AKP’de 3. dönem krizi

AKP Tüzüğü’nün 132. maddesi gereği milletvekilleri en fazla üç dönem aday gösterilirken kulislerde, partinin kuruluşundan önce milletvekilliği yapan A...

BÜYÜT

AKP Tüzüğü’nün 132. maddesi gereği milletvekilleri en fazla üç dönem aday gösterilirken kulislerde, partinin kuruluşundan önce milletvekilliği yapan Arınç, Çelik ve Şahin gibi bazı isimlerin durumu tartışılıyor.

2003 yılında yapılan bir değişiklikle, AKP Tüzüğü’nün 132. maddesine “Parti adayı olarak seçilmiş olanların yeniden adaylığı AKP listelerinden aday gösterilip seçilmiş olan belediye başkanları ve milletvekilleri, en fazla üç dönem aday gösterilebilir” ibaresi eklendi. Bu değişikliğin ardından aralarında Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gibi pek çok isim, Haziran 2011 seçimlerinde son kez aday olacak.

Ancak son dönemde söz konusu madde üzerinde farklı bir tartışma yürütülüyor. Bazı iddialara göre, tüzükteki üç dönem sınırlamasının, AKP kurulmadan önce milletvekilliği yapanları da kapsaması gerekiyor.

SINIRLAMA AKP İLE BAŞLAR
Konuyla AKP kurucusu ve İstanbul Milletvekili Reha Denemeç “Tüzüğümüzün 132. maddesinde yer alan üç dönem sınırlaması AKP’nin kuruluşundan sonraki süreci kapsar. Ancak boşluk olması durumunda Genel Merkez’in takdiri söz konusu olur” dedi. Denemeç şunları söyledi: “Zaten şu anda da aramızda AKP öncesinde milletvekilliği yapan ve dördüncü döneminin içinde olan arkadaşlarımız var. Bu durum da tüzüğün ilgili maddesinin AKP’nin öncesini değil, kuruluş sonrasının baz alınması gerektiğinin bir göstergesidir.”

ÇİÇEK VE KAPUSUZ SINIRI AŞTI
AKP kurulduktan sonra partiye katılan isimlerden olan Başbakan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Cemil Çiçek, 18, 20, 21 ve 22. yasama dönemlerinde milletvekilliği görevi yaptı. AKP grup Başkanvekili Salih Kapusuz da 19, 20, 21 ve 22 dönemlerde de milletvekilliği görevini yürüten AKP’lilerden. AKP Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Çelik ve Abdülkadir Aksu da üçüncü dönemi dolduranlardan.

ÜÇÜNCÜ DÖNEMİ DOLDURANLAR
Yine, TBMM Başkanı ve Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin de 20, 21 ve 22. dönem milletvekilliği yaptı. Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç’da 20, 21 ve 22 dönem milletvekilliği yapan isimlerden. Tüzük maddesinin AKP öncesini kapsaması gerektiğini iddia edenlere göre, Arınç’ın ve Şahin’in haziran 2011 seçimlerinde aday gösterilmemeleri gerekiyor.

132. MADDE NE DİYOR?
AKP tüzüğünün “Parti Adayı Olarak Seçilmiş Olanların Yeniden Adaylığı” başlıklı 132. maddesinde şu ifadeler yer alıyor: “AKP listelerinden aday gösterilip seçilmiş olan belediye başkanları ve milletvekilleri, en fazla üç dönem aday gösterilebilir. (Değişik 03.10.2003- Madde:8) Yapılacak seçimde, doğacak duruma bağlı olarak merkez yoklaması usulü ile aday belirlenmesinin zorunlu olması hali hariç olmak üzere, kontenjan adayı olarak seçilmiş olan kimse, aynı usülle tekrar aday gösterilemez.”

16 Şubat 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR