3 aralık dünya özürlüler günü

İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hamdi Kadıoğlu, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu;İnsan sosyal bir varlık olması itibar...

BÜYÜT

İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hamdi Kadıoğlu, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu;
İnsan sosyal bir varlık olması itibariyle, yaşamının büyük bir kısmını toplumsal yaşamın içinde devam ettirmek zorundadır. Ancak toplum içerisinde bir grup var ki; süregen hastalık, zihinsel, bedensel veya ruhsal yetersizlikleri nedeni ile toplumsal yaşamın içerisinde diğer bireyler kadar yerini alamamakta.

Farklı ihtiyaç ve beklentileri olan bu grubun hizmet gereksinimlerinin iyi değerlendirilmesi ve dolayısıyla ülkemiz nüfusunun yaklaşık % 12,29’unu oluşturan bu nüfus grubuna götürülecek hizmetlerin yeterlilik düzeyi de önem kazanmaktadır. Çünkü yaşanılan sorunlar sadece özürlü bireyin değil, ailenin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların sorunudur. Dolayısıyla özürlü bireylerin toplumsal yaşam içerisinde tam anlamı ile yer almaları kamu kurumları, bu alanda hizmet veren özel sektör, Sivil Toplum Kuruluşlarının çabalarına ek olarak toplumsal duyarlılığın gelişmişliği de doğru orantılıdır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız özürlü bireylere yönelik hizmetlerini; yatılı hizmet üreten “Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri” ve koruyucu – önleyici hizmetler kapsamında gündüzlü hizmet üreten “Aile Danışma ve Rehabilitasyon Merkezleri” ve “ Sosyal Hizmet Merkezleri” ile illerde Bakanlığımızı temsil eden, Kuruluşlarımız, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşları ile koordinasyonu sağlayan ve bu kuruluşların görev alanı dışındaki hizmetleri de yürüten “Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü” aracılığı ile sunmaktadır.

Bakanlığımız, sosyal ve ekonomik sebeplerle muhtaç durumda olan korunmaya ve bakıma muhtaç özürlülerin; öncelikle aile ortamında bakılıp, korunmalarının sağlanması yönündeki koruyucu ve önleyici müdahalelere yönelmiştir. Ancak tüm aile yanında bakım tedbirlerine rağmen ailesi yanında bakımı sağlanamayan bakıma muhtaç özürlülerin bakım merkezlerinde bakımları da sağlanmaktadır.

Ailesi yanında evde bakım ücreti ödemesi yapılarak bakımları sağlanan bakıma muhtaç özürlülerin sürekli takipleri yapılarak, istenilen düzeyde bakımlarının sağlanıp sağlanmadığı, ihtiyaç duydukları diğer hizmetlere ulaşıp ulaşamadıkları takip edilmektedir. Ayrıca ihtiyaç duydukları konularda rehberlik yapılmaktadır.

Ailesi yanında bakımı mümkün olmayan bakıma muhtaç özürlülere hizmet veren kuruluşlarımızda, özürlü bireylerin öncelikle insan onuruna yakışır şekilde bakımına, beslenmesine, korunmasına, becerilerinin geliştirilmesine ve sosyal hayata uyumuna ilişkin bakım, zihinsel, bedensel, ruhsal ve sosyal rehabilitasyon hizmetleri sunulmaktadır.

Rehabilitasyon hizmetlerini desteklemek amacı ile özürlülerimizin var olan yeteneklerinin ve becerilerinin korunması ve geliştirilmesi için egzersiz çalışmaları; atletizm, yüzme, basketbol, futbol gibi sportif çalışmalar; resim, müzik, folklor, tiyatro gibi sanatsal ve kültürel etkinlikler; seramik işleri, el işi, galoş üretimi, ahşap boyama, tarımsal çalışmalar gibi iş uğraşı faaliyetleri ile geziler, kutlamalar, eğlenceler gibi sosyal etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Verilen hizmetler İlimiz düzeyinde değerlendirildiğinde; Evde Bakım Ücreti ödemelerinde; 5936 kişiye aylık 599,21 TL tutarında ödeme gerçekleştirilmekte,2011 yılı içerisinde yapılan toplam ödeme tutarı 31.500.000 TL. ,Evde bakım ücreti hizmetinin başlamış olduğu 2007 yılından bugüne kadar toplamda; 90.500.000 TL ödeme Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilmiştir.

Ailesi yanında bakımı mümkün olmayan özürlülerimiz için Suadiye Cemal Doğan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Kocaeli Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi ve Akmeşe Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi olmak üzere; toplamda 4 kuruluşta 480 yatak kapasitesi ile bugünkü rakamlarla 355 özürlü bireye yatılı bakım ve rehabilitasyon hizmeti verilmektedir. Özür grupları, yaş ve cinsiyet ayrımları dikkate alındığında İl Müdürlüğümüz bünyesinde varolan 4 Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile her yaştan ve özür durumu ve cinsiyeti ne olursa olsun, bakıma muhtaç tüm özürlü gruplarımıza bakım ve rehabilitasyon hizmeti verebilecek bir İl konumundayız.

Yürüttüğümüz bu hizmetler yanında ilimizde özürlülük alanında faaliyet gösteren tüm Sivil Toplum Kuruluşları ile gerek rehberlik ve yönlendirme gerekse ortak faaliyetlerin yürütülmesi noktasında da destekleyici hizmetlerimiz de sürdürülmektedir.
Toplumsal duyarlılığın gelişmesi, özürlülük konusunda bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması amacıyla 1992 yılında Birleşmiş Milletler, aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü, ‘’Uluslararası Engelliler Günü’’ olarak ilan etmiştir. Bu kararın ardından Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu üye ülkeleri 1993 yılından sonra 3 Aralık gününü, ‘’ Dünya Özürlüler Günü’’ olarak kutlamaya başlamıştır. Ülkemizde hem ‘’ Engelliler Haftası’’ hem de ‘’ Dünya Özürlüler Günü’’ düzenli olarak kutlanmaktadır. Engellilerin topluma kazandırılması insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması açısından oldukça önem arz etmektedir.
Bu amaçla Kocaeli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü kapsamında Suadiye Cemal Doğan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizde bakım altında bulunan zihinsel özürlü bireylerimiz tarafından gösteriler hazırlanmış olup, sevgi ve özveri ile yaklaşılıp fırsat verildiğinde nelerin başarılabileceğini izlemek üzere tüm halkımızı 3 Aralık 2011 tarihi saat 19:00’da Sabancı Kültür Merkezimize davet ediyorum.

03 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR