Kamuoyuna Duyuru

Konu: 2017 Üniversiade OlimpiyatlarıBilindiği gibi Dünyanın en büyük uluslar arası spor organizasyonlarından biri olan “Dünya Üniversiteler arası Yaz...

BÜYÜT

Konu: 2017 Üniversiade Olimpiyatları
Bilindiği gibi Dünyanın en büyük uluslar arası spor organizasyonlarından biri olan “Dünya Üniversiteler arası Yaz Olimpiyatları”na bir süre önce Kocaeli kenti olarak başvuru yapılmış ve geçen iki aylık süreçte uluslar arası camiada gerekli lobi faaliyetleri gerçekleştirilmişti.
Daha önce yapılan olimpiyatların başvuru şartları göz önünde bulundurularak mayıs ayı itibariyle başvuru yapılmıştı. Bu yıl ki olimpiyatların yapıldığı Çin’in Szhenzen kentinde Kentimiz ve ülkemiz için önemli bir değer oluşturacağını düşündüğümüz olimpiyatların başvuru koşullarıyla ilgili olarak, FISU (Dünya Üniversiade Oyunları Federasyonu)’nun genel kongresinde belli kararlar alınmış ve uygulamayla ilgili sözleşmeler ilgili taraflara bildirilmiştir.
Elimize ulaşan sözleşme şartlarında yer alan bir madde konuyu yeniden ele almamıza neden olmuş ve Merkezi Hükümetle (Spor Bakanlığı) yapılan müzakereler sonucunda adaylık süreciyle ilgili yeni bir sürece girilmiştir.
Sözleşmede 2017 Yaz olimpiyatları başvurusu için gerekli olan 20 Milyon Euro’nun (Yaklaşık 50 Trilyon) başvuru öncesinde “Banka Teminatı”yla garanti altına alınması ön şart olarak önümüze konulmuştur. Mevcut yasalarımıza göre bu rakamın banka teminatı olarak gösterilmesi imkan dahilinde görünmemektedir.
Ayrıca Devletin sözünün teminat olarak algılanmaması ve bu taahhüdün ille de ekonomik bir bedelle yerine getirilmesi talebi hem Spor Bakanlığı hem de kent yönetimi içinde yapılan görüşmeler neticesinde adaylıkla ilgili yeni bir kararın ortaya çıkmasına neden olmuştur.
Hem yasal zorunluluklar hem de yatırılan teminatın karşılığında kentimize herhangi bir yatırımın yapılmayacak olması nedeniyle adaylık sürecinden çekilme kararı alınmıştır.
Konuyla ilgili gerekli açıklama FISU’nun ilgili organlarına bildirilmiştir. Saygılarımızla

22 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR