Otomotivde önceliğimiz 'yerli' üretim ve Ar-Ge

Otomotiv Sanayi Çalıştayı’nın açılışında konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sektörün uzun süredir beklediği otomotiv sektörü strate...

Otomotiv Sanayi Çalıştayı’nın açılışında konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sektörün uzun süredir beklediği otomotiv sektörü strateji belgesinin yakında açıklanacağını söyledi. Tasarım ve ar-ge çalışmalarına teşvikin artırıldığı, kanunun gelecek hafta salı günü TBMM'de kabul edilmesini beklediğini ifade eden ışık, “Yerlilik oranı yüzde 50'nin üzerinde olan araçlar üretiliyor. Bu bizim için çok değerli ancak asıl önemli olan tasarım, ar-ge, test ve belgelendirme süreçlerinin de yerli olmasıdır. Yerli otomobil projemizin üzerinde bu kadar kararlılıkla durmamızın nedeni de budur" diye konuştu.

 

ELETKRİKLİ ODAKTA 

Işık, "Yerli otomobil projesi kapsamında menzili uzatılmış elektrikli araç geliştirmeye odaklandık. Batarya, elektrik motoru, sürücü kontrol ünitesi ve otonom araç sistemlerini de ülkemize kazandıracağız" dedi.

 

FREN TEST PİSTİ BAŞLADI

Otomotiv eksikliğini hissettiği test merkezinin Bursa Yenişehir'de kurulacağını belirten Işık, tesis bünyesinde kurulacak fren test pistinin de inşaatına dün başlandığını ifade etti. Işık, hükümetin ar-ge reform paketinin ardından üretim reform ve patent kanununu meclis gündemine getirmeyi hedeflediğini de ifade etti. 

14 Şubat 2016 Kocaeli- EkonomiYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR