Cumhurbaşkanına hakaret davası ertelendi!

CHP Kocaeli Gençlik Kolları Eski Başkanı Gökhan Orhan, gençlik kollarının bazı eski yöneticileri, Birleşik Haziran Hareketi’nin, geçtiğimiz yıl Beledi...

CHP Kocaeli Gençlik Kolları Eski Başkanı Gökhan Orhan, gençlik kollarının bazı eski yöneticileri, Birleşik Haziran Hareketi’nin, geçtiğimiz yıl Belediye İş Hanı önünden Sabri Yalım Parkı’na kadar gerçekleştirdiği yürüyüşe katılmış ve basın açıklaması yapmıştı. Açıklamanın ardından söz konusu isimler, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeye çağrılmıştı. “Yürüyüşte arkadaşlara destek verdik” diyen Orhan, suçlamaları kabul etmediklerini açıklamış, izinsiz yürüyüş yaptıkları ve ‘hırsız, katil Erdoğan’ sloganları attıkları gerekçesiyle ifadeye çağrıldıklarını duyurmuştu.

 

YOĞUN DESTEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle CHP’li eski yöneticiler ile birlikte yargılanan 20 kişi hakkında açılan davanın ilk celsesi 9.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Sanık durumunda yargılananlara mahkeme ve adliye önünde yoğun destek vardı. Destek veren yaklaşık 200 kişinin arasında CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür de hazır bulundu.

 

ÖNDE GELEN KİŞİLERE DAVA AÇILMIŞ

Basına kapatılan duruşmanın ardından sanıklara destek vermek için gelen Kocaeli CHP Milletvekili Tahsin Tarhan adliye önünde açıklamada bulundu. Tarhan, “TCK’nın 299. Maddesi Anayasaya aykırı, bu konuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde de kararlar var. Bu kararlar doğrultusunda aykırı bir yasa, tamamen bu yıldırma politikalarından oluşan bir dava. Baktığınız zaman, siyasi parti temsilcilerinin önde gelenleri seçilmiş. O günkü demokratik hak olan yürüyüşe yüzlerce kişi katılmış, ama bunların içinde siyasi partilerin temsilcileri olan, önde gelen kişilere dava açılmış” dedi. 

 

TAMAMEN YILDIRMA POLİTİKASI

Tarhan, “Hepinizin de bildiği gibi bugün 4 bine yakın akademisyen bir bildiriyi imzalıyor. Onların içerisinden dört tanesi seçiliyor. Türkiye’nin geldiği duruma baktığımız zaman, bunun tamamen yıldırma politikası, baskı politikası olduğunu görüyoruz. Bugünkü duruşmaya baktığımızda arkadaşlarımız demokratik haklarını kullanarak özgürlükler için, demokrasi için, adalet için, barış için bir yürüyüşe katılmışlar ve demokratik haklarını kullanmışlar. Bunun üzerine yargılanıyorlar. Ama orada da Cumhurbaşkanı’na hiçbir hakaret yoktur” dedi. 

 

CUMHURBAŞKANI SLOGANLARI ÜZERİNE ALINMIŞ

Atılan sloganların Cumhurbaşkanı tarafından kendi üzerine alındığını belirten Tarhan “Sloganlar arasında Cumhurbaşkanının ne ismi ne de sıfatı geçmiştir. Tamamen Erdoğan denilmiştir. Türkiye’de hırsızlıktan yargılanan yüzlerce Erdoğan var. 17 Haziran’dan yargılanan Erdoğan da var, Soma’dan yargılanan Erdoğan da var. Cumhurbaşkanımız büyük bir alınganlık yaparak kendi üzerine almış” şeklinde konuştu. 

 

ANAYASADA BÖYLE BİR SUÇ YOKTUR

Birleşik Haziran Hareketi adına konuşma yapan Avukat Özgür Urfa, “Mahkeme heyeti bugün Cumhurbaşkanı’ndan feyz alarak, aslında Anayasa Mahkemesi’ni tanımadığını bir biçimde belirtmiş oldu. Geçtiğimiz hafta İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yaptığımız savunma ve taleplerimiz doğrultusunda; ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ diye bir suç olamayacağı, bunun Anayasa’ya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu yönündeki talebimiz kabul edilmiş ve dosya anayasa mahkemesine gönderilmiştir. Anayasa Mahkemesi ilerleyen günlerde bu konuyu inceleyerek bir karar verecek. Bizim de bugünkü mahkemeden talebimiz, sanıkların ifadelerini almamaları ve Anayasa Mahkemesi kararını beklemeleriydi. Çünkü Anayasa Mahkemesi’nin bu suçu iptal etmesi durumunda bu davalar anlamsız olacaktır. Başından beri olması gereken budur” dedi.

 

MAHKEME, ANAYASA MAHKEMESİNİ TANIMIYOR!

Mahkemenin talebi reddettiğini belirten Avukat Urfa, “Mahkeme, Anayasa Mahkemesi kararını beklemeyeceğini de açıkça duruşma zaptına ekledi. İşte bu hukuk tanımazlık, Cumhurbaşkanı, ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımıyorum’ dedikten sonra bugünkü mahkemenin hakimi de açıkça, ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklemeyeceğini, kararı tanımayacağını belirtmiştir. Onlar bu kararları tanımıyorlarsa, biz de kendilerini tanımıyoruz. Biz adalet mücadelemize, hukuk mücadelemize devam edeceğiz. ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ diye bir suç olamaz. Tüm siyasiler yaptıkları suçların hesabını elbet bir gün vereceklerdir” şeklinde konuştu.

 

DURUŞMA EZİYETE DÖNÜŞTÜ

CHP’li sanıkların avukatlığını yapan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise ,“Mahkemeyi bugün çok kötü bir salonda, çok küçük bir salonda, adil olmayan koşullarda, izleyici olmayan koşullarda, maalesef basının da dışarıya çıkartılmasıyla eziyete dönüşmüş bir şekilde tamamladık. Duruşmanın sonunda meslektaşlarımız da, hakim de sonraki duruşmaların Ağır Ceza Mahkemeleri’nden birinin salonunda yapılması gerektiğini söyledi. Ben de bugün duruşmanın başında bunu söylemiştim. Bugünkü duruşma, yargılamadan çok pandomim gibi bir şeydi. Hakime hanım sessizliğini, sakinliğini korumasına rağmen adil yargılama yaptığına inanmıyorum” dedi.

 

BÖYLE SUÇLAMA OLMAMALI 

Sarıbay, “Anayasa’ya aykırılık iddialarımızı veya daha önce Anayasa’ya aykırılık iddiasını kabul eden mahkemelerin dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesi kararını dahi reddetti. ‘Ben yaptım, oldu’ mantığı içerisinde bir yargılama yaptı. Bu şekilde yargılama olmaz. Türkiye’de yargıya güveniyorum. Sizlerin de güvenmenizi istiyorum. Bu arkadaşlarımızın herhangi bir şekilde suçu olduğuna ben inanmıyorum. Normal, demokratik hareketler içerisinde, özgürce haklarını kullanmışlardır. Böyle yargılama da, böyle suçlama da olmamalıdır” dedi. 

 

KOCAELİ 8 DAVA GÖRÜLÜYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Halit Çokan ise, “Birleşik Haziran adlı bir hareket, Sabir Yalım Parkı’nda bir açıklama yapıyor ve Cumhurbaşkanımıza yönelik ‘Katil Erdoğan’, ‘Hırsız Erdoğan’ şeklinde açıklama yapıyor. Bu açıklama bizim hukukumuza göre suç teşkil etmekte. Doğal olarak da kanuni merciler, yani polis ve Cumhuriyet Savcılığı harekete geçmiş ve Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik yapılan bu açıklamanın suç teşkil ettiğini iddia ederek dava açtı. Bugün duruşmada  da bu hakaret, yargılama konusu yapıldı. Savcılık, Türk Ceza Kanunu’nun 299. Maddesinde ‘Cumhurbaşkanlığı’na hakaret’ olarak düzenlenen madde çerçevesinde 2 yıldan 4 yıla kadar bu şahısların cezalandırılmasını talep etmektedir. Kocaeli’de bu şekilde açılmış 8 dava var” dedi.Nuri AKÇAHARMAN


DAVADA YARGILANAN SANIKLARIN İSİMLER

Gökhan Orhan, Caner Polat, Ubay Adak, Osman Bahçeci, Beşir Çavudiz, Deniz Şahin, Mustafa Can, Deniz Hasan, Ayşe Oğuz, Simge Özel, Atakan Ceylan, Fırat Sukuşu, Çetin Ak, Ömer Budak, Ertan Çaylak, Arzu Erkan, Ozan Yılmaz, Çaplar Özkan ve Uğur Kaya

12933168_1243126832381820_2471916729116404166_n.jpg

05 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR