Türk Metal-Sen kesenin ağzını açtı

Türk Metal Sendikası Genel Merkezi’nde yapılan toplantı ile önemli kararlar alındı. Genel Başkan Pevrul Kavlak başkanlığındaki toplantıda alınan kara...

Türk Metal Sendikası Genel Merkezi’nde yapılan toplantı ile önemli kararlar alındı. Genel Başkan Pevrul Kavlak başkanlığındaki toplantıda alınan karar ile 2 yıl içinde üye olan 160 bin işçiye 100 milyon lira tutarında ayni yardımı yaptırılması kararlaştırdı. Ayrıca Pevrul Kavlak Ford Otosan Gölcük ve Yeniköy Fabrikası’nda çalışan üye işçilerin de ücretten kaynaklanan sorunlarının çözüleceğini söyledi.

 

“İHRACAT YARA ALDI”

Ford Otosan’da çalışan 6 bin 200 işçinin büyük bir çoğunluğunun sendikalarına üye olduğunu dile getiren Genel Başkan Kavlak, şöyle konuştu: “İhracat rekorlarının bu tür olayların yapılması düşündürücüdür. Eylemlerden kimse kazanmadı, ancak kaybeden çok oldu. İşveren üretimini, işçi ise iş güvencesini kaybetti. Ülke ihracatı büyük yara aldı. Biz sendika olarak öz eleştirimizi yapıyoruz, diğer taraflar da bunu yapmalı” dedi.

 

“SORUNLAR ÇÖZÜLECEK”

İki ay içinde genel kurulu toplayacaklarını dile getiren Kavlak, şöyle konuştu: “Tüzükte değişiklik olacak. Örgütlü olduğumuz tüm işyerlerine koyacağımız sandıkla üyelerimiz temsilcilerini kendileri seçecek. 2017 sözleşmesini hazırlarken, işçi arkadaşlarımızın taleplerini taslağa koyacağız. Bundan sonra daha iyi sözleşmeler yapacağız, ücretten kaynaklı sorunları gidereceğiz.”

 

İŞÇİLERE 100 MİLYON TL VERİLECEK

Kavlak, Türk Metal'in önemli bir ekonomik yeterliliğe ulaştığını, bundan sonraki süreçte birikimlerini üyelerle paylaşma yoluna gideceğini belirterek, şu bilgileri verdi: “Birikimlerimizi ayni yardım yoluyla üyelerimizle paylaşmak istiyoruz. Ayni yardımı tüzüğümüze alacağız. İki yıl için üyelerimize ayni yardım olarak ödenmek üzere 100 milyon liralık bir bütçe ayıracağız. Kurban Bayramı’na kadar ilk 25 milyonluk dilimin ödemesi yapılacak. Diğer bölümler de belirlenen tarihlerde üyelere aktarılacak. Alın terinin emeğin hakkını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

12 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR