Zeytinoğlu: İşsizlik oranı giderek artıyor

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nın eylül ayı meclis toplantısı dün yapıldı. Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan’ın da katıldığı toplantıda konuşan KSO...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nın eylül ayı meclis toplantısı dün yapıldı. Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan’ın da katıldığı toplantıda konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, genç nüfustaki işsizlik oranının çok yüksek olduğunu ve yükselmenin de devam ettiğini belirtti. Sanayideki işgücü maliyetinin arttığını da belirten Zeytinoğlu, “Buna rağmen eleman bulmakta zorlanıyoruz” dedi.

 

GENÇ NUFÜS İŞSİZ

Mayıs ayındaki işsizlik düşüşünü olumlu bir gelişme olarak gördüğünü de sözlerine ekleyen Zeytinoğlu, “Sezonsal nedenlerle bu gerilemeyi bekliyorduk. Bir ay daha ufak bir düşüş yaşanabilir. Yüzde 8,5’un altındaki işsizlik oranını yine göremeyeceğiz. Mevsimsel etkiden arındırıldığında işsizliğin azalmadı. Genç nüfustaki işsizlik hala çok yüksek ve aydan aya artıyor” ifadelerini kullandı.

 

KOCAELİ PARALEL GİDİYOR

Kocaeli sanayisindeki gelişmelere de değinen Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Ağustos ayı Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite oranı ise yüzde 70,6 oldu. Kapasiteler önceki yılın aynı ayına göre 0,2 puan ve bir evvelki aya göre de 2 puan azalış gösterdi. Ağustos ayında olması kapasite kullanım oranlarında düşüşe neden oluyor. Türkiye geneli ile paralel gidiyor” ifadelerini kullandı.

 

İLİMİZ 2. SIRADA

İhracattaki artış hızının kesildiğini belirten Zeytinoğlu, “Kocaeli; temmuz ayında 1,1 milyon dolar, ağustos ayında da 874 milyon dolar ihracat yaparak İstanbul’dan sonra en çok ihracat yapan ikinci il sırasına yükseldi. Firmalarımızı kutluyoruz. İhracatlarındaki bu performansın sürekliliğini diliyoruz” dedi.

 

KSO MELEK AĞI PROJESİ

Sözlerine devam eden Ayhan Zeytinoğlu, Hazine Bakanlığı tarafından bireysel katılım yatırımcılarına vergi muafiyetleri sağlandığını söyledi. Bu oluşumun yeni girişimciler için fırsat olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “Konu hakkında 20. Meslek Komitemizin KSO Melek Yatırımcı Ağını oluşturmaya yönelik bazı girişimleri olacak. Meclis üyelerimizin melek yatırımcı olmasını amaçlıyoruz. Konu hakkında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile görüşeceğiz” diye konuştu.

 

SANTEK FUARI

Son olarak eylül sonunda yapılacak olan SANTEK’14 fuarına değinen Zeytinoğlu, “Bu yıl fuara katılım 120 firmaya ulaştı. Geçen yıl kurulan stant sayısı 167’di. ASELSAN ve Donanma Komutanlığı’nın fuara katılmaları yeni bir açılım getirdi. Savunma sanayisinde faaliyet gösteren ya da işbirliği yapmak isteyen firmalarımızı bu iki kurum ile bir araya getirmeyi hedefledik. Geçtiğimiz ay ASELSAN’ın tedarikçisi olmak isteyen firmalarımızı belirlemeye çalıştık. SANTEK’14 fuarı kapsamında bu firmalar ile ASELSAN arasında ikili görüşmeler organize edilecek” ifadelerini kullandı. Berfu SOYSAL

10 Eylül 2014 Kocaeli- GündemYÜKLENİYOR