KSO Genel sekreteri Necmettin Bayraktar

 “Ekonomiyi sanayisiz düşünmek çok gerçekçi değildir”     Kocaeli Valiliği tarafından sunulan “AB-I HAYAT” projesi kapsamında Kocaeli Sanayi Odası’nda...

BÜYÜT

 “Ekonomiyi sanayisiz düşünmek çok gerçekçi değildir”
     Kocaeli Valiliği tarafından sunulan “AB-I HAYAT” projesi kapsamında Kocaeli Sanayi Odası’nda “Kocaeli ‘de Sanayi ve Çevre” konulu panel düzenlendi.
     Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nin (ABGS) İçişleri Bakanlığı ile işbirliği içerisinde sürdürmekte olduğu ‘’Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Arttırılması Projesi’’ kapsamında, 79 proje başvurusu yapıldığı ve  bunlardan 25 projenin finans almaya hak kazandı. ‘’İllerimiz AB’ye Hazırlanıyor Programı’’ teklif çağrısına Kocaeli Valiliği’nin sunmuş olduğu “AB-I HAYAT” projesi hibe almaya hak kazanmıştır. Proje, Kocaeli Valiliği Koordinatörlüğünde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli İl Özel İdaresi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası, Doğu Marmara Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM DM) ortaklığı ile yürütülmektedir. Projenin temel hedefi Kocaeli ili’nde yerel düzeyde kamuoyunun, AB sürecini doğru algılamasına katkı sağlanması kurumların AB boyutunda kurumsal kapasitelerinin artırılması ve yerel medyanın AB sürecini daha bilinçli ve yakından takip etmelerini kolaylaştıracak bilgilerin verilmesi ve halkın bu doğrultuda bilinçlendirilmesinin yanında  Kocaeli Valiliği AB Projeler Koordinasyon Merkezi’nin sürdürülebilir bir uygulaması haline getirmeyi hedeflendiği belirtildi.
      Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreteri Necmettin Bayraktar, “”Kocaeli’de Sanayi ve Çevre” konulu panelin açış konuşmasını yaparak, “AB-I HAYAT” projesi ile ilimizde, AB sürecinin doğru algılanmasına katkı sağlanması, AB boyutunda kurumsal kapasitelerinin artırılması ve yerel medyanın AB sürecini daha bilinçli ve yakından takip etmelerini kolaylaştıracak bilgilerin verilmesidir. Ayrıca, Kocaeli Valiliği AB Projeler Koordinasyon Merkezi’nin sürdürülebilir bir uygulaması haline getirilmesi hedeflenmektedir” dedi.
     Kocaeli’nin  zaman zaman yaşanan çevre kirliliği ile gündeme geldiğini vurgulayan  KSO Genel Sekreteri Bayraktar ,“Kirliliği önleme çalışmaları kapsamında, özellikle Dilovası bölgesinde kapasite artışına izin verilmemektedir. Ruhsata bağlanmış bir iki yatırımın iptalinin gündemde olduğu bildirilmiştir. ÇED’i alınmış olduğu halde tamamlanmayan yatırımların geçerli olmasına rağmen ÇED’lerinin iptali söz konusudur.
     Bir yandan özel sektörü, kriz sonrası kapasitelerini artırmaya teşvik ederken, diğer yandan da kamunun yeni düzenlemelerine uymaya zorlamaktayız. Bizler reel sektör temsilcileri olarak, kalkınmaya “sürdürülebilir kalkınma” anlayışıyla yaklaşmaktayız. Hizmet ve ticaret sektöründe büyümenin tetikleyicisi de, sanayi sektörüdür. Dolayısıyla ekonomiyi sanayisiz düşünmek çok gerçekçi değildir.
     Sanayici için zorlayıcı olan bu uygulamaların teşvik mekanizmalarıyla yükünün azaltılması gerektiği inancındayız”
     Panelde konuşmacı olarak yer alan İl Çevre ve Orman Müdürü Sn. Mustafa Yılmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Necmi Kahraman ve İzaydaş Genel Müdürü  Muhammet Saraç kurumlarının çalışmaları hakkında bilgi aktarımında bulundular

14 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR