Bakan Ergün Bir Sene Tartışalım, Türkiye&'yi Taşıyacak Anayasa Metni Çıksın

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral ve beraberindeki heyet, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat E...

BÜYÜT

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral ve beraberindeki heyet, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yeni Anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak, 30 sene tartışıp da içinden çıkamayacağımız bir anayasa olacağına, bir sene tartışalım, her yerde çok hararetli tartışmalar olsun, uzasın tartışmalar ama sonunda üzerinde uzlaştığımız, artık uzun yıllar Türkiye'yi taşıyacak bir anayasa metni ortaya çıkmış olsun dedi.

Ziyarette basın mensuplarının yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili sorularını cevaplayan Ergün, yeni anayasa çalışmalarının seçimlerden önce bütün siyasi partilerin kamuoyuna adeta yaptıkları ortak bir taahhüt olduğunu hatırlattı. Bütün siyasi partilerin Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu yönünde açıklamada bulunduğunu kaydeden Ergün, konuşmasına şöyle devam etti:

Hiçbir ön yargı, hiçbir ön şart ileri sürmeden bir uzlaşma komisyonu oluşturmak ve her şeye orada karar vermek. Ama uzlaşma komisyona üye vermezseniz, uzlaşma komisyonu oluşmazsa, o zaman neye karar vereceğiz, neyi tartışacağız.

Üstelik de biz 2007 seçimlerinden sonra yine kamuoyunda tartışılsın diye bir anayasa metni hazırlatmıştık ve bir taslak metin tartışılmak üzere kamuoyuna sunulmuştu.

O gün bize söylenen şey 'AK Parti anayasası oluşturuyorsunuz, bize anayasa dayatıyorsunuz'. Halbuki biz bir şey dayatmak amacıyla iş yapmadık. Tartışalım, bir metin olsun, neresi yanlışsa onu düzeltelim, neresi eksikse onu tamamlayalım, neresi fazlaysa onu çıkartalım diye böyle bir metin ortaya koymuştuk.

Şimdi yeni bir metin ortaya koymadıklarını vurgulayan Ergün, şunları söyledi: Tek bir şey söylüyoruz. Gelin, Parlamento Ekim ayında açıldığında ön şartsız, ön yargısız bir uzlaşma komisyonu oluşturalım, çalışmaya başlayalım. Her şeyi orada tartışalım. Tartışılmadık bir konu olmasın.

Hepsinde uzlaşamayabiliriz. Ama ben eminim ilk etapta yeni bir anayasanın yüzde 50'sinde hemen uzlaşılacaktır. Çünkü yüzde 50'si hiç kimsenin ilk etapta tartışmayacağı teknik konular olacaktır. Yüzde 30'unda ikinci etapta kısa bir tartışmayla uzlaşılacaktır ve çok kısa zamanda üzerinde uzlaşılan konular yüzde 80'e ulaşılacaktır.

Belki yüzde 10'luk kısım biraz daha uzun bir tartışmayla mutabakata varılabilecek bir nokta olacaktır. Yüzde 90 oranında hızlı bir mutabakat sağlanacak. Belki yüzde 10'luk bir bölümü üzerinde biraz daha uzun tartışmalar olabilir.

Ergün, 12 Eylül anayasasının 30 yıldır tartışıldığına işaret ederek, 30 sene tartışıp da içinden çıkamayacağımız bir anayasa olacağına, bir sene tartışalım, her yerde çok hararetli tartışmalar olsun, uzasın tartışmalar ama sonunda üzerinde uzlaştığımız, artık uzun yıllar Türkiye'yi taşıyacak bir anayasa metni ortaya çıkmış olsun. Bu yapılabilir, Türkiye bunu başarabilir. Yeter ki iyi niyet olsun, yeter ki seçimlerden önce topluma yaptığımız taahhütlerin arkasında duralım partiler olarak dedi.

08 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR