Zorunlu hale getirildi... Okullara kamera kapıya polis!

Yeni eğitim ve öğretim sezonunun açılmasına az bir süre kala Sabancı Kültür Merkezi’nde Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban başkanlığında 2017-2018...

Yeni eğitim ve öğretim sezonunun açılmasına az bir süre kala Sabancı Kültür Merkezi’nde Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban başkanlığında 2017-2018 eğitim öğretim yılı okul güvenliği toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Yardımcısı Dursun Balaban’ın yanı sıra  İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İzmit İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Karakaş, mahalle muhtarları, okul müdürleri ve okul aile birliği başkanları katılım gösterdi.

 

ÇOCUKLARIN İYİ BİR EĞİTİM ALMASI HERKESİN ORTAK DEĞERİ

Toplantıda ilk olarak konuşan Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban sözlerine ilk olarak 2017-2018 Eğitim ve öğretim sezonunun hayırlı olması temenilerinde bulundu. Konuşmalarına devam eden Balaban, en kıymetli en değerli varlıklar olan çocuklarını iyi bir eğitim alması herkesin ortak bir değeri olduğunu kaydetti.

 

DEVLET EĞİTİM KONUSUNDA HASSAS

Vali Yardımcısı Balaban, “Devlet ve hükümetimiz eğitim konusunda okadar hassaski bu toplantı tüm Türkiye’de gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla hepimizin eğitim konusunda bir görevi var herkesin sorumluluğu bulunmaktadır.” İfadelerini kullandı.

 

İYİ EĞİTİM HUZURLU YAŞAMAK DEMEK

Konuşmalarına devam eden Balaban, “Eğitim konusunda üstümüze düşen görevleri eksiksiz bir şekilde yaparsak geleceğimizi kurtarmış olacağız. En büyük arzumuz huzurlu bir ülkede yaşamaktır. Çocuklarımıza ne kadar iyi eğitim verirsek bu huzur sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

 

SERVİSÇİ KAVGALARINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Konuşmalarına okul güvenliği konusuna değinen Vali Yardımcısı Dursun Balaban, servis araçları konusuna dikkat çekerek “Okul servislerinin güzergahları, şoförleri, çalışan personelleri sıkı ve titiz bir takiple kontrol edilecektir. Servisçiler aralarında kavga ederek sorunlar teşkil etmektedir. Biz bunlara müsaade etmeyeceğiz.” Dedi.

 

OKUL ÇEVRESİNDE YABANCI OLMAYACAK

Vali Yardımcısı Balaban, okul çevrelerinde öğrencinin velisinin haricinde yabancı hiçbir kimsenin olamayacağını belirterek” Valilik olarak yasak koyacağız. Okul çevresinde gezen birini gördüğümüzde emniyet güçleri gerekli yasal işlemleri başlatacaktır. Bunu yapmazsak öğrencilerimizin güvenliğini tehlikeye atarız. Bu konuda idarecelerin, okul aile birliği başkanlarının ve öğrenci velilerinin desteğini istiyoruz. Okul çevrelerinde emniyet güçleri sürekli olarak devriye atacaklar. Öğrencilerimizin güvenliğini şansa bırakamayız.” İfadelerine yer verdi.

img_0947-001.jpg

OKULA KAMERA, KAPIYA POLİS

Okul güvenliğine oldukça önem verdiklerini belirten Vali Yardımcısı Balaban, Her okul 24 saat güvenlik kameralarıyla izlenecek. Bu konu özellikle takip edilecek. Sadece ilimizde değil, tüm Türkiye’de güvenlik üst düzeyde sağlanacak. 24 saat kamera kaydının yanında güvenlik güçlerimiz sürekli okul önlerinde devriye halinde bulunacaklar” dedi.

 

İLİMİZDE 416 BİN 552 ÖĞRENCİ VAR

Vali Balaban son olarak “İlimizde 939 resmi ve özel okulda 416 bin 552 öğrenci olduğunu unutmayalım. Bu sayı Üniversite öğrenci sayısı hariç ilimizdeki üniversitelerde ise 92 bini aşkın öğrenci bulunmaktadır. Bu kadar genç nüfusun bulunduğu ilimizde ona göre duyarlı davranalım.” Diyerek sözlerine son verdi.

 

MİLLİ EĞİTİME AYRILAN BÜTÇE TARTIŞILIR

img_0963-001.jpg

Vali Yardımcısı Balaban’ın ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Bundan 10-15 yıl önce milli eğitime ayrılan pay yeterli değildi. Bugünde yeterli olup olmadığı tartışılır fakat şuanda geçmişe göre o sıkıntılar aşılmış durumdadır. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün medeniyetinde önem verdiği eğitim anlayışı gibi önem verilmektedir.” Dedi.

 

YENİ OKULLAR SON TEKNOLOJİ

Konuşmalarına devam eden Başkan Doğan, 2003-2004 yıllarında okullar en ufak bir tepegöz bile alamazken şimdi ise okullar gayet modern binalarda hizmet veriyor. Akıllı tahtalar son teknoloji eğitim ve gereç araçlarıyla eğitim süreci sağlanmaktadır” dedi.

 

SİSTEMDE EKSİKLİKLER VAR

Başkan Doğan son olarak, Eğitimde seviyenin arttığını fakat sistemde eksikliklerini olduğunu belirterek bunlarında giderileceğini belirtti. Başkan Doğan “Toplantının önemini hepimiz biliyoruz fakat daha kapsamlı bir toplantı yapılsa daha iyi olur düşüncesindeyim. Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi’nin de bu toplantıya dahil olması kanaatindeyim çünkü Kocaeli’de eğitim bu kurumlarla bir bütündür” dedi.

img_0951-001.jpg

GÜVENLİK SEVİYESİ DAHA DA ARTACAK

Ardından konuşan İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu, “Güvenlik konusunda alınacak olan tedbirlerin çoğu uygulanmaktadır. Her bir okulumuzun güvenliğinde sorumlu emniyet güçlerimiz bulunmaktadır. Ayrıca okul servisçilerinin yanı sıra kantinde çalışanların bütün herkesin güvenlik soruşturması yapılmaktadır ve yapılmaya devam edilecektir.  Okulda bulunan güvenlik kameralarının entegre halinde tek bir merkezden izlenmesi sevindirici bir gelişme olurken güvenliği daha da arttıracaktır” ifadelerinde bulundu.

 

OKUL ÇEVRELERİNDE DOLAŞANLARA CEZA

Konuşmalarına devam eden Kaymakam Ersin Emiroğlu geçen sene okul çevrelerinde dolaşan 12 kişiye 3 bin TL para cezası kesildiğini ayrıca 4 kişinin üzerinde uyuşturucu madde bulunduğu ve adli mercilere sevkedildiğini belirtti. Bu sene bu tarz durumların daha azalmasını beklediklerini kaydetti. Toplantıda son olarak konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, 2017-2018 eğitim ve öğretim sezonunu hayırlara vesile olmasını dilerken, “Eğer biz çocuklarımızı iyi bir insan olarak eğitirksek öğretim boyutu çok daha kolay bir şekilde sağlanır. Bu toplantının ana konusuda  iyi bir neslin nasıl yetiştireleceği konusudur aslında” diyerek sözlerini sonlandırdı.  Ahmet HAZER

08 Eylül 2017 Kocaeli- EğitimYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Emine - Gerçekleşirse çok memnun oluruz çocuklarımız tedirgin korkulu

Yanıtla . 0Beğen 08 Eylül 11:20
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR