Esnaflarda 2015 tahmini bütçe 1 milyon 270 bin TL

S.S. Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Mali Kongresi dün Antikkapı Restaurant’ta gerçekleştirildi. Mali Genel Kurul bi...

S.S. Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Mali Kongresi dün Antikkapı Restaurant’ta gerçekleştirildi. Mali Genel Kurul bir önceki oturumda katılım sağlanamadığı, çoğunluğa bakılmaksızın yapıldı. Mali Kongreye AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Genel Başkan Yardımcısı Bahri Şarlı, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Odası Başkanı Faruk Demir, Esnaf Odaları Birlik Başkanı Kemal Kaya, Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, Bakkallar Odası Başkanı Bayram Kütük, Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, Kahveciler Odası Başkanı Erdoğan Göçer ve oda üyeleri katılım gösterdi. Mali Kongrede 2014 Yılında yapılan harcama ve yatırımların genel kurul üyelerine sunumu yapıldı. 2015 yılının tahmini bütçesi belirlendi.

 

BANKALARLA REKABET EDİYORUZ

Mali genel kurulun Divan Başkanlığı’na Bahri Şarlı, yardımcılıklara Murat Özkarayurt, Kaplan Sönmezyıldız ve Mustafa Bozkurt getirildi. Divan heyetinin oluşması sonrasında Kooperatif Başkanı Faruk Demir yaptığı konuşmada, “Bir yıl daha geride kaldı. Güzel bir yıl oldu. Faiz oranlarının düşük olmasının yanı sıra alternatif yollarla esnaflarımız bizi tercih etmiştir. Bankalarla rekabet eder duruma gelmiş durumdayız” dedi. 

 

65 MİLYON KREDİ KULLANILDI

Demir, “2014 yılında tahmin edilen gelir toplamı 1 Milyon 136 bin TL olurken, gerçekleşen gelirimiz 1 Milyon 782 bin 399 TL, tahmin edilen gider toplamı 839 bin 150 TL olup gerçekleşen giderimiz 590 bin 708 TL. 1 Milyon 191 bin 690 TL müsbet fark gerçekleşti. 2014 yılı sonu itibariyle 1505 üyemizde 65 Milyon 210 bin 938 TL tutarında kredi bulunmaktadır. Kooperatif üyelerinden 4 Milyon 325 bin 548 TL alacağı olup icraya intikal etmiştir” açıklamasında bulundu. 

 

KOOPERATİFİN BORCU YOK

2014 yılı yeni ortak adedimiz 334 ve çıkartılan ortak sayımız 371 olduğunu belirten Demir, “Kooperatifimize kayıtlı 45 adet demirbaş bulunmaktadır. Kooperatifimizin vergi, SSK ve aidat gibi borcu bulunmamaktadır. Açılan herhangi bir davası bulunmamaktadır. Göreve gelmeden önce 9 Milyon 456 bin TL olan kredi riskimiz 2014 yılı sonunda 65 Milyon 210 bin 938 TL kadar yükselmiştir. Yeni kullanılan kredilerin geri ödemeleri 7 kat artmıştır. 2014 yılı içerisinde 683 esnafa 40 Milyon 115 bin TL kredi kullandırılmıştır. Geçen sene 55 Milyon TL olan plasmanımız kısıtlamalara rağmen 65 Milyon 300 bin TL’ye çıkmıştır” ifadelerini kullandı. Denetim raporlarının okunması sonrasında yönetim yapılan oylama sonrasında aklandı.    

 

46 YILLIK KOOPERATİF

Genel Başkan Yardımcısı Bahri Şarlı, “Bu başarı kendiliğinden olmaz. Bu ekip işidir. Esnafımıza önemli katkı sağlanmaktadır. Kooperatif kurulalı 46 yıl olmuştur. En başarılı dönemi yaşanmaktadır. Kısıtlamalar deniliyor. Kullanılan kredilerin faizinin yarısını siz öderken diğer yarısı hükümet tarafından ödenmektedir” dedi.  


100 MİLYON TL İSTEDİK

Ülke genelinde faizlerimizin düşmesi sonrasında büyük istek olduğunu belirten Şarlı “2014’de önemli kazanımlar sağlandı. Geçmiş hükümetler döneminde Halk Bankası’na ödeme yapılmayınca kamuoyunda küçük düşürüldü. Halk Bankası şimdi kendisini düzeltmiştir. Elinde sıcak para vardır. Ocak ayının birinde kooperatifler kredi veremez duruma gelmiştir. 14 Ocak tarihinde Başbakanımız Davutoğlu ile görüşme yapıldı. 600 Milyon TL bize ayrıldığını bunun yetmediğini söyledik. 100 Milyon TL istedik” ifadelerini kullandı. 

 

HALK BANKASI’NIN ÖNEMİ

Halk Bankası’na sahip çıkalım diyen Şarlı, “Banka bizimdir. Ne kadar güçlü olursa bizlere o kadar hizmet edebilir. Genel merkez olarak sizlere ey iyi şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Genel Başkanımız Abdülkadir Akgül’e hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim” dedi. Esnaf vasfını kaybetmiş 179 kişinin ortaklıktan çıkması noktasında yönetim kurulu tarafından verilen teklif kabul edildi. Yapılan oylama sonrasında 179 kişinin kaydı silindi.

 

2015 BÜTÇESİ 1 MİLYON 270 BİN TL

2015 yılında tahmini bütçe olarak 1 Milyon 270 bin TL olarak belirlendi. Çeşitli kalemlerde hazırlanan tahmini bütçe mali genel kurula katılan üyeler tarafından oy birliği ile kabul edildi.  Hükümet tarafından torba yasa çıktı. Ödenememiş kredilerin ödenmesi noktasında bizlere büyük görev düşmektedir. İcraya gitmiş arkadaşlara ödeme kolaylığı getirmeye karar verdik. Geçmiş 10 senelik faizin alınmaması noktasında karar alındı. 1 Milyon 19 bin 859 TL Kocaeli Kooperatifi almıyor. Bu yapılandırma önemli kazanım sağlamaktadır.  Serkan BORLAK

01 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR