Sapanca’dan su alımı düştü

        İSU Genel Müdürlüğü, Yuvacık Barajı, Sapanca Gölü, Namazgah Barajı ile Kocaeli’nin içmesuyu ihtiyacını karşılıyor. Bölgede etkili olan kuraklı...

BÜYÜT

 

 

 

 

İSU Genel Müdürlüğü, Yuvacık Barajı, Sapanca Gölü, Namazgah Barajı ile Kocaeli’nin içmesuyu ihtiyacını karşılıyor. Bölgede etkili olan kuraklığa karşı bir dizi önlem alan İSU, 3 ay içerisinde 82,5 milyon TL yatırım yaparak yüzlerce kilometre içmesuyu dağıtım hattı, dere ve kaynak sularını arıtmak için yeni tesisler ile yer altı suyu için de 86 yeni derin kuyu açtı.

 

SULAR ARITILIYOR

Kurum, belirlediği program kapsamında dere ve kaynak suları ile yer altı sularını bir bir devreye aldı. Bugün itibariyle İzmit ovasındaki; Kartepe Arslanbey, Suadiye ve Maşukiye, Derince ilçelerinde açılan derin kuyular ile Gölcük Avidere, Kartepe Balaban, Körfez Hereke, Gebze Duraklı ve Derince Çınarlıdere ve kaynak sularından elde edilen 33 bin metreküp ham su, arıtma tesislerinde arıtılarak şebekeye verildi.

 

SAPANCA’DAN ALIM DÜŞTÜ

Dere, kaynak ve yer altı sularının devreye alınması ile birlikte Sapanca Gölü terfi merkezinden 4 pompa ile temin edilen su 3 pompaya indirildi. Böylelikle her gün 200 bin metreküp olarak Sapanca Gölü’nden alınan ham su bugün itibariyle 163 bin metreküpe düşürüldü. Yuvacık Barajı’nda 27.5 milyon metreküp ve Namazgah Barajı’nda ise 9 milyon 620 bin metreküp su bulunuyor. Şehre, günlük olarak 392 bin metreküp arıtılmış içmesuyu veriliyor.

03 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR