta daha önce bazı örneklerden dolayı, hem TFF hem de kulüpler belli uyarılar almış. Kısacası biz hiç bir kuralı By-Pass ederek bir formül üretmek istemiyoruz, böyle bir arayışta da değiliz. Kendi mevzuatımız içerisinde bu şehrin Süper Lig'de güçlü bir takım ile temsil edilmesinin yollarını arıyoruz. Bu noktada da irademiz sağlam.

 

Öncelikli olarak güven tesis edeceğiz

Kocaelispor AŞ'nin Kocaelispor ile organik bağı olduğu için bu şirket ile ilgili olarak tereddüdümüz var. Hukuken bunu incelemek durumundayız. Yapacağımız incelemede yeni oluşacak yapı, eski yapı ile bütün borçlarını ve alacaklarını devralmak zorunda kalacaksa bu sürdürülebilir bir şey olmayabilir. Bakın şu an bu kentte Kocaelispor ile ilgili en önemli problem güven problemi. Kimse Kocaelispor'a aktarılan kaynaktan dolayı memnun değil, kimse kaynakların doğru kullanıldığına yönelik bir gönül ferahlığı içerisinde hareket etmiyor. Dolayısı ile bu şehir bir Süper Lig takımına ulaşırsa, ilk oluşturulması gereken tesis güven tesisidir. Biz herkesin güveneceği bir yapıyı oluşturmak durumundayız. Ve burada açıklık, şeffaflık, cevap verebilirlik, yeni oluşacak yapılanmanın temeli olacak. Bu şehirde üreten, bu şehirde yaşayan, -Ben bu şehrin her şeyine katkı veririm- diyen herkesin güvenmesi gereken bir yapımızın olması gerekiyor.

 

Cephanelik Stadımız var

Şu anda Kocaeli tesis alt yapısı bakımından Türkiye'nin en güçlü illerinden birisi. Bir ilçe belediyesi olan İzmit Belediyesi, biliyorsunuz devasa, şahane bir stat yaptı. (Cephanelik Stadı) Bizim yapacağımız tüm çalışmalarda, şehrimizin en iyi şekilde temsil edilmesini göz önünde bulunduracağız. İsmetpaşa Stadı'nı TOKİ'ye devrediyoruz. Onun karşılığında da TOKİ bize neredeyse 200 milyon liraya yakın bir yatırımla 33 bin kişilik şahane bir stat yapıyor. Hem oraya bir stat yapılsın, hem İsmetpaşa yıkılmasın. Nasıl olacak? Kesinlikle kimse merak etmesin. Geçiş sürecini en iyi şekilde planlarız. Kısacası şehrin bu noktada mağdur olmayacağı şekilde hareket etmesini, oluşabilecek sıkıntılar sonrasındaki çözümleri kolaylıkla üretiriz. 

14 Nisan 2014 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR