Demirel’in vefatı Kocaeli'yi yasa boğdu

                      Sefa Sirmen: İçtiğimiz her damla suda Demirel’in de emeği var Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, Süleyman...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sefa Sirmen: İçtiğimiz her damla suda Demirel’in de emeği var

sefa-001.jpg

Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, Süleyman Demirel’in ölümü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu şehir kendisinin büyük desteğini gördü. İçtiğimiz her damla su da Demirel’in de emeği vardır” dedi

 

Dün gece tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ilimizdeki en yakın isimlerinden biri olan eski İzmit Büyükşehir Belediyesi ve CHP eski Milletvekili Sefa Sirmen, çok üzgün olduğunu dile getirdi. Demirel’in siyasi olarak kendisine, hizmet olarak da Kocaeli’ye büyük katkılar sunduğunu dile getiren Sirmen, “Bize özellikle Büyükşehir’e geçiş sırasında büyük desteği olmuştu” dedi.

 

“HİZMETLERİ BÜYÜKTÜ”

Demirel’in Kocaeli’ye karşı çok pozitif bir bakış açısının bulunduğunu dile getiren Sirmen, “Bizlere büyük desteği oldu. Zaten kendisinin hizmet eden herkese ilgisi çok farklıydı. En büyük desteği Büyükşehir olmamızda gerçekleşmişti. Yuvacık Barajı ise bu şehrin en büyük projesiydi. Kendisinin bu konuda emekleri unutulamaz. Kocaeli’de her vatandaşımızın içtiği her yudum su da Demirel’in de emeği vardır” diye konuştu.

 

ANKARA’YA GİTTİ

Kocaeli’de, sanayi ve yerel yönetimler eli ile yapılan her temel atma ve açılış törenlerine Süleyman Demirel’in de katıldığını dile getiren Sirmen, şöyle konuştu: “Yuvacık’ta, İZAYDAŞ’ta, İZGAZ’da, KEV Tesisleri’nin temel atmaları ve açılışında hep yanımızda oldu. Çok değerli bir büyüğümüzü kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Allah rahmet eylesin” dedi. Öte yandan Sirmen ve ilimizden çok sayıda kişinin de Ankara’ya giderek Demirel’in ailesine taziye dileklerini ilettiği bildirildi.

 

“BİZLERE ÇOK GÜVENİYORDU”

Eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, merhum Süleyman Demirel ile yaşadığı bir anısını gazetemizle paylaştı. Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV)’nın eski başkanı Muharrem Eskiyapan tarafından, KEV Tesisleri’nin temel atma törenine davet edilen Demirel’in yaptığı konuşması sırasında kendisini onore ettiğini dile getiren Sirmen, şöyle konuştu:

 

“BİZE GÜVENİYORDU”

“Kendisi konuşması sırasında, kendisini davet eden Muharrem Bey olmasına rağmen benim elimi kaldırarak, bizlere güvendiğini, projenin mutlaka tamamlanması gerektiğini söyledi. Bizler de kendisinin sözünü boşa çıkarmadık. Tesisleri iki yıl içinde hizmete açtık. Kendisi bu kez Cumhurbaşkanı sıfatı ile tesisimizin açılışına katılmıştı” dedi.

 

DYP eski Milletvekili İbrahim Artvinli: Demirel tam bir liderdi

ib-001.jpg

DYP saflarında yer alan bir dönem ilimizden milletvekili seçilen Halil İbrahim Artvinli de, Demirel ile yakın olan siyasilerden biri olarak biliniyor. Merhum Süleyman Demirel için, “Tam bir liderdi” ifadesini kullanan Artvinli, üzüntüsünü ise şu sözlerle dile getirdi:

TARİH DOĞRU YAZILIRSA…

“Siyasete onunla başladık. Yasaklı dönemlerini asla unutamam. Seçim dönemlerinde bile Türkiye’deki gezilerini polislerle köşe kapmaca oynayarak yapıyordu. Kendisi bir demokrasi kahramanıydı. Baskının yoğun olduğu dönemlerde köylerde su içmesine bile izin vermiyorlardı. Yaptığı yollarda yürütülmüyordu. Büyük hizmetleri oldu. Şayet tarih doğru yazılırsa Süleyman Demirel’in adı altın harflerle yazılacaktır.”

 

Dinç: Eşim her yıl kendisine enginar dolması yapardı

kazim.jpg

Süleyman Demirel ile sık sık bir araya geldiklerini belirten Sağlık eski Bakanı Kazım Dinç, “Eşimle her yıl kendisine enginar dolması götürürdük. Kendisi Hoca Hanım’ın yemeklerini severdi” dedi

 

Vefat eden Süleyman Demirel ile birlikte siyaset yapma şansını bulan Sağlık eski Bakanı Kazım Dinç de, Demirel’le olan yakınlığını ilginç ifadelerle dile getirdi. Hüzünlü bir sesle Demirel ve onun Türk siyasetindeki önemini anlatan Dinç, “Eşim her yıl Süleyman Bey’e, sürekli enginar dolması yapardı ve onu birlikte götürürdük” dedi.

 

“BİR TÜRK BÜYÜĞÜDÜR”

Kazım Dinç, şöyle konuştu: “Ulu bir çınar devrildi. Türk siyasi tarihine ve ülkenin son 60 yılına damgasını vuran bir Türk büyüğünü kaybettik. Eserleriyle yaşayacaktır. Mücadeleci, halkını seven, halkın arasında olmaktan mutluluk duyan bir devlet adamıydı. Arkasında bıraktığı önemli eserleri var.  Bugün, Türkiye’nin kalkınmasına en büyük katkıyı sunan devlet adamını kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

 

“BANA NASİHAT ETMİŞTİ”

Demirel ile ilgili bir anısını da paylaşan Dinç, “Sağlık Bakanı olduğumda elini öpmeye gittim. Beni o babacan tavrıyla karşılamıştı. Elini öperken Sayın Cumhurbaşkanım benden isteğiniz var mı? diye sordum. Bana verdiği cevap şu oldu, “Kazım eğer öldükten sonrada yaşamak istiyorsan arkanda mutlaka bir eser bırak. Seni yaşatacak ölümsüz yapacak hizmetler yap” demişti. O sözleri tüm görev süremce ve sonrasında da kulaklarımda yankılandı. Türkiye sevdalısı biriydi. Müthiş bir hafızası vardı. Ailemizin bir geleneği vardı her sene enginar dolması yapıp ona götürürdük. O da hoca hanıma çok iltifat ederdi. “Bu yemeği en güzel Nihal Hoca Hanım yapıyor” derdi.

 

Şen: Bana üçüncü Süleyman derdi

sulo.jpg

Kocaeli Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Şen, Demirel’in ölümü ile ilgili yaptığı açıklamada kendisinin tam bir devlet adamı olduğunu, zaman zaman kendisi ile münasebetlerinin bulunduğunu dile getirdi. Sefa Sirmen’in belediye başkanlığı döneminde 50 muhtar ile Çankaya’ya çıktıklarını dile getiren Şen, şöyle konuştu:

 

ÜÇÜNCÜ SÜLEYMAN

“O dönem Uzunbey Muhtarı Kayhan Kibar bana dönerek, “Demirel’e bir espri yapmasan dışarıda hesap sorarım sana” dedi. En sona beni bırakın dedim. Demirel’in elini öpen içeri giriyordu, sıra bana geldi, “Sayın Cumhurbaşkanım bir şey arz etmeden içeriye giremeyeceğim” dedim. “Buyur” dedi. “Bu cihana 3 Süleyman gelmiştir. Birincisi Kanunu Sultan Süleyman, ikincisi Süleyman Demirel, üçüncüsü ben, Muhtar Süleyman Şen” dedim. Salonun girişinde bir kahkaha koptu. Elimi sıkarak, “Ama çok gençsin” dedi. Fatih Sultan Mehmet 21 yaşında İstanbul’u fethetti dedim. Yıllar sonra ise Demirel, Sefa Bey’i ziyarete geldi. Kendisini birlikte karşıladık. Beni gördüğünde ‘Ne haber üçüncü Süleyman diyerek tebessüm etmişti.”

 

Ata’dan Demirel’e plaket

ata-003.jpg

2001-2006 yılları arasında Kocaeli Valiliği yapan Erdal Ata, çeşitli açılışlar için ilimize gelen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i makamında ağırlamıştı. Eski Vali Ata, ziyaret anısına Cumhurbaşkanı Demirel’e bir de plaket takdim etmişti.

 

CHP’li Hurşit Güneş: Gitmedim, anılar rahmete kavuştu

CHP Kocaeli eski Milletvekili Hurşit Güneş, Demirel’in vefatı nedeniyle bir pallaşımda bulunarak üzüntüsünü dile getirdi. Büyük üzüntü içinde olduklarını belirten Güneş, “Türk milletinin başı sağ olsun. Demirel ile DYP-SHP koalisyonunda başdanışman olarak çalışma fırsatı buldum. Bu sabah onlar gözlerimin önünden akıp gitti. Son eşinin vefatı nedeniyle ziyaretimde ‘babanızla ilgili anılarım var, ayrıca gel anlatacağım’ dedi. Gidemedim, anılar da rahmete kavuştu” dedi.

 

DYP eski Milletvekili İsmail Amasyalı: Demirel’le her zaman birlikteydik

ism-001.jpg

DYP eski Milletvekili İsmail Amasyalı; gazetemize yaptığı açıklama ile, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatı ile ilgili üzüntüsünü dile getirdi. Amasyalı açıklamasında, “74 yıllık hayatımın her safhasında 50 yıllık beraberliğimden dolayı Demirel’in izleri vardır. Çocuklarımın evliliklerinde dahi nikah şahidi olarak daima yanımda olmuştur. Bir baba-oğul ilişkisi içerisindeydik, Zincirbozan’a gönderildiğinde sanki cezaevine beraber konmuş gibi müteessir olmuştum.”

 

“YALIDA BULUŞTURDUM”

“1986 yılı yasaklı dönemde Yavuz Donat ve Uğur Reyhan’ın da şahitliğinde merhum Kemal Kacar ile Demirel’i Ilıcak’ların yalısında buluşturarak Kacar-Demirel dargınlığını ortadan kaldırmıştım. Bunun sonucunda Kemal Kacar dostlarının reyi ile yasaklar 96 bin rey farkla ortadan kalkmış, Demirel, Erbakan, Türkeş, Baykal, Recep Tayyip Erdoğan, Ecevit’in siyaset sahnesindeki devamlılıkları sağlanmıştır. Bu tarihi olay siyaset tarihimizin önemli noktalarından biridir. İşte Demirel’in, bir danışmanı gibi olmam ve parlamentoya girmem hususundaki yaptığı teklife icabet ederek milletvekili oldum.”

 

KOÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nin açılışını Demirel yaptı

kou-001.jpg

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) 4 Haziran 2006 tarihinde bir dönemlerin etkin siyasetçisi ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i ağırladı. KOÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nin resmi açılışını da gerçekleştiren Demirel’i, Rektör Prof. Dr. Baki Komsuoğlu ve üniversite yönetimi ile öğrenciler kapıda karşıladı. Aralarında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen ve Vali Erdal Ata’nın da bulunduğu kent protokolü Demirel’i karşılayanlar arasındaydı.

 

Kalkandelenin nasırlı elleri

kalkan.jpg

DYP’den iki dönem milletvekili seçilen ve Süleyman Demirel’in siyasi tecrübelerinde yanında bulunan Kocaeli’nin tanınan ve sevilen simalarından İsmail Kalkandelen, üzüntüsünün büyük olduğunu dile getirdi. Demirel ile çok yakın bir diyaloglarının bulunduğunu kaydeden Kalkandelen, merhum cumhurbaşkanı ile bir anısını ise şöyle anlattı:

 

“BU NASIRLI EL ÖPÜLÜR”

“Kendisini 60’lardan bu yana izlerim. 80’li yıllarda ise tanışma imkanı buldum. Hep ilgili ve motive eden bir isimdi. Kişisel olarak bunu yapardı. Kendisine bir buluşmamız sırasında seçim sürecindeki çalışmalarımızı anlatıp, elimdeki nasırları göstererek, “Biz partimiz için böyle çalıştık” dediğimde, elimi havaya kaldırıp, “Bu el öpülür, başa konulur” diyerek bizlere güç vermişti. Bunun neticesinde 91 seçimlerinde Kocaeli’den 5 milletvekili çıkarmıştık. Bu şehre değer verirdi. Hiç talebimizi geri çevirmedi. Büyük üzüntü içindeyim. Milletimizin başı sağ olsun.”

 

Tarhan: Demirel, AKP’nin iktidardan düştüğünü gördü

tah-001.jpg

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, sosyal paylaşım sitesi üzerinden vefat eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile ilgili bir anısını paylaştı. Demirel’e Allah’tan rahmet dilediğini dile getiren Demirel’in kendisini yatırımları dolayısıyla davet ederek onurlandırdığını dile getiren Tarhan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

 

AKP’NİN BİTİŞİNİ GÖRDÜ

“Süleyman Demirel, Türkiye’ye eğitim ve spor alanında yaptığımız yatırımlardan dolayı beni davet edip şahsımı onurlandırmıştı. Ziyaretimiz esnasında başta Kürt sorununu, Obama’nın dünya siyasetindeki yerini, ekonomimizi, Türkiye’nin stratejik konumu hakkında konuştuk. Konuşmamızın sonlarında Demirel bana, ‘Dünyada petrolün önemini yitireceğini ve en değerli şeyin hava, su ve oksijen olacağını’ söylemişti. Süleyman Demirel’in davetiyle yanında bir kaç saat geçirdim, ama o bir saat siyaset anlamında bitirdiğim bir üniversite kadar faydalı olmuştu. Demirel, Türkiye siyaset tarihinde bir dönüm noktasıydı. Vefat ederken diğer bir dönem noktası olan AKP iktidarının da sonunu görmüş oldu. Kendisini fabrikama davet ettiğimde ise bana, ‘Hayır, ben senin okulunu ziyaret edeceğim, okulunda yetişen her öğrenci bir fabrikadır’ demişti. Kendisini yaptırdığım okula davet ettiğimde en kısa zamanda ziyaret edeceğini ifade etmişti.

 

ÖZALGIN: SEÇİMİ KAYBEDİNCE BENİMLE 1 YIL KONUŞMADI

Karamürsel Belediyesi’nde üç dönem üst üste başkanlık görevini yürüten ve uzun yıllar Süleyman Demirel ile birlikte siyaset yapan Özcan Özalgın, gazetemize yaptığı açıklamada, Demirel’in vefatından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Özalgın, Demirel ile yaklaşık 40 yıl boyunca hizmet için aynı kervanda yürüdüklerini dile getirdi.

 

“HER ŞEYİ O JENERASYON YAPTI”

Demirel’in Kocaeli’ye de büyük katkılarının olduğunu dile getiren Özalgın, “Bu ülkenin okulunda okuyor, yolunda yürüyor, suyunu içiyorsak, bunda Demirel’in de emeği, katkısı vardır. Zaten Türkiye’ye ne yapıldıysa, Demirel misyonu, bizim jenerasyon dönemlerinde yapıldı. Tarımda dünya altıncısıydık. Şimdi ise kuru fasulyeyi bile dışarıdan alıyoruz” dedi.

 

“BANA 1 YIL KÜS KALDI”

Demirel’le bir anısını da paylaşan Özalgın, şöyle konuştu: “77 seçimlerinde benimle birlikte başkan adaylığı için İl Genel Meclis üyemiz de talipli olmuştu. Hep birlikte Ankara’ya Demirel’in yanına gittik. O dönemki milletvekilleri rakibimi istiyordu. Bana sordu, ‘Bu arkadaşa yeniden il genel meclisini verelim’ dedi. Bana seçimi kaybedebileceğimi söyledi. Fakat ben kazanacağımızı dile getirdim. Arkadaşı listeye aldırmadım, ancak seçimi de 17 oy farkla kaybettim. Bu yüzden Demirel, neredeyse 1 yıl benimle konuşmadı” dedi.

 

AKTÜRKOĞLU: ATATÜRK’TEN SONRA EN BÜYÜK DEMOKRATTI

Gölcük Belediyesi eski Başkanı olan ve uzun yıllar Demirel ile birlikte siyaset yapma şansı bulan Şaban Aktürkoğlu da, vefat nedeniyle büyük üzüntü içinde olduğunu dile getirdi. Demirel’in Türkiye’nin yetiştirdiği sayılı demokrat simalardan biri olduğunu dile getiren Aktürkoğlu, “Kendisi tam bir demokrattı. Çok şeyler gördü. Azmi, dirayeti sayesinde zor günleri atlattı. Bana göre Atatürk’ten sonra hizmet demokrasi aşığı olan ikinci isimdi” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR OLAYI…

Süleyman Demirel ile ilgili bir de anısını paylaşan Aktürkoğlu, “İzmit Büyükşehir Belediyesi olacağı dönemde ben de Gölcük’ün başkanıydım. Sefa Bey uyanık tabi, Büyükşehir olarak bütçenin tamamını istiyordu. Biz de DYP’li 10 başkan olarak buna karşı çıktık. 5 vekilimizle birlikte Ankara’ya gittik ve Demirel’le görüştük. Fakat Sefa Bey, Demirel’i ikna etmişti. Neticede İzmit Büyükşehir’e geçiş oldu” diye konuştu.

 

ŞAHİN: DEMİREL’İN YOKLUĞU HİSSEDİLECEK

Doğru Yol Partisi ve sonrasında Demokrat Parti’de siyaset yaptıktan sonra düzenlenen törenle AKP saflarına katılan Kandıra Belediyesi eski Başkanı Ercüment Şahin de, yaptığı açıklamada hayatını kaybeden Süleyman Demirel’in sadece demokrasiden yana tavır alan bir siyasetçi olduğunu dile getirdi.

 

“YOKLUĞU HİSSEDİLECEK”

Demirel ile bir dönem siyaset yaptığını kaydeden Şahin, “Kandıra Belediye Başkanlığım döneminde kendisi ülkenin Cumhurbaşkanıydı. Sadece demokrasiden yana taraf olan, büyük bir devlet adamı ve siyasetçiydi. Yokluğu hissedilecek bir kişilikti. Ölümü hepimizi derinden üzdü. Allah rahmet eylesin, milletimizin başı sağ olsun” diye konuştu.

17 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR