Onbinler İzmit’te Milyonlar Yenikapı’da

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlara daveti üzerine 24 gündür meydanlarda tutulan nöbet büyük miting...

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlara daveti üzerine 24 gündür meydanlarda tutulan nöbet büyük mitinglerle devam etti. Yenikapı’da 5 milyon kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ve 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen mitinglerde Perşembe Pazarı alanında onbinler biraraya geldi. Demokrasi ve Şehitler Mitingi ismine yakışır bir havada geçen mitingte onbinler meydanı tamamen doldururken kent protokolü tam kadro katılım gösterdi.

iceri1-006.jpg

YOĞUN KATILIM

İzmit’te gerçekleştirilen mitinge Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve eşi Nigar Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu,  Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt, EDOK Muharebe Hizmet Destek Komutanı Korgeneral Metin Gürak, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile eşi Behiye Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları katıldı.

AKP İZMİT’TE CHP VE MHP İSTANBULDA

Yenikapı’da gerçekleşen mitinge CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılmasıyla nedeniyle MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ve CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay genel başkanlarının yanına Yenikapı’ya gitmeyi tercih etti. AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ise İzmit Perşembe Pazarı alanında gerçekleştirilen mitinge katıldı.

iceri3-006.jpg

TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILDI

5 milyon kişinin katılımıyla gerçekleşen Yenikapı’da ki mitinge telekonferans sistemiyle bağlanılmadan önce İzmit Perşembe Pazarı alanından konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Demokrasiye katkı verdiğiniz için. Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize sahip çıktığınız için ve en önemlisi mevzu vatansa gerisi teferruattır anlayışıyla hareket ettiğiniz için sizlere şükranlarımı sunuyorum. A bayraklarımız hiç inmesin diye, mukaddesatımızı kimse el uzatmasın diye 15 temmuz gece ortaya konulan bu tavır inanın Türkiye’nin tarihine altın harflerle yazılmıştır. Genci yaşlısıyla, bütün unsurlarımızın demokrasiye sahip çıkması üzerinde durulacak bir olaydır. Bu ülke çok sıkıntılar gördü. Çok badireler atlattık. Ama böyle bir ihanetle karşılaşmadık” dedi.

MİLLETİN VATAN AŞKI O KADAR BÜYÜK Kİ..

Konuşmalarına devam eden Bakan Işık, “Bunlar bir takım insanların kulu kölesi olmuş. Çok büyük bir ihanete kalkıştılar meclisi bombaladılar. Vatandaşımıza kurşun yağdırdılar. Demokrasiyi katletmeye çalıştılar.  Böyle bir ihaneti tarih yazmadı ama onların ihaneti ne kadar büyükse milletin vatan aşkı da o kadar büyüktü. Her birinize ne kadar teşekkür etsek azdır. 15 Temmuz akşamı ne kadar büyük bir millet olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Pensilvanya’dan yönetilen bu darbe girişimini boşa çıkarmak için canlarını veren şehitlerimize Allah rahmet eylesin” ifadelerinde bulundu.

SONUNA KADAR MÜCADELE

Işık son olarak, “TSK’dan ve tüm kurumlardan bu hain yapı unsurlarını temizleyene kadar mücadele edeceğiz. İstanbul’daki coşkuya coşku katacağız. Ve diyeceğiz ki Bu millet birdir ve beraberdir. Bu ülkeyi parçalamaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Bütün Dünyaya haykırıyoruz. Her gün demokrasi diyipte bugün dilini yutanlara gereken cevabı veriyoruz. Bu milletin evladı olmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

iceri4-002.jpg

YENİKAPI’DA 5 MİLYON KİŞİ

80 ilin haricinde İstanbul Yenikapı’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve 5 milyon kişinin katılımıyla gerçekleşen mitinge diğer illerde olduğu gibi kurulan dev ekran aracılığıyla telekonferans sistemiyle bağlanıldı.

iceri2-004.jpg

MUTLUYUM ÇÜNKÜ...

Yenikapı’da kürsüye ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli çıktı. Bahçeli, “Yurdumun her köşesinden gözü kulağı burada olan kardeşlerimi bağrıma basıyorum. Heyecanınız güç veriyor, nurlu geleceği ve zorla dayatılan geceyi aydınlatıyor. Tüm Türkiye’yi hasretle kucaklıyor, hepinize sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum. Göğsümüzü kabartacak bu ihtişamlı coşkudan görüyorum ki, Üzerimizde oynanan oyunlara, Aramıza sokulmak istenen fitnelere rağmen cesaretle dik durdunuz. Al bayrağımızı gururla yükselttiniz. Şehitlere yüreklice sahip çıktınız. Kardeşliği inançla savundunuz. Hainlere dersini çekinmeden verdiniz. Teröristlere haddini bildirdiniz. Yenilgi nedir tanımadınız, ben de varım ve buradayım dediniz. Yıkılmadım ve ayaktayım diyerek Yenikapı’ya koştunuz, yeni bir dirilişin müjdesini verdiniz. Bahtiyarım, çünkü Türkiye’mizin şahlanışını gururla izliyorum. Mutluyum, çünkü millet burada, irade burada, inanç burada, bükülmez bilek, eğilmez baş, yenilmez milli kudret burada, bu meydandadır. Türkiye tüm güzellik ve görkemiyle yeni bir sefere Yenikapı’dan başlamaktadır. Türk milleti kaderine sahip çıkmaktadır. Hepinizle övünüyorum, Türk milletiyle iftihar ediyorum” ifadelerinde bulundu.

KILIÇDAROĞLU’NDA EĞİTİM SİSTEMİ VURGUSU

Bahçeli’den sonra sahneye gelen CHP Genle Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimidir bu. 240 şehidimiz var, 240 aslanımızı toprağa verdik, 240 demokrasi şehidimize Allah'tan gani gani rahmet diliyorum. Onlar bizim demokrasi tarihimizdeki altın sayfalarda yerlerini aldılar. Onları unutmayacağız ve unutturmayacağız, demokrasinin kahramanlarıdır onlar. Demokrasinin güçlenmesine sadece bugün için değil gelecekte de katkı vermek zorundayız. Demokrasinin güçlenmesi için mutlaka ama mutlaka sorgulayan bir eğitim sistemini hayata geçirmemiz gerekir. Çocuklarımız irfanı hür yetişmeli. Vicdanı hür yetişmeli. Fikri hür yetişmeli çocuklarımız” şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK ASKER BİZİM ASKER

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından “En Büyük Asker Bizim Asker” sloganları sahneye gelen Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar, “İllegal çete mensubu terörist hainler, FETÖ tarihimizde görülmemiş bir şekilde vatanımıza, milletimize, cumhuriyetimize bu zilleti ve bu rezaleti yaşatmış ve TSK’nın şanlı şerefli geçmişine kara bir leke sürmüşlerdir. Her yönüyle milli ve yerli olan yüksek siyasi liderlikçe verilen direktifler doğrultusunda aziz milletimiz sizler ve TSK’nın gerçek evlatlarıyla emniyet mensupları ve sizler bu hain girişime karşı koymuşlardır.TSK’ya ve milletimize ihanet eden bu alçaklara layık oldukları cevap tereddütsüz şekilde alanlarda verilmiştir. Bu rezaleti Türkiye’ye, mazisi şan ve şerefle dolu TSK’ya ve asil milletimize yaşatan hainler en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerinde bulundu..

ÖLDÜRMEYEN DARBE GÜÇLENDİRİR

Hulusi Akar’dan sonra sahneye gelen Başbakan Binali Yıldırım, "Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda destan yazan bu millet, aynı ruhla 15 Temmuz destanını da yazdı. 15 Temmuz, ikinci Kurtuluş Savaşı'dır. Allah'a hamdolsun, toprağın altında şerefiyle yatan şehitlerimiz sayesinde bugün bu topraklarda şerefimizle, bağımsızlığımızla, kardeşliğimizle bir olarak, beraber olarak yaşıyoruz. Güya Türk askeri kılığına girip topraklarımızı işgal edeceklerdi, sanki bu milletin iradesini çalacaklardı. Allah şerleri hayra çevirir, bizi öldürmeyen her darbe bizi daha da güçlendirir. İşte burada olduğu gibi." Dedi.

İDAMI TALEBİNİ ONARIM

Son olarak kürsiye gelen ve milletin idam talebine cevap veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu millet, egemenlik kayıtsız  şartsız milletin olduğuna göre, eğer böyle bir kararı veriyorsa öyle zannediyorum  ki siyasi partiler de bu karara uyacaktır. Şu anda, siyasi partilerimizin genel  başkanları burada. Sizin zaten talebinizi biliyorlar. Egemenlik kayıtsız şartsız  milletin olduğuna göre, sizler de idam talebinde bulunduğunuza göre, bunun  kararını verecek olan merci, Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Meclisimiz böyle  bir kararı verdikten sonra, atılacak adım bellidir. Onamaksa, Meclis'ten gelen  böyle bir kararı, ben peşinen ifade ediyorum, onarım” ifadelerinde bulundu.

HİÇ KİMSE ENDİŞEYE KAPILMASIN

Konuşmalarına devam eden Erdoğan, “Bu örgütün (FETÖ'nün) gayrimeşru şekilde elde  ettiği güçle, dizayn etmek istediği siyaseti, medyayı, iş dünyasını yeniden kendi  tabii seyrine oturtmalıyız. Yurt içinde milletimizin dini hassasiyetini,  merhametini, iyilik ve yardımlaşma duygularını istismar ederek elde ettikleri tüm  imkanları milletimizin emrine vermeliyiz. Hiç kimse, kapatılan yurtlardan,  okullardan, evlerden dolayı endişeye kapılmasın. Gerek devletimizin ilgili  kurumları, gerekse aynı alanda hizmet veren sivil toplum kuruluşlarımız çok daha  iyisiyle, çok daha fazlasıyla bu boşluğu dolduracaklardır. Yurt dışında ülkemizin  adını ve itibarını kullanarak elde ettikleri imkanları da asli sahibine, yani  devletimize ve milletimize kazandırmalıyız. Hükümetimiz, Olağanüstü Hal ilanı  sonrasında sahip olduğu yetkiyle tüm bu alanlarda çok önemli adımlar attı, atmaya  devam ediyor” diye konuştu. Ahmet HAZER

 

 

07 Ağustos 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR