İbrahim Karaosmanoğlu; “Bizim abdestimizden şüphemiz yok”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Fahri Örengül’ün Umutkent Konutları’ndaki dairelerin belediye personeline düşük fiyatla vatandaşlara ise yükse...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Fahri Örengül’ün Umutkent Konutları’ndaki dairelerin belediye personeline düşük fiyatla vatandaşlara ise yüksek fiyatla verildiği yönündeki soru önergesi üzerine Karaosmanoğlu, “75 arkadaşımıza indirimli daire verdiğimiz doğrudur. Bizim abdestimizden şüphemiz yok. Yine konut yapıp, yine personelimize indirimli daire vereceğiz” dedi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısı önceki gün Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’ndaki gerçekleştirildi. Yoklama ve Ocak ayının toplantı tutanak özetinin okunup onaylanması ile başlayan toplantı Fahri Örengül’ün Karaosmanoğlu’na yönelttiği soru önergeleri ile devam etti. Umutkent Konutları’ndaki dairelerin belediye personeline düşük fiyatlarla, vatandaşlara ise yüksek fiyatlarla verildiği yönünde soru önergesi sunan Örengül, Karaosmanoğlu’ndan şu yanıtı aldı; ”75 arkadaşımıza indirimli daire verdiğimiz doğrudur. Bizim abdestimizden şüphemiz yok. Yine konut yapıp, yine personelimize indirimli daire vereceğiz.

“KAHPE” DEDİ
Pislik atıyorlar, cahillik yapıyorlar. Bürokratlarımız için konut yapmaya devam edeceğim. Parayı ödemiş, almışlar. Artık bizden nemalanamıyorlar. Onlara mama yok.” Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, kendisini eleştiren yerel basın için, bir şiirden alıntı yaparak açıkça “Kahpe” dedi. Hatırlanacağı gibi önceki gün kentimizde yayın yapan bir yerel gazetede Umutkent konutlarının belediye bürokratlarına peşkeş çekildiği iddialarıyla bir haber yer almıştı. Daha önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ilgili olumsuz haber yapmayan gazetede çıkan haberler çeşitli dedikodulara sebep olmuştu.

ÖRENGÜL’DEN SORU ÖNERGELERİ
İlk olarak Namazgah Barajı’nın durmuş olmasıyla ilgili soru önergesi sunan ve bu konuda somut belgeler isteyen Fahri Örengül daha sonra da geçtiğimiz gün bir yerel gazetede yer alan Umutkent konutlarından Büyükşehir bürokratlarının indirimli konut aldığı iddialarıyla da ilgili soru önergesi sundu. Örengül son olarak ise Ulaşım Mastır Planı ile ilgili seçim vaatlerinizde yer alan çalışmaların hiçbirini bu planda göremedik diyerek,”Planda somut bir şey göremedik. Bu çalışmalar bitecek mi ne olacak?” şeklinde bir soru sordu.

“2013 YILI SONUNDA BİTECEK”
Örengül’ün sorularını yanıtlandıran Karaosmanoğlu, ilk olarak Namazgah Barajı’yla ilgili; “Namazgah Barajı İSU ile yaptığımız önemli bir çalışma. Yüzde 35 civarında inşaat çalışması gerçekleştirildi. Firmaya para ödemesi konusunda ise problem yok. Günü gününe para ödendi. Başka kurumlarla olan problemlerinden dolayı da bizimle sorunu varmış gibi lanse edildi. Firmaya gerekli ihtarnameyi çektik. 10 günlük bir süresi var. Süre tamamlandığında çalışma olmazsa tekrar ihtarnameyi çekeceğiz. 2013 yılı sonuna kadar da bu işi bitireceğiz” dedi.

“SİYASETİ AYAĞA DÜŞÜRMEYİN”
Ardından Ulaşım Mastır Planı’yla ilgili konuşan Karaosmanoğlu, bu plan için bir alt yapı gerektiğini kaydederek,”Biz Büyükşehir’e geldiğimizde yeni oluşmuş bir kuruluştu. Bize bırakılan hali hazır bir altyapı da yoktu. Tabi ki bunun zorluklarını yaşadık. Yaklaşık 3,5-4 yıl çalıştık” dedi. Umutkent Konutlarıyla ilgili de konuşan Karaosmanoğlu, Umutkent’in 2009 yılında tamamlandığını belirterek,”Büyükşehir’in çalışanları namuslu insanlardır. Bizim abdestimizden, arkadaşlarımızdan şüphemiz yok. Siyaseti bu kadar ayağa düşürmeyin” dedi.

“ALIN TERİYLE DAİRE ALABİLİRLER”
Bu konuyla ilgili sözlerini sürdüren Karaosmanoğlu, “13 Mayıs’ta yapılan satış üzerine 13 arsa maliki yer karşılığında konutunu almıştır. Arsa maliki olup da konut alamayanlara da paraları verilmiştir. 75 personelimiz de yüzde 20 indirimle daire almıştır. Personelimize birtakım imtiyazlar tanıyoruz. Belediye bürokratıma, çalışanıma yine de konut yapacağım. Çalışan arkadaşlarımız belediyenin yaptığı konuttan alın teriyle daire alabilir” şeklinde konuştu. Önergelerin yanıtlanması sırasında kısa süreli tartışmalar da yaşandı.

“AYNAYA BAKIN”
Örengül, Karaosmanoğlu’nun belediye olarak kamu zararının görüşüldüğü hiçbir yargılamada taraf olmadığını da söyleyerek, “Davalara müdahil olmadınız. Sizin davalarınızda beraat kararı veren hakimler yüksek mevkilerle görevlendirildi. 1,5 yıldır sümen altında tutulan evraklar var” dedi. Bunun büyük bir itham olduğunu dillendiren Karaosmanoğlu ise Kuyruk acınız var. Önce aynaya bakın” cevabını verdi. Bunun üzerine AKP meclis üyeleri de Örengül’e mahkeme değil burası şeklinde çıkıştı.

İŞÇİYE YÜZDE 5 ZAM
Önergelerin yanıtlanması ardından ise gündem maddelerinin görüşülmesine sıra geldi. Toplam 133 maddenin yer aldığı gündemde işçilere ücret zammının yüzde 5 oranında verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nun Kent Konseyi’nin Doğru Türkçe Kelime Kullanımı Teşvik Projesi ile ilgili rapor ise düzenlenmek üzere dairesine iade edildi.

15 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR