Stajyer avukatlar sertifikalarını aldı

Kocaeli Barosu’nun 2010–2011 Dönemi Avukatlık Staj Eğitim Programı Serftifika Töreni önceki akşam KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Katılımı...

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Barosu’nun 2010–2011 Dönemi Avukatlık Staj Eğitim Programı Serftifika Töreni önceki akşam KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu törende, çiçeği burnunda avukatlar sertifikalarını aldı.

Kocaeli Barosu tarafından her yıl sistemli bir şekilde devam eden staj eğitimleri bu yıl da tamamlandı. Baroda görevli avukatlar ve çeşitli alanlarda ehil kişiler tarafından verilen eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlayan stajyer avukatlar önceki akşam Kocaeli Yüksek Öğrenimliler Derneği (KYÖD) Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Avukatların büyük ilgi gösterdiği törende, Baro Başkanı Tamer Solakoğlu konuşma yaptı.

SİGORTA SORUNU
Stajyer avukatların yaşadıkları sorunlara değinen Solakoğlu, “Hukuk eğitimi sonrasında yapılan avukatlık stajı birçok açıdan sorunlu bir dönemdir. Bu sorunların en önemlilierinden biri, stajyer avukatların sigortalı olamamalarıydı. Bugün bu sorun Türkiye Barolar Birliği’nin çalışmaları sonucu, Torba Yasa ile getirilen düzenleme ile çözülmüş ve tüm stajyer avukatlar, primleri Türkiye Barolar Birliği tarafından ödenmek suretiyle sigortalı olmuşlardır.

MAAŞ SORUNU
Staj dönemindeki diğer bir sorun da, stajyer avukatların ücret alamamalarıdır. Stajyer avukatlarımıza talepleri halinde Türkiye Barolar Birliği’nce kredi verilmektedir. Bu kredilerin maaşa dönüştürülmesi ve geri alınmaması istenmektedir. Ancak bu isteğin gerçekleşmesinin yasa değişikliğine ve kaynak sorununun çözümüne bağlı olduğu açıktır. Sorunun vekalet pul bedelleri arttırılarak yaratılacak kaynak ile veya stajyer hakim ve savcılara devlet tarafından maaş ödendiği gibi, stajyer avukatlara maaş verilerek çözülebileceğini düşünüyorum” dedi. Solakoğlu’nun konuşmasının ardından eğitmen avukatlara ve stajyer avukatlara sertifikaları ve teşekkür belgeleri verildi.

09 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?