Ameliyat izi tarih olacak

Günümüzdeki kapalı ameliyat uygulamarının yerini karın boşluğu cerrahisinin alması ile ameliyat izleri de tarih olacak.Günümüzde sezaryen dışında heme...

BÜYÜT

Günümüzdeki kapalı ameliyat uygulamarının yerini karın boşluğu cerrahisinin alması ile ameliyat izleri de tarih olacak.

Günümüzde sezaryen dışında hemen hemen tüm jinekolojik operasyonlar, kapalı ameliyat tekniği ile yapılabilirken ve gerektiğinde açık cerrahi uygulanırken, gelecekte tüm operasyonlar karın açılarak değil, vücudun doğal boşluklarından girilerek yapılabilecek.
Türk-Alman Jinekoloji Başkanı (TAJEV) Prof. Dr. Cihat Ünlü, Antalya'da düzenlenen 9. Türk Alman Jinekoloji Kongresi'nde yaptığı açıklamada, ameliyatların açık cerrahiden ziyade minimal kesi yapılarak uygulanmasının hasta için çok avantajlı olduğunu belirtti.
Yeni Avrupa Cerrahi Akademisi (New European Surgical Academy NESA) Başkanı Prof. Dr. Michael Stark'ın ''gelecekte tüm operasyonların karın açılarak değil, vücudun doğal boşluklarından girilerek yapılacağını'' bildirdiğini dile getiren Ünlü, ''Doğal boşluk cerrahisiyle karında hiç iz ve yara olmadan vajina içinden karın boşluğuna girerek, yumurtalık kistleri ve miyomlar alınabilecek'' diye konuştu.

DOĞAL BOŞLUK CERRAHİSİ ÇIĞIR AÇACAK
Ünlü, bir operasyonun başarısında ''cerrahi kesinin'' önemine değinerek, şöyle devam etti:
''Cerrah, vücudun derin bir bölgesindeki küçücük bir noktaya müdahale etmek için çok büyük bir kesi yapmak veya müdahale edilecek organa ulaşmak amacıyla birçok gereksiz tabaka veya dokuyu yaralamak zorunda kalmaktadır.
Uzun zamandır açık cerrahi müdahaleler yapan cerrahlar bu problemi her gün yaşamış, bir yandan da cerrahi yaralanmayı azaltacak, daha az doku ve organı yaralayarak hedefe ulaştıracak girişim modellerini denemişlerdir.
Doğal boşluk cerrahisi, 21. yüzyılda tıbbi açıdan çığır açacaktır.''
Ünlü, NESA'ın Türkiye'de ve birçok Avrupa ülkesinde eş zamanlı olarak başlattığı bu proje kapsamında, jinekoloji dahil birçok ameliyatın yapılabileceğini ifade ederek, ''Örneğin, miyom ameliyatları vajenden girilerek yapılabilirken, ağız boşluğundan girilerek tiroid operasyonları ya da yine vajen boşluğundan girilerek apandist ve safra kesesi ameliyatları yapılmaya başlandı'' dedi.

KESİ OLMADIĞINDAN VÜCUTTA İZ KALMIYOR
Günümüzde sezaryen dışında artık hemen hemen tüm jinekolojik operasyonların kapalı ameliyat tekniği diye isimlendirilen laparoskopik yöntemle yapılabildiğini belirten Ünlü, doğal boşluk cerrahisinin hastaya çok önemli estetik avantaj sağladığını vurguladı. Ünlü, ''Doğal boşluk cerrahisi ile yapılan uygulamalarda kesi olmadığından vücutta iz kalmıyor, enfeksiyon riski ortadan kalkıyor'' dedi.

Ünlü, bu operasyonların yapılabilmesi için hekimin rahat çalışabilmesini sağlamak amacıyla çok özel eğilip bükülebilen aletler geliştirildiğini anlatarak, tekniğin hekim açısından diğer yöntemlere göre daha zor olduğunu, ancak hastaya üstün bir konfor sağladığını sözlerine ekledi.

10 Mayıs 2011 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR