Amonyak tankı mahkemelik

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Körfez ilçe Yarımca mevkiinde yapımı planlanan amonyak tankına ilişkin bir basın toplantısı ile tepkisini dile g...

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Körfez ilçe Yarımca mevkiinde yapımı planlanan amonyak tankına ilişkin bir basın toplantısı ile tepkisini dile getirdi. Akar, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında  Körfez ilçede faaliyet gösteren Gübretaş Fabrikası’nın kurmayı planladığı amonyak tankına tepki gösterdi. Milletvekili Akar, firmanın mevcut tankının 300 metreküp kapasiteli olduğunu, yeni tankın ise 37 bin 200 metreküp olarak hazırlandığını anlatarak kararı eleştirdi.

 

BÜROKRASİ ELEŞTİRİSİ

Fabrikanın üretim tesislerinde kapasite artışına yönelik hiçbir çalışma yapılmadığına da dikkati çeken Akar, yeni tankın, firmanın yurtdışından ithal edeceği ürünün burada depolanarak, ticari amaçlı kullanılması için yapıldığını savundu ve tankın kurulmasına ilişkin bürokratik süreci de eleştirdi.

 

TEHLİKELER DÜŞÜNÜLMÜYOR

Kocaeli Valiliği’nin, ÇED raporlarına ilişkin 3 ay içinde 2 ayrı vali yardımcısı aracılığıyla farklı görüşler bildirdiğini ileri süren Akar, bu büyüklükteki bir amonyak tankının çevreye vereceği zararların ve Kocaeli gibi deprem riski taşıyan bir bölgede yaratacağı tehlikelerin göz ardı edildiğini söyledi.

 

FAY HATTINDA AMONYAK TANKI

Akar, basın toplantısında şu ifadeleri kullandı: “Kocaeli gibi kuzey Anadolu fay hattının geçtiği bir bölgeye, 37 bin 200 metreküp amonyak tankı, bu bölgeye bomba koyup patlamasını beklemektir. Bu amonyak tankının inşası yaşamları hiçe saymaktır. Bütün yöneticileri bundan vazgeçmeye davet ediyorum. Bu konuda yapılacak tek şey idari yargıya başvurmak oldu. Bu başvurumuzu da yaptık. Yargının da tarafsız bir şekilde bu işi doğru düşünerek, işlemi yasaklayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

İDARE MAHKEMESİNE BAŞVURU YAPILDI

Öte yandan davanın eski meclis üyesi Ali Haymanalı tarafından, Kocaeli İdare Mahkemesi’ne yapıldığı öğrenildi. 20 Mart tarihinde açılan dava ile ilgili olarak ise; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tank ile ilgili kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talep edildi.

29 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

objektifbakıs - igsaşta görev yapan bir personelden dinlemiştim yıllar önce. 1999 depreminde herkes tüpraşın patlamasından korkarken asıl tehlikenin igsaşın amonyak tankları olduğunu bilmemesinden dem vurmuştu. Eğer tank patlamış olsa izmit körfezinden yalovaya kadar izmit körfezinde 60 metre yüksekliğe kadar bir sineğin bile yaşayamayacağını anlatmıştı. ve özelleştirme ile fabrikayı satın alan firmanın tankın sorumluluğunu işinin uzmanı Türk mühendisler yerine rus mühendislerin sorumluluğuna verdiğini de eklemişti.anlattıkları ne kadar doğru idi bilmiyorum (doktorası mı vardı neydi ). haberinizi okuyunca bu konuşma aklıma geldi.

Yanıtla . 0Beğen 29 Mayıs 16:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR