Körfez’deki Sivaslı derneklerden ortak çöp tepkisi

Körfez ilçede bulunan Sivas Köy derneklerinin başkan ve yöneticileri, geçtiğimiz hafta sonunda düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Esentepe Mahall...

Körfez ilçede bulunan Sivas Köy derneklerinin başkan ve yöneticileri, geçtiğimiz hafta sonunda düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Esentepe Mahallesi’ndeki Divriği Yozyatağı Köyü Derneği’nde gerçekleşen toplantı sonrasında ortak bir yazılı açıklama yapan dernek başkanları, İlimtepe bölgesine kurulmak istenen çöp fabrikasına tepki gösterdi.

 

DERNEKLERİN BÜYÜK İLGİSİ

Düzenlenen basın açıklamasına ilginin de büyük olması dikkat çekti. Sivas Divriği Yozyatağı Köy Derneği Başkanı Metin Özkan’ın ev sahipliğindeki toplantıya; Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Körfez Şube Başkanı Durmuş Yıldırım, Kapıkaya Köy Derneği Başkanı Cavit Dağdeviren, Arık Köy Derneği Başkanı Bayram Yanıktaş, Demirbaş Köy Derneği Başkanı Şahin Akyüz ve İlimtepe Mahallesi Muhtarı Kazım Elmas katıldı.

 

“TEK YAŞAM ALANIMIZ”

Toplantı sonrasında yapılan ortay açıklamada ise kurulması planlanan çöp fabrikasına tepki gösterilirken, tesisin yapılmak istendiği İlimtepe bölgesinin doğası, bitki örtüsü ve yeşil alanlarıyla gelecek kuşaklara bırakılacak en büyük miras olduğunun altı çizildi. Seçim meydanlarında verilen sözlerin unutulmadığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“VERİLEN SÖZLER TUTULSUN”

“Seçim dönemlerinde İlimtepe bölgesine 4 yıllık üniversite, spor tesisleri, sosyal alanlar ve parklar yapılacağının sözü verilmişti. Bugün geldiğimiz noktada ise çöp fabrikası yapılmasın diye tüm ilçe ve yakın ilçeler seslerini duyurabilmek için bir araya geliyor. Körfez ilçemizde yaşayan Sivaslılar olarak bizler de İlimtepe’ye çöp fabrikası yapılmasına kesinlikle karşıyız.”

 

“SADECE İLİMTEPE KALDI”

“Körfez ilçemiz sanayi denilince akla gelen ilk yer haline geldi. Fabrikalardan dolayı Körfez’de adım atacak yerimiz, temiz hava soluyabileceğimiz alan kalmadı. İlçemizde yaşanabilecek tek nokta olarak İlimtepe kalmıştır. Bizler İlimtepe’den Körfez’in manzarasını izlemek istiyoruz. Temiz havasıyla vatandaşların ağaçların altlarında belediyemizin yapacağı sosyal alanlarda piknik yapmak istiyoruz. İlimtepe tüm Körfez’in olduğu gibi yakın ilçelerinde akciğeridir.”

12 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR