Kocaeli’ne akıllı bisiklet geliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ‘Akıllı Bisiklet’ uygulamasını hayata geçiriyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ‘Akıllı Bisiklet’ uygulamasını hayata geçiriyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından açılan ‘Araştırma Geliştirme ve Yenilikçilik Mali Destek Programı’ desteğiyle Kocaeli Akıllı Paylaşımlı Bisiklet Sistemi projesini hizmete sokuyor. Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Avrupa Birliği Şube Müdürlüğü ve Ulaşım Dairesi Başkanlığı ile birlikte tarafından hazırlanan proje kapsamında 106 akıllı bisiklet, Kocaeli ulaşımına ve turizmine hizmet edecek. Toplam 720 bin TL’lik bütçesi olan proje ulaşıma farklı bir yenilik getirecek.
 
106 BİSİKLET 7 İSTASYON
Proje kapsamında gerçekleştirilecek bir dizi çalıştay ve teknik toplantı neticesinde İzmit ilçesine 7 adet istasyon ve istasyonlar için 106 adet bisikletin çeşitli noktalara konumlandırması planlanıyor. Anıtpark, Cumhuriyet Parkı, Yeni Cuma Parkı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Tren Garı, Sekapark 1 ve Sekapark 2’nci etaplarda bulunacak olan duraklardan istenilen saatlerde bisiklet alınabilecek. Bu proje kapsamında Kocaeli ili için alternatif bir sürdürülebilir ulaşım aracının kullanıma sunulması da hedefleniyor.
 
BİSİKLETİ KİMİN ALDIĞI SİSTEMDE GÖZÜKECEK
Sistem sayesinde, bireyin istediği istasyondan aldığı bisikleti rotanın üzerindeki herhangi bir istasyona bırakabilmesine olanak sağlanılacak. Veritabanından bisikletlerin konumu ve kullanıcı profili (yaş, kullanım saati, kullanım sıklığı vb.) görülebilecek. Kent Karta entegre edilecek olan sistem sayesinde Kocaelililer diledikleri istasyonlardan bisiklet alıp kentte dolaşmanın keyfini sürebilecek.
 
BELLİ BİR SÜRE ÜCRET ALINMAYACAK
Bisikletleri kullanacak kişilerden belirli bir zaman dilimine kadar herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Ücretsiz süreyi aşanlardan cüzi bir ücret alınacak. Projeye Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yararlanıcı olarak katılırken İzmit Belediyesi iştirakçi ortak olarak destek veriyor. Ayrıca, projeye Amsterdam Belediyesi ve Sürdürülebilir Ulaşım alanında çalışmakta olan STK’ların da desteği ile yürütülecek.
 
KISA MESAFE ULAŞIM İHTİYAÇLARI İÇİN
Paris, Barselona ve Amsterdam, Brüksel gibi kentlerde etkin olarak kullanılan akıllı bisikletler, bireylerin kısa mesafe ulaşım ihtiyaçlarını daha kısa zaman ve çevresel bir anlayışla karşılamaları üzerine kurgulanmış bir sistemin parçasıdır. Sistem merkez, istasyon ve bisiklet olmak üzere üç temel bileşenden oluşuyor. Söz konusu yapıların kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlayan RFID, GPS ve GPRS gibi teknolojik imkânlardan faydalanılıyor.

05 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR