Engellilere bir umut ışığı: Refleks Akademi

Refleks Akademi engelli vatandaşların fiziksel ve ruhsal gelişmelerini ilerletmek amacıyla çalışmalar yapıyor ve onların rehabilite edilmelerine yardı...

BÜYÜT

Refleks Akademi engelli vatandaşların fiziksel ve ruhsal gelişmelerini ilerletmek amacıyla çalışmalar yapıyor ve onların rehabilite edilmelerine yardımcı olarak hayatlarını daha yardım almadan geçirmelerini sağlıyor. Engellilere bu tedaviyi sağlayan da Rekreasyon Tedavisi uzmanlarıdır. Ülkemizde sınırlı sayıda bulunan Rekreasyon Terapisi uzmanlarından birisi olan Rekreasyon Terapi Uzmanı ve Klinik Refleksolog Bilal Yalçıner “Refleksakademi Refleksoloji Merkezi” ile engellilere umut dağıtıyor.

 

REFLEKSOLOG NEDİR?

4 yıllık Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Rekreasyon Eğitimi Bölümünden Lisans eğitimi ile Rekreasyon Terapisi Uzmanı unvanını, ülkemizde sınırlı sayıda almış Rekreasyon Terapisi Uzmanları görev almaktadır. Bu uzmanlar Anatomi, Fizyoloji, Kinesiyoloji ve Psikoloji başta olmak üzere almış oldukları eğitim ve yapmış oldukları araştırmalar neticesinde engelli bireye eğitim verir. Engelli bireyler etkinliklere yönergelerle (komutlarla) değil tamamen kendi isteğiyle katılır. Burada amaç bireyi zorlamadan ona verilen işi bireyin kendisinin yapmak istemesi alışkanlığını kazandırmaktır.

 

REFLEKSOLOJİ TEDAVİSİ NEDİR?

El ve Ayak tabanı - yüzeyi ve iç-dış kenarlarındaki varlığı kabul edilen noktalara manuel olarak belli sistematik tekniklerle uygulanan bir terapi şeklidir. Refleksoloji Terapi, 12.000 yıllık geçmişi olan “Destekleyici - Tamamlayıcı Tıp” alanında en ön sıralarda yer almaktadır.
Refleksoloji Terapi; günümüzde birçok hastalığa iyi gelen, tedaviye yardımcı etkisi sayesinde Sağlık alanında terapötik düzeyde önemli bir yere sahiptir.

 

REFLEKSOLOJİ TERAPİSİ

El ve ayaklardaki belirli noktalara baskı  uygulanması yoluyla ağrının giderilmesine yönelik yapılan bir terapi metodudur. Reflekslere uygulanan bu baskı ile gerginlik ortadan kalkar, dolaşım ve ilgili bölgelerin fonksiyonları doğal haline döner. Refleksoloji Terapisi alternatif ve Koruyucu Hekimlik Yöntemidir. Refleksoloji ile parmaklarla refleks bölgeler uyarılarak; sinir  uyarılarının geçişi, kan akımı ve vücudun homeostasisi sağlanır.

 

REFLEKS AKADEMİ’DEN YARDIM ALDILAR HAYATLARI DEĞİŞTİ

Refleks Akademi’den yardım almaya başlayanların hayatlarındaki değişikliğe kendileri bile inanamamış.

 

HÜSNİYE SEZEN

80 yaşında. Terapileri bitti… Yüksek tansiyona bağlı olarak beyin kanaması geçirdi. Bu sebeple konuşmada kayıp ve zorlanma, yürüyememe, denge kaybı ve ellerini kullanamama şikayetleriyle merkeze geldi. Oğlu Adnan Bey: “Annem merkeze ilk 2-3 hafta tekerlekli sandalye ile geliyordu. Şimdi daha dik ve sağlam adımlarla (küçük bir yardım ile) rahatça yürüyebiliyor. WC ihtiyacını tek başına gideriyor, aynı zamanda yemek yiyebiliyor… Ayrıca daha zinde, denge problemimiz çok azaldı… Annem 8 seansta bu seviyeye geldi. Refleksoloji Terapinin bu kadar etkin olacağını inanmadan geldim. Şimdi ise şükürler olsun…” diyor.

 

CAVİT KOÇELİ:

48 yaşında. Kalp krizi sonucu beyin oksijensiz kaldığı için konuşma kaybı, unutkanlık ve denge kaybı şikayetleriyle merkeze geldi. Refleksoloji Terapi sonrasında konuşma hızlandı, kelime sayısı çoğaldı, cümle kurmaya başladı. Hafıza artı derecede seyrediyor. Sorulan sorulara mantıklı cevaplar vermeye başladı. Denge problemi azaldı yürüme olumlu yönde değişti. El ve ayak becerilerinde artış görüldü.

 

ESLEM NUR KIR:

10 Yaşında. MR tanısı ile geldi. Algı bozukluğu, konuşma yetersizliği, gözlerinde bozukluk, denge bozukluğu, ince motor beceri eksikliği şikayetlerle geldi. Şimdi algı değişti, konuşma becerileri arttı, ince ve kaba motor becerilerindeki sıkıntılar büyük bir ölçüde azaldı. Gözlük derecelerinde güzel gelişmeler görüldü; şu an için daha iyi görebiliyor, okuyabiliyor... Okul başarısı arttı, derslerinde daha ilgili ve çok daha uyumlu…

 

Engellilere umut dağıtan Refleksakademi Refleksoloji Merkezi Yenişehir Mah. Demokrasi Caddesi Çınar Sok. No:20 İzmit-Kocaeli adresinde hizmet veriyor ve merkeze 0262 311 00 34 / 0507 746 18 18 telefondan veya www.refleksakademi.com.tr sitesinden ulaşılabilir.

 

BİLAL YALÇINER KİMDİR?

Lisans Eğitimimi; Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Rekreasyon Terapisi Bölümünden, Yüksek Lisans Eğitimimi ise National Sofia S.Academy’de Rekreasyon Terapisi alanındaki bitirme tezi çalışması ile yaptı. 2007 yılından bu yana İstanbul, Bursa, Denizli, Sakarya ve Kocaeli’de, Refleksoloji Terapisi uygulamasını uzman olarak yapmakta. Refleksoloji Terapi, Özel Eğitim, Engelliler-Sosyal Hizmetler alanlarında ilgili profesyonel çalışmalar yapıyor. 2009-2013 yılları arasında yurt dışında; İngiltere, Fransa, ABD, Çin ve İsrail gibi ülkelerde konusu ile ilgili kurslara ve eğitimlere katılarak hepsini derece ile bitirdi. Refleksakademi.com.tr, Engelliler/Özürlüler Gazetesi, Rehabilitasyon ve özel eğitim alanındaki farklı gazete ve sitelerde yazarlık yapmakta. Refleksoloji Terapisi & Rekreasyon Terapisi alanında Türkiye’nin çeşitli yerlerinde eğitim-seminerler vermekteyim.

10 Şubat 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR